Kanser icin akıllı ilaç kullanımında uygunluk testi yapılıyor mu?

İlaç etkili mi ? Tesekkurler

Tabii test yapiliyor, uygunluk cikmazsa ilac vermiyorlar bildigim kadariyla. Ilac etkili, son evre akciger kanseri hastasinda ise yariyor yaklasik 3,5 yildir. Hatta bu ilaclarin ilk ciktigi donemde, artik sona gelindi gozuyle bakilan bir hastada kullanildigini ve iyilestigini biliyorum, sonrasinda gene nuksetti ve vefat etti yanlis hatirlamiyorsam ama bir sure hayatini normal yasayabildi, en azindan birkac sene.

  • mbond  (03.09.24 18:09:22)
Babam böbrek kanseri için yeni başladı, test vs olmadı. Medikal onkologlar kullanması gerektigini söylediler, sgk'ya dava açtık, tedbir kararı aldirildik.

Ama tabiki ilaca, kanser tipine vs göre bu sorunun cevabi apayri olur. Bize adjuvant terapisi için verildi.
Akilli ilaclarin bir olayi da yan etkisinin çok daha az olması. Babam ilk dozu alali iki hafta oldu sıfır etki var. Ama kemoterapi falan olsa apayriydi.
  • logisticsmanager  (03.09.24 18:26:36)
yurtdışında pek çok ilaç için test yapılıyor, maddi durumunuz izin veriyorsa bunu deneyebilirsiniz. akciğerse küçük hücreli dışı türü için immunoterapi deneniyor genelde ama küçük hücreli için seçenekler çok sınırlı misal... öncesinde genelde test uygulandığını pek duymadım açıkçası. türlere göre araştırmalar ışığında başlanıyor ilaçlara. zaten ilaç kurumuyla ve sgk ile muhatap olmanız gerekiyor, süreçler uzun ne yazık ki...

  • anna sun  (03.09.24 20:30:28 ~ 20:31:51)
Bu arada bilgi olsun;
Biz salı basvurduk izmir'den, Perşembe tedbir kararı elimizdeydi. Bundan sonrası mahkeme kararı, biz kazanirsak sgk'nin itirazi, biz kaybedersek bizim. Totalde 2-3 yıllık süreç. Babaya bir şey olmazsa genelde riski az ama ölüm tehlikesi yüksekse bu noktada avukat anlatır tabi de yani hakimin reddetme olasılığı yüksek oluyor malum sgk borç icinde.

Bir de davaya nerede basvurdugunuz önemli. Bizim tedbir aldığımız gün akıllı ilaç için ankara'da tedbir vermediler benim avukat arkadaşın meslektasina. İzmir bu konuda iyi nazar degmesin.

Sgk işte avukat parasi veremeyecek ya da riskli olacaklar bu riski almasın 1000 kişiden 100u dava acmasa ortalama 4 milyon Euro para harcanmamis mantığı güdüyor. Nereden kazanirsa kâr.
  • logisticsmanager  (03.09.24 20:48:20)