Satranç serüveniniz?

Bu kadar sevip başarısız olduğumu düşündüğüm bir iki şey var şu hayatta bunlardan biri satranç.

Yeni başladım sayılır ben onlineda bir süredir oysanam da fiziki oyunda baya yeniyim aslında ki iyi tokatlıyorlar fiziki tahtada.

İlerleme çok çok yavaş mı oluyor sizin satranç gelişiminiz nasıl oldu ne kadar sürdü?

Genelde zaman bulduğumda teori çalışıyorum. En azından açılışları biraz öğrendim temel varyantlarına da giriş seviyesi kadar hakim olmaya çalışıyorum ama ordan üzerine koymak cidden zaman emek gerektiriyor gibi geldi.

Atıyorum Sicilya Najdorf varyantını ana hatlarına kadar getiriyorum ana fikirler aklımda yarım yamalak oluyor ama oyun ortasında geçiştr o andan sonra hiç bir şey yapamıyorsam temel satranç prensiplerine sadık kalarak oynamaya çalışıyorum. Ya da London systemde bir yerden sonra f4 filini ne yapsam acaba diye tıkanabiliyorum. çok taktik oyunculara karşı zorlanabildiğim oluyor.

Daha çok puzzle mı çözmeliyim?

Benim satranç serüvenim 1 milyon yıl falan sürdü, sonra zihnimde bir ses yankılandı ben de ona uydum: ibb.co

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (03.09.24 19:57:21)
Ben de ben de ben de.
Ilerlemem çok yavaş olunca meşgale olma düzeyim de azaldı. Bana erkek kardeşim öğretmişti, ilk zamanlar onu bile yenince (kendisi lisanslı oyuncudur) aşka gelmiştim. Ama yıllar sonra ne eskisi kadar zaman ayirabildim ne de ayirmama rağmen bir ilerleme gosterebildim. Bu sebeple şelale altındaki adam modundayim:/

Önerim izlemek ve açılışları, teknikleri öğrenmek.
  • Amaranta ursula  (03.09.24 20:28:09)
Satranç serüvenim 1 seneden az sürdü. Sene 1996 Ankara-Keçiören. Mahallede satranç kulübü furyası başladı. Ben de katıldım bu furyaya. Satrancı kulüpte öğrendim, çok kısa zamanda namağlup hale geldim. Gelen giden büyük küçük kız erkek demeden deviriyorum. Hocalarımla pata kalıyorum, bazılarını yeniyorum. Havalar binbeşyüz bende.

Sonra Ankara şampiyonası yapıldı. Gökten iner gibi turnuvaya ben katıldım. İsviçre dönel sistemi. Saçma sapan bir dikkat dağınıklığı yüzünden bir kişiye kaybettim. İlk ve son mağlubiyetim. O şampiyon oldu. İkinci olanla eşleşmem gerekiyordu üstte bahsettiğim sisteme göre, ama eşleştirmediler üçüncü oldum. Şimdi sebebini hatırlamıyorum, küçücük çocuktum. İkinci ile eşleşmediğim için ve havamın binbeşyüz olması nedeniyle yediremedim sanırım, çocuk aklıyla bıraktım.

Şimdi de içimden gelmiyor artık, belki çocuğuma öğretirim ama kesinlikle kendime yapılan gibi pohpohlamam sanırım.
  • artci sarsinti  (03.09.24 22:05:01)
babam öğretmişti küçükken. gençken bir kaç kitap almıştım ama hiç adam akıllı ve sistematik olarak çalıştığımı hatırlamıyorum. halen en yaygın açılışların bile isimlerini bilmem mesela. kendim için, yenile yenile geliştirdiğimi düşünüyorum. üstelik artık oynadığın oyunları bilgisayara analiz ettirebiliyorsun, hem kendinin hem de rakibin hafif ve kritik hatalarını, rakibin diğer oyunlarını inceleyebiliyorsun (lichess). Bence bunlar gelişim için çok faydalı.

  • panamera  (04.09.24 14:54:58)