Anestezi doktoru

Tanıdığım bütün doktorlar anestezi uzmanı. Yeni kazanan arkadaşlar da hep anestezi tercih etmiş.

Sizce neden olabilir, puanı mı düşük, maaşı mı çok iyi?

Bi de ben utandığım için soramıyorum ama ne iş yapar bu anestezi doktorları? Sanki kulağa göz kalp kbb gibi spesifik bir bölüm değilmiş gibi geliyor.

Hastayla kavga edecek, muhattap olacakları bir ortam yok, özelde de olsa iş bulması kolay, riskli ama işini iyi yaptığı sürece sıkıntı da olmaz, kimseyle muhattap olmuyor poliklinik vs. Doktorlar artık hastalar ile kavga dövüş ortama girmek istemiyor çok normal tercihler.

  • titanic kemancısı  (04.09.24 11:19:45 ~ 11:20:51)
Anestezi doktoru çok önemli. Ameliyatlarda seni uyutuyorlar :)

Çok zor işleri küçük bir hata çok ciddi sıkıntılara sebep olabilir.
  • rock n roll  (04.09.24 11:23:54)
Yani popüler bir bölüm, son senelerde kontenjanları da arttı da sizin çevrenizde spesifik bir yoğunluk olmuş bence. Bir doktor olarak şahsen tanıdığım kişilerden anestezi tercih eden kişi sayısı üç beş kişi falandır :d

Puanı çok düşük değil ama çook yüksek de değil. Kazancı fena değil, her hastanede iş yapacak bir bölüm. Anestezi uzmanı olmadan ameliyat yapamayacağın için özel hastane de açamazsın. Hastayla bire bir temasın az (yani az değil aslında da çoğunda hasta kendinde değil zaten) o yüzden insanların derdini tasasını daha az çekiyorsun diğer klinik/cerrahi branşlara göre. Yine tabii ki polü var ya da hastanın uyandırma aşamasında falan iletişime geçiyorsun yani. Bununla birlikte bu işi seven biri için keyifli bir bölümdür. Amiyane tabirle adamı öldürüp kaldırıyosun. Egoist biri için allahçılık oynama fırsatı veriyor olabilir.

Ne yapar sorusuna cevap olarak, ameliyatlarda anestezinin indüksiyonu (başlangıcı) ve idamesini sağlar. Hastanın vitallerini kontrol eder, operasyon esnasında uyanma riskini engeller. Anestezi yoğunbakım var özellikle koma gibi uzun süreli durumlar burada yatar. Onların durumunun idamesinde görev alır. Hastaları entübe etme konusunda en başarılı branştır. Yani solunumu olmayan hastaları makineye bağlıyorlar ya, o borunun akciğerlere indirilmesi konusu.

Seveni için güzel branş, anestezi asistanı olan arkadaşlarım çok keyifle yapıyorlar işlerini. Bildiğim kadarıyla yurtdışı konusunda da diğer branşlara göre bir tık avantajı vardı UK özelinde olabilir emin değilim. O da bir etken olabilir. Ama asıl sebep muhtemelen son birkaç TUS'ta kontenjanlarının aşırı artmasıdır. Devasa şehir hastanelerine yetecek asistan gelsin diye çok yüksek sayıda alım yaptılar, puanlar da düşmüş olabilir.

Son olarak da, kendi içinde spesifik bir bölüm ama tabii her ameliyata giriyorlar yani kbb ameliyatında da varlar, kalp naklinde de. O yüzden tüm cerrahi branşların can damarı bir bölüm.
  • nundu  (04.09.24 11:27:43)
Ben sadece bir adet tanıyorum o da zamanında tus ta puanım ona yetti demişti. Şu an nasıldır bilmiyorum bahsettiğim 5 6 sene öncesi.

  • kullanicadi  (04.09.24 12:02:00)
Rahat çünkü. Mesela kalp cerrahlarında mortalite oranı çok yüksek. Hasta yakınlarına devamlı kötü haber vermek kolay mı? Hem psikolojik olarak zor hem de can sağlığı açısından

  • nuevo  (04.09.24 13:13:11)
Size öyle denk gelmiş. Açılan asistan kadroları boş kalmıyor.
Anestezistler derneği/lokali yakınında olabilirsiniz :))

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (04.09.24 13:21:24)
Kuzey Amerikaya gelseler... Gerekli kagit islerini hallettikten ve biraz tecrube edindikten sonra yilda $500.000'a kadar cikar maaslari.

  • thetruenorthstrongandfree  (05.09.24 04:56:48)