Kiracı sorusu

1 eylülde kiracının birinci senesi doldu. Geçen hafta zam ne yapacaksınız diye aradı, sözleşmede yazan miktar olarak tefe/tüfe oranında %65 civarı zamla 13 bin olacak dedim. İki saat pazarlık yaptı 12 bin olsun diye ki kira zammında pazarlık yapıldığını ilk kez görüyorum yani sözleşme ortada neyse, 13 bin son diyince tamam kirayı ödeyeceğim dedi tripli şekilde 13 binde anlaştık.

1 eylülde ödemesi gerekirken 2 gündür ödemeyince bugün aradım. Ben evden çıkıyorum, bu ayın sonuna kadar çıkmış olurum. Son kirayı da kaporaya sayın dedi. Bu şekilde haber vermeden son kirayı da ödemeden çıkma hakkı var mı? Bi de kapora ilk verdiği miktar (8 bin) mi geçerli oluyor yoksa güncel kira mı?

Ayrıntılar için bir şey diyemeyeceğim ama 1 Eylül'de birinci sene dolduysa, zamlı istediğiniz ilk kiranın 1 Ekim'de alınması gerekmiyor mu ?

  • diyecevaplandı  (03.09.24 17:54:15)
1 eylül zamlı kira alınacak dönemdi yani yanlış ifade ettim o zaman.

  • nundu  (03.09.24 18:01:14)
@diyecevapladı; 1 eylül'de başlayan kira kontratı bir sonraki 1 Eylül'de yanilenir ve Eylül ayı zamlı ödenir. 13. aya tekabül eder.

Kiracınız ile diyaloğunuz nedir, iyi niyetli midir değil midir bilmeden cevaplanmıştır;

Kiracı istediğini yapar durumu geçerli son yıllarda. ay sonu çıkacağını söylüyorsa ya 1 ekim tarihli tahliye taahhütnamesi imzalamasını isteyin ya da kira ödeme günü üzerinden geçmesi gereken yasal gün ne ise bekleyip ihtarname çekin. bu ay sonu çıkıyorum diye diye kira ödemeden aylarca süründürebilir. siz hukuki olarak bedavadan oturmasının önlemini alın. 2 ay üst üste kira ödemez ise direkt tahliye edilebiliyor.
  • nwnd  (03.09.24 18:03:27)
Depozito kira bedeli karşılığı yazmadığı sürece yatırılan kadar odenir

  • sonhakan  (03.09.24 18:09:57)
Öncelikle acilen noterden ihtarname çekin kirayı yatırmadığına dair. Depozito kiraya sayılmaz ama sayılacaksa bile +5 bin daha isteyin. Evde kiracıdan kaynaklı bir tadilat vs için alınır depozito. Aslında kontratta muhakkak yazıyordur, kiracı tahliye etmeden 2 ay önce mülk sahibine haber verecektir gibi bir madde. Şu an mevcut haliyle kira sözleşmesi 1 sene uzamış durumda. Çıkacakmış gibi değil hala kiracınızmış gibi davranın. Sözleşmeler uyulacak kuralları belirlemek için var. Kimse kafasına göre iş yapamaz. Millet alışmış esnetmeye çiğnemeye. Siz kuralına göre davranın derim.

  • Godless  (03.09.24 18:24:15)
Eğer resmi olarak çıkacağına dair bir yazı göndermediyse teknik olarak sözleşmeniz uzamış olmalı. Bu haliyle önümüzdeki 1 yılın kirasını da talep etme hakkınız olmalı diye biliyorum. Evden çıkıyorum ben, diyerek çıkamaz. Ortada sözleşme var. Depozito da kiradan sayılamaz. Çıktıktan sonra evi kontrol etmeniz ve ona göre depozitoyu teslim etmeniz gerekiyor.

Şu an anladığım kadarıyla sözleşme otomatik olarak uzamış ve sizin önümüzdeki ayları talep etme hakkınız da var. bir avukata danışın.
  • parcaliham  (03.09.24 18:29:34)
Çıkacağından eminsen hiçbir şey yapma. Mutlu mesut otur yerinde.

