Schengen'de ilk giriş yaptığın ülkenin vizeyi aldığın ülke olma zorunluluğu

Schengen'de ilk giriş yaptığın ülkenin vizeyi aldığın ülke olma zorunluluğu uygulanıyor mu?
Farklı ülke vizesi ile Fransa'ya giriş yapan oldu mu?
Bundan dolayı çevrenizde geri dönen oldu mu hiç? Olduysa hangi ülkeden döndü?
Lütfen sadece gerçek deneyimi olan cevap versin.

deneyimim yok ama tek sonucu bu değil. bir sonraki vize başvurusunda siz a ülkesinden vize almışınız ancak b ülkesine girmişsiniz diyip daha kısa vize verebilirler veya ret verebilirler. orda dikkat çeken bir risk barındırmış oluyorsunuz.

  • mr.goodcat  (03.09.24 12:55:16)
ben business vize ile acil bir toplanti icin vize aldigim ulkeden baska bir ulkeye girmeye calismistim, elimde toplanti daveti ve ilgili yazismalar oldugu halde thy kapidan alinmayacagim gerekcesiyle bana check in yapmayi reddetti ve gidemedim. bu olay 7-8 yil once oluyor, tekrar benzer girisimde bulunmadim.

  • sanxis  (03.09.24 12:55:20)
en çok hangi ülkede konaklayacaksanız ordan giriş yapmanız daha uygun. alınan ülkeden değil.

  • dedim ben sana  (03.09.24 12:56:15)
Kapıdan döneni duymadım ama bir sonraki vizede ya ret ya da sadece kalacağınız gün kadar tek girişli vize alacağınız neredeyse garanti. Şu an schengen'de en dikkat edilen kriter bu.

  • thracia  (03.09.24 13:06:46)
2022'de Almanya vizesi ile Almanya'ya girmeden İtalya'ya girdim. Hatta yüzümde maske vardı İtalyan polise sordum maskeyi çıkarayım mı diye yok dedi direk geçirdi. Ama şu son Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra durum nasıldır bilmiyorum. Bir de vize geçerli hala ama Almanya'ya gidemedim, umarım bu sonbahar gideceğim o zaman bir problem çıkar mı bilmiyorum.

  • peki madem  (03.09.24 13:21:55)
Tek giriş değilse problem çıkma olasılığı düşük, tek giriş vizeyse daha uçağa binmeden ayıklarlar, daha bu sabah slovenya uçağına tek giriş italya vizesi olan adamı almadılar.

  • kimlanbu  (03.09.24 16:05:57)
fransadan aldım, barselonadan girdim sorun olmadı

  • tchuck  (03.09.24 16:20:57)
  • tnz  (03.09.24 18:51:39)
Hem de fazlasıyla uygulanıyor.

Yakın zamanda şunu bile duydum,

"siz önceki vizenizi italya'dan almışsınız ama vize sürenizin çoğunu italya dışındaki ülkelerde geçirmişsiniz."

O yüzden ilk giriş konusu tartışmaya bile açık değil.

Teknik olarak da adam diyor ki sen bu tarihlerde bu ülkeye gitmek için vizeye başvuruyorsun. Sonra bambaşka bir ülkeye gidiyorsun belirttiğin ülke dışında. O zaman da senin yalan söylediğini düşünüyor.

Kapıdaki memur insiyatif kullanarak sizi geri döndürebilir.

Bu konuda sorun yaşamayan da çok. Ama sorun yaşama riskinizi artırıyorsunuz.
  • anten  (03.09.24 22:21:18 ~ 22:21:56)