Serpme kahvaltı neden bu kadar seviliyor abartılmış bişi değil mi?

Bazen kahvaltı buluşmaları yapılıyor sırf çıkıntılık olmasın diye gidiyorum zerre zevk alamıyorum. Bir kere ben sadece menemenden yumurta türevlerinden çok yiyorum. Reçel, zeytin ve peynirin yarısı komple masada kalıyor. İsraf ettik diye de rahatsız oluyorum, bu kalanı başkasına vermezler inşallah ve hatta bize gelen de başkasından kalmamıştır umarım diye düşünceler içinde kalıyorum. Birkaç belli başlı yer hariç peynir kalitesi falan iyi değil. Ya da bir insanın belli bir kapasitesi olur, 50 60 çeşitten istesen de ne kadar yiyeceksin.
Kaç kere dedim. Maybe ye gidelim mesela fenerbahçedeki. Herkes ne yiyecekse söylesin ayrı ayrı yiyelim. Monte kristo tostu isteyen onu yesin, pancake isteyen onu seçsin. E ama fiyat yine neredeyse aynı oluyor diye reddettiler. En azından özenli kaliteli bişi yiyorsun, ihtiyacın olanı bir tabakta alıp bitiriyorsun. Omleti peyniri zeytini ben evde de yiyorum zaten. Bari güzel farklı değişik bişi yiyelim de dışarı çıktığımıza değsin

Benim göremediğim bi güzelliği falan mı var açık büfe ve serpmenin? Çok da zamlandı ve bu zamma göre malzeme kalitesi aynı oranda artış gösteremiyor

terbiyesizlik, görmememislik tamamen.
o kadar cöpe giden ürün...

her sey dahil otele kim gidiyorsa serpme kahvaltiya, acik büfeye de o tipler gidiyor.
  • robert bosch  (04.09.24 13:32:23)
Serpme kahvaltıda genelde en kalitesiz çöp ürünler verilir. Evde yemek yapmaktan bıkmış kalabalık(çocuklu) ailelerin tercih ettiğini düşünüyorum , kısmen de görmemişlik olayı da bazı kişiler için doğru bence. Sofranın donatılıyor olması gibi bir hissiyatla mutlu oluyorlar sanırım. Yine de herkesin hayatına kimse karışamaz, ben tercih etmem sadece.

  • titanic kemancısı  (04.09.24 13:38:47 ~ 13:44:47)
güzel bir sey cünkü.
biz evde de serpme kahvalti yapariz ama disarida cayi baskasi servis ederken sohbet muhabbet daha güzel oluyor.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (04.09.24 13:39:50)
Hijyenik olmaması tercih etmemek için bile yeterli bir sebep.

  • rock n roll  (04.09.24 13:50:22)
Serpme kahvaltıyı ben de pek sevmem ama ben bir açık büfe sevdalısıyım maalesef ki. Ben yemekleri türüne göre çok seçen ama sevdiğim yemeğin aşşşşırı kötüsü olmadıkça afiyetle yiyen biriyim. Dünyada en iyi taze fasulye yapan kişi gelse yapsa yemem ama 5/10 bi musakkayı afiyetle gömerim gibi.

Açık büfede evet ürünler çok kaliteli olmuyor ama sevdiğim çeşitlerden alıp israf etmeden yeme özgürlüğüm olduğu için seviyorum. Serpmede mesela reçel sevmem ve o reçeller hep kalır yani hiçbir ekip 5 çeşit reçeli bitiremez. Bal vd nutella bile bitmeden kalıyor genelde. O yüzden açık büfe daha insani geliyor bana. Az yemek isteyen az alır, o gün canı çektiğince yemek isteyen 3 tabak doldurur, herkes mutlu olur :D
  • nundu  (04.09.24 13:54:42)
hayatı bu kadar kendime dert etmediğim için seviyorum. hazırlamak ve toplamak için enerji harcamak istemiyorum. eşimle çocuğumla gidip keyif yapıp dönüyorum. pahalı mı, evet pahalı ama sonuçta ben o an için o parayı gözden çıkarabiliyorum. israf mı, ona da evet. ama bireysel olarak israfı önlemek gibi bir amacım yok. kalite konusunda da dışarıda yenen her yemekte aynı problem var zaten.

sizin durumda da serpme kahvaltıya katılmak zorunda değilsiniz. yine bireysel olarak sipariş verebilirsiniz. bunun önündeki engel ne anlayamadım.
  • elorelia  (04.09.24 13:56:44)
Arkadaşlar masanızda bulunan hiçbir şey israf olmuyor bunu bilin :(

  • rock n roll  (04.09.24 13:57:36)
Amacı haliyle kar etmek olan bir işletmenin, tabaklarda kaselerde kalan zeytinleri vb. çöpe atacağını hiç sanmam. O yüzden pek gitmemeyi tercih ediyorum.

