yüzüklerin efendisi 2nci sezon bi bok anlamadım

özet geçecek biri var mı izledim ama anlamadım neler oldu şimdi?

Özet sonda, arada hikaye anlatımı yapayım arada hatırlatma olsun.

Sarışın ve beyaz tenli görünce rahatsız olup Esenyurt'ta Sauron'u bıçakladılar. Sauron da akıp giden kandan yıllar, yıllar içinde gücünü bir araya getirip agar.io'da protein ihtiyacı olan bir Venom misali bir şeyleri yiye yiye büyüdü. En son mazlum ve üzgün şekilde gezerken yaşlı bilge köylüye denk gelip onlarla denize açıldı. Gemiden atlayarak karaya kadar yüzmek gibi çılgın fikirleri olan Galadriel ile de yolları böyle kesişmiş.

Galadriel demişken o da taaaaaaaaa Eregion'dan Lindon'a kadar Elrond ile post kapmaca oynar gibi hiç yorulmadan, hiç mesafeleri açılmadan, hiç atları çatlamadan, hiç dinlenmeden at sürdüler. Galadriel yüzükleri Lindon'a getirecekti ama Elrond yüzükleri Lindon'a getirmek için Galadriel'den kaçırıyordu. Orada Halbrand'ın Sauron olduğunu öğrendiler. Galadriel bu, Arda'daki en önemli bilgiyi saklayıp üstüne bir de o irfan ile yüzük yapılmasını teşvik etti diye Gil-Galad Galadriel'e güvendiğini ama güvenmediğini çünkü güvendiği söylediği. Dizide kimse ama kimse hiçbir kralı sallamadığı için Elrond şelaleden atlayarak Cirdan'ın yanına kaçtı yüzükleri bir de ona götürdü. O ise yüzüğü tam atacakken feleğin cilvesi ile sandalına düşen yüzükten etkilendi ve bunu işaret olarak aldı. kullanmaları gerektiğini ve yüzüğün işlerine geleceğini balık tutarak gösterdi. Sauron'u gizleyip onun irfanı ile yüzük yaptıran Galadriel'e, Celebrimbor'un yanına gönderecek kadar güvenmediler ama yüzük önüne düştü diye koskoca güç yüzüğünü verdiler. Böylece elflerin arif olanlarından Cirdan, güvenilmeyen kadın Galadriel ve kimsenin sallamadığı kralların kralı Gil-Galad bu yüzükleri takıp bölgelerini iyileştirme yoluna geçtiler.

Numenor'da Kemal Kılıçdaroğlu kadar bile sallanmayan bir diğer yönetici olan Miriel'e darbe yapmak için meyhanede planlar yapıldı. Onlarca gemisi, dev ordusu olan ülkede bir operasyon için gönderilen 100 kişilik askeri birlikten 20 kişi öldü diye herkesten naip kraliçeye tokat, hakaret vs. bini bir para. Ondan sonra taç töreninde Benfica kartalından hallice zekaya sahip gösterilmesine rağmen kartalların kralı Gwahir olduğunu öğrendiğimiz kartal, önüne gelen ilk kişiye bağırıp gittiği için onu kral ilan etme dileklerini dile getirdiler.

Celebrimbor'a Lindon'dan gönderilen elçiler yolda öldürüldü. Dizideki elflerde liyakat olmadığı için biri de çıkıp "aga cevap gelmedi. neden bir elçi daha yollamıyor ya da kontrol etmek için gitmiyoruz?" demedi. Onun yerine Galadriel-Elrond ve 3 savaşçı elf ile Celebrimbor'a gitme kararı alındı ama onlar da vize sırası beklediği için ortada Sauron gibi bir tehlike olmasına rağmen günlerce bir türlü yola çıkamadılar. O sırada güneyden ülkeye elini kolunu sallayan girebildiği için Halbrand Eregion'a girdi tabii ki. Yakışıklı bir abimiz olduğu için önce komuta sahibi elf ablayı sonra da "kandırdım, nazlı yari sonunda çılgın sözlerle" taktiği ile Celebrimbor'u etkiledi. Ona şömine başında Annatar (hediyeler getiren) olduğunu ve Valar tarafından gönderildiğini, elfler için dövdüğü yüzüklerin işe yaradığını, benzerlerini insanlar ve cüceler için yaparak onları da kurtarmak istediğini söyledi. Celebrimbor hemen etkilendi "mithril'i getir hemen yüzük dökelim" dedi. Tabii mithril yok. Kalan son mithril ithildin'in icadı için harcandı.

