İnek, koyun, keçi, manda, eşek, at, deve sütü farkı ne?

Çoğu kişi inek sütünü bilir. Bunun dışındaki hayvanların da sütü içilebiliyor:

koyun, keçi, manda, eşek, at, deve

ve başka ülkelerde sütü içilen diğer hayvanlar da var:

ren geyiği, bufalo, yak
rusya'da mus geyiği mandıraları da varmış

bu hayvanların sütlerinin farkı ne? peynir farklarından da bahsedebilirsiniz.

ek soru: inek, keçi, eşek, at sütlü sabunlar var. bunların farkı ne oluyor? faydalarının farkı vs.?

not: bu arada domuz sütü de içilebilirmiş ve hatta inek sütüne benziyormuş. ama sağılması nadirmiş çünkü zormuş ve inek kadar süt depolamıyormuş. nadir de olsa domuz peyniri yapan çiftlikler varmış. yurtdışındadır tabii.

keçi sütü inek sütüne göre daha güvenilir. çünkü inekler süt vermesi vb. durumlar için bir sürü ilaç alıyor ve bu sütede geçiyor. keçi daha yabani ve küçük olduğu için riski az.

  • mikahakkinen  (03.09.24 12:04:32)
Keçi sütü inek sütüne göre daha fazla yağ daha az şeker ihtiva ediyor, o nedenle inek sütüne göre daha lezzetli ve daha az alerjik olabiliyor, eşek ve koyun sütü antioksidan bakımından zengin diyorlar ama ben diyenlerin yalancısıyım, diğerleri hakkında bir fikrim yok sanırım en lezzetlisi keçi sütünden elde edilen ürünler oluyor.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (03.09.24 12:06:44)
aradaki en büyük fark iki süt arasindaki moleküler fark. inek sütü büyük moleküllü oldugu icin sindirimi zordur ancak keci sütü insan sütü gibi kücük moleküllüdür. bu anne sütüne en yakin süt geyigi de aslinda buradan gelir. keci sütü gaz yapmaz falan denmesinin sebebi budur. eger keci sütü icince gaz yapmadigini ama inek sütünün kendisine gaz yaptigini söyleyen biri varsa o kisi esasen laktoz intolerant degildir cünkü iki süt arasinda kayda degecek bir laktoz farki yoktur sanilanin aksine. keci sütünde laktoz orani %4.2, inek sütünde %5'tir.

öte yanda keciler taze sürgünleri yerken inekler yerdeki otu kopara kopara yerler. bu da süt kalitesine etki eder.

bufalo denen hayvan da bizim manda ya da camis dedigimiz hayvani yabanili. sütünün tüketilmesi garip degil. manda yogurdu ülkemizde de gayet sevilenve bulunabilen bir ürün. cok da güzel olur cünkü sütü cok yaglidir.
  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (03.09.24 12:16:16 ~ 