Darbeli Matkap Alırken Neye Dikkat Edecez?

Arkadaşlar ev işlerinde duvar/fayans delme işlerinde kullanmak üzere bir darbeli matkap alacağım da A101'de 500 tl'ye Piranha marka da var 1500'e bosch, 10k'ya Makita da var. Ben alırken neye dikkat etmeliyim? 13 mm 16 mm gibi değerler var bunlar nedir?

Ürün bilgisinde nereyi delmek için olduğu yazar aslında. Ucuz bir ürün ile kolon kiriş gibi dökme betonları delemezsiniz. Mm değerleri takılacak uçların büyüklüğüdür. Evde en fazla 8-10 mm lik matkap uçları kullanırsınız. Bosch benzeri ürünler sorunsuzdur.

  • hasmetizm 2046  (04.09.24 11:22:11)
www.bosch-professional.com

"Ekipman ve Uygulama
Bu darbeli matkap beton, taş ve duvarda delik delmek için tasarlanmıştır. "
  • hasmetizm 2046  (04.09.24 11:25:10)
Şarjlı mı kablolu mu?

Şarjlı olacaksa 18v 5ah her türlü rahat ettirir. gücü de ona göre olur. bütçeyi düşüreyim derseniz 2ah versiyonu da olur. 13mm-16mm aldığı max uç çapıdır. basit ev işlerinde 16mm ihtiyacınız olmaz. kömürsüz motor olursa evladiyelik kullanırsınız.

sürekli duvar delmeyecekseniz bosch yeşil seri işinizi görür.
  • nwnd  (04.09.24 11:31:01)
birinci konu mandren olayı. matkaplar sıkmalı mandrenlidir ve 13 mmye kadar olan uçları takabilirsiniz. daha büyük uçlar için ekstra bir mandren almanız gerekir. ama kırıcılarda sds plus uç olur. herhangi bir sds plus uç ile kullanabilirsiniz.

ben genelde dewalt kullandım ev işleri için ömürlük gider. yoğun kullanımda 5 seneden önce arıza yaptığını görmedim.

fayans delmek biraz deneyim isteyen bir konu. çok darbe uygularsanız fayans çatlar ve uç çok ısınırsa yanar ve keskinliğini kaybeder.
  • bravoteam  (04.09.24 11:45:28)
-bosch alma (2 kere iade ettim)
-cok duvar deleceksen kablosuz alma
-vaktinda arastirmistim makita ve dewalt en iyi opsiyonlar
-20v'den dusuk olmasin
  • buenosdias  (04.09.24 12:37:46 ~ 12:38:11)
o kadar da fazla profesyonel değilim bu konularda ama bildiğim bir kaç şey var, biraz baba bilgisi tabii hatalı olabilir.

bu tür makine, malzeme alınacaksa bunların uzun ömürlü olması isteniyorsa ağır olmalı. plastik kaplılarda uzak durulmalı. bir usta gibi sağa sola sürekli gidilmeyecekse (dağ başı vs) sabit yerlerde kullanılacaksa kesinlikle kablolu olmalı, olmadık zamanda pili biter, işin bitince kenara koyarsın aylarca kullanmazsın pili ölür vs.

para varsa makita/bosh, atolye için makita/bosh, arada sırada kullanacaksan dewalt, bosh.
  • selam  (04.09.24 13:01:42)
sürekli delme vs işleri yapılacaksa;

kodunu yanlış hatırlamıyorsam bu olmalı kullandığımız, bana mısın demiyor delip geçiyor. canavar gibi.

tr.dewalt.global
  • nwnd  (04.09.24 13:07:05)