Burada cüceler işin içine giriyor. Onlarda da kral-prens arasında baba oğul kavgası var. Bir deprem (Sauron'un etkisi) ile dağa aydınlatan ve ekin yetiştirmelerini sağlayan(?) ışığın kaynağı çöküyor. Binlerce kilometre boyunca mağaralar kazıp kilometrelik yarıkların üstüne köprüler yapan cüceler bu çöküntüyü temizleyemediği için açlıktan kırılıyor. Şarkı söyleyerek taşı işlemeye çalışıyorlar. O da işe yaramayınca bir üst paragraftaki mithril ihtiyacı ile kendilerine gelen ticaret teklifini baba-oğul-gelin tripleri arasında kabul ediyorlar ve elflere mithril veriyorlar. Onlar da 7 cüce yüzüğünü üretiyor.

Doğuda ise Poppy, günlerdir aynı yerleri gezen stranger ve Nori'yi bulup onlarla Rhun'e doğru yola çıkıyor. Stranger ise MCU'daki Thor'un Mjolnir'i gibi eşsiz ve güçlerini odaklama kaynağı olan bir asayı belirli bir yıldız dizilimi altında arıyor. Doğulu adamlar bunların peşine düşüyor. Orada bir "kara büyücüden" haberimiz oluyor. Bu ekibin peşine kelebek ablaları o takmış. Onu da "Ciaran Hinds" reis oynuyor. Orada bir takım gereksiz olaylar oluyor. Stranger-Gandalf(?) yine bir büyü başlatıp bitiremiyor işte onlar da uçuyor.

Özetle 3 bölümde geldiğimiz durum: 3 güç yüzüğünü elfler taktı. Annatar ile Celebrimbor 7 cüce yüzüğünü yaptı. Doğuda Stranger hala geziyor. Numenor'da Miriel'in taç giyme süreci suya düştü gibi Ar-Pharazon'un krallığını izleyeceğiz.
  • nawar  (04.09.24 12:12:58 ~ 12:13:25)
dizi ilk bölümde açıklanmayan bazı olayların izahı ile başlıyor. adar sauronu öldürdüm derken neyi kastetmiş ?
gibi...

galadiel neden halbrand ın souron olduğunu söylemek istemediğini bilemiyoruz. yüce kral gil galad hiç yüce değil..kimse sallamıyor yani. normalde böyle birşey tabiki olamaz.
3 yüzük en son yapılmalı idi ama dizide sıralama değişti. souron un en büyük yeteneği manipüle edebilmesidir. bu şekkilde demirci ustasını kandırıp diğer yüzükleri yapacaklar. cücelerin dağında olan deprem de yine souron kaynaklı. güneş ışığını kaybetmişler güya. yüzük onlara işık ve zenginlik getirecek .

yani seneryo mantıklı değil am aanlamadığın yerleri yazarsan daha çok açıklama yaparız. bu evrende dev örümcekler var;shelop ,annesi,kardeşleri veya diğer örümcekler. fanlara sırf göstermek için isildur ile olan sahneler eklenmiş. aslında saçma tabiki.
numenora da değinelim: arphrazon aslında illegal şekilde kral olacaktı. dizide biraz dandik şekilde incelendi. oradaki gize kırmızı elbise insanlar yanlısı beyaz elbise elf yanlısı olmak anlamına geliyordu..felan
  • hacirotti  (04.09.24 14:36:45)