Adam sana kızıp iki parke çizse zararlı çıkarsın. Çıkıyormuş işte. Ne uğraşacaksın noter masrafı, sinir harbi falan.
  • Mirket  (03.09.24 18:57:04)
nasıl ev sahibi kiracıyı zart diye çıkartamıyorsa
kiracı da zurt diye çıkamaz.kontrat bitimine bir ay kala haber vermesi gerekli.
ama bu devirde kiracı çıkıyorsa hiç aman kal deme gitsin daha fazla kiradan net veririsin.
  • jamswety  (03.09.24 19:00:32)
hocam normalde depozitoyu aldığınızda, bunun için bir vadeli hesap açıp parayı oraya yatırmanız gerekir. dolayısıyla 8000 aldığınız depozitonun da vadeli hesapta 1 sene değerlenmesi gerekecek. siz bunu yapmadığınız için düz mantık olarak kiracı "benim geçen sene verdiğim depozitonun değeri bir kira ise şimdi de 1 kira olmalı" der. davalık olursanız da depozito için vadeli hesap açmadığınız için siz haksız duruma düşebilirsiniz. bence bu kısmın üzerinde çok da durmayın.

  • shadowfollower  (03.09.24 19:18:42)
Son kirayı depozitoya saydırabilir. Depozito 1 kira bedelidir.
Yani aslında anlaştığınız son kira neyse odur. 13 yani.

  • anten  (03.09.24 22:15:00)
@anten nerede yazıyor bu kural? Bizi aydınlatır mısın?

  • Godless  (03.09.24 22:59:34)
eger normal şartlarda kiracınızdan memnunsanız kirasını şu vakte kadar düzenli yatırdıysa ve evinize iyi bakıyorsa komşulardan şikayet gelmiyorsa bence en azından bu seferlik 3e 5 bakmayın dedigi miktarda anlaşın. pazarlık yapacak hale geldiyse belliki maddi durumu sallantıda. bu devirde düzgün kiracı bulmak çok zor. şimdi bu adam çıkacak belki ev 1 ay boş kalacak. ordan bir zarar zaten. yeni gelen belki evin içinden geçecek..
tavsiyem anlaşın

  • limonlu eksi  (04.09.24 08:23:09 ~ 08:25:08)
@limonlu eksi

Yani adamla ilk kez geçen hafta konuştum ondan önce emlakçı halletmişti. Kirayı bi iki kez ufak gecikmelerle ödedi ama insanlık hâli demiştim. Bi de adam diş hekimi, şehrin afili yerlerinden birinde muayenahenesi var. Bin lira için böyle pazarlık yapması çok saçma geldi. Ya benim şu an kaldığım evin zam dönemi Haziran ayındaydı. Normalde %25 durumu vardı ama yine tefe tüfe oranında zam yaptı ev sahibi. Ben de evi sevdiğim için laf etmedim. Daha önce de kirada kaldım ve bu annemlerin evinde daha önce başka kiracılar da kaldı. Hiç böyle saçma bir pazarlık görmemiştim. Çıkacaksa çıksın kiracı bulunur da son kirayı vermeme olayı saçma geldi. Emlakçıyla da konuştum dün o da öyle şey olmaz sözleşmede madde var depozito kira yerine geçmez dedi. Bugün konuşacaktı kiracıyla bakalım
  • nundu  (04.09.24 08:45:34)
Bahsettigin durum ev sahibi olarak daha once basima geldigi icin sana tavsiyelerle geldim.Oncelikle yeni kira rayicleri eski kiralardan yuksek oldugu icin kiracinizin cikmasi sizin lehinize.Isterseniz gec haber verdin kontrat 1 sene daha devam eder diye yokus surersiniz ancak bu sizin zarariniza olur.Bu yuzden bir an once cikmasi sizin menfaatinize.Ben olsam gec haber verdigi icin su an cikarsa da 1 ay daha kira isterdim.Anahtar tesliminin ne zaman yapilacagini sorun.Anahtar tesliminde evin durumunu kontrol edeceginizi anahtar teslimine kadar kiralamanin devam ettigini soyleyin.Kapora evin son durumu kontrol edildikten sonra evin durumuna gore odenecek deyin. Ev sahipleri nasil ki kafalarina gore istedikleri gibi kiracilari cikartamiyorlarsa kiracilar da makul bir sure once cikacaklarini ev sahibine bildirmekle yukumludur.Kiraciniz kotu niyetli.Uygun bir sure once cikis tarihini iletmedigi gibi gecmise yonelik cikis tarihi iletemez.Isler ters giderse kontratin 1 sene daha yenilendigini bu bedeli isteme hakkiniz oldugunu usulunce uygun uslupla iletirsiniz ancak bu iki tarafin da menfaatine degil. Iki taraf icin de uygun nokta Eylul ayi kirasini tam yatirsin cikista da evin durumuna gore kapora konusulsun.

  • turkuaz  (04.09.24 09:41:16)