Aslında ben de isterdim tercihen boğaz manzaralı, çok kalabalık olmayan bir yerde, 50 çeşit değil ama birkaç çeşit kaliteli ve artık olmayan ürünlerle temiz temiz hazırlanmış bir kahvaltı yapmayı. Tavsiyelerinizi alırım valla öyle bir yer varsa.
  • visnebahcesi  (04.09.24 13:58:16)
Göz doyurma işi biraz, evde kahvaltı yapmayan hazırlamayan üşenen tipler için göze hitap ediyor bence. Her şeyden olsun kafası. Kalite de düşük çoğunda.

Bu arada Maybe <3
  • Bruce  (04.09.24 14:02:36)
Yenmeyen ürünler israf oluyor, çöpe gidiyor diye üzülen arkadaşlar böyle kötü bir dünyada bu kadar temiz, masum kalmayı başarabildiğiniz için tebrik ediyorum sizi.

  • rock n roll  (04.09.24 14:03:53)
Ben seviyorum valla. Haftasonları geç Kahvaltı etmeyi severim ve öğün olarak çok çeşitli kahvaltılık olması hoşuma gider. Kendimiz kahvaltı hazırladığımızda da menemen, patates, ekmeğe sürmelik soslar, birkaç çeşit zeytin, yeşillik, sebzeler, ekmeğe sürmelik tatlı şeyler vs derken dolduruyoruz masayı özel bir beslenme şeklimiz olmasına rağmen.

  • playing star again  (04.09.24 14:11:35)
oburum Allah affetsin, o yüzden seviyorum. hem gözüm hem midem doyuyor. anacığımı kapıp doğa falan olan yerlere gidiyoruz güzel oluyor

  • titanyum22  (04.09.24 14:23:40)
hayatta en sevdiğim şey kahvaltı olduğu için serpmeymiş, dürmeymiş, her türlü çeşidi bol kahvaltıyı severim.

bahsettiğiniz o çöpe gitme olayından ben de rahatsız oluyorum ve bu yüzden öyle yerlere gittiğimizde kahvaltı içeriğini kontrol ettikten sonra sipariş verirken "kimse reçel yemeyecek, onun yerine zeytini daha fazla koyabilirsiniz. x'ten de kimse yemeyecek, onun yerine y koyun lütfen" diye kahvaltıyı şekillendiriyor veya seçeneğini azaltıyoruz. böylece çoğunlukla o kahvaltıyı bitirmiş oluyoruz.

ayrıca gittiğim hiçbir yerde ben peynirin güzel olduğunu görmedim (kırsal kesimler hariç). zaten aynı tatsızlığın farklı formları resmen. top peynir koymuş adam, yanına da şerit peynir, onun da yanına örgü peynir. tatları aynı zaten, sadece şekilleri farklı oysa.
  • m e b  (04.09.24 16:33:09)
ben bayılıyorum. tabağıma yiyeceğim kadarını alırım zaten, öyle benden izinsiz konulan yerlere gitmem. dışarda kahvaltının olayı aynı şeyler evinde de var zaten ama o kadar çok şeyi evinde birden bulma şansın yok. çeşitli reçel, peynir, zeytin, hamur işi, soslar vd. dehşet ya.

  • geveze yazar  (04.09.24 17:32:42)
Ben çok seviyorum çünkü kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmali... Peynir zeytin gibi standart şeyler dışında da çok bişi kalmaz hayvan gibi yerim

  • abuzer  (04.09.24 21:20:23)
Tamamen beyaz yaka ve Instagram işleri işte. Birazı görgüsüzlük/açlık (açlık derken karnın aç olması değil), kalanı tamamen gösteriş işi. Açık büfede sevdiğim tek şey çeşit olması konusu. Onda da tabii insanların, insan olması ve yemeyeceğini masasına almaması lazım. Açık büfede daha az olsa da serpme kahvaltıda masalarda kirlenip ya israf olarak çöpe ya da bir sonraki tabak ile tekrar birinin sofrasına dönüyor. Hijyen 0 değil, -100 falan.

Kahvaltı güzel şey. Hafta sonları genelde ailemle geniş menü ile geniş geniş yaparım ama kahvaltı etkinliklerinden nefret ederim.
  • nawar  (05.09.24 02:50:38)
Bence grup icin gayet iyi bir secenek. Birkac hafta once Tr'deydim. Ciragan sarayindaki kahvalti oldukca iyiydi. Biraz ondan biraz bundan Ispanya'daki tapas gibiydi. Croissant ve kahveden bunalmis, 8 Kanadali'ya cok iyi geldi. Fiyati hakkinda yorum yapamayacagim $$.

  • thetruenorthstrongandfree  (05.09.24 04:05:02)
bu tip yerlerde çalışan çok fazla öğrencim var. hepsi de israf olmadığını, mutfakta bir bölümde ayıklanarak tekrar müşterilere verildiğini söyledi. en lüks mekan bile bunu yapıyor.
kahvaltıya gitmiyorum. en güzel kahvaltı evde yapılan.

  • adivar  (05.09.24 07:57:34)
O kadar haklısınız ki. Böyle durumlarda ben serpmeye katılmam ve kendime ayrı menemen ve çay söylerim genelde.

  • inawen  (05.09.24 11:11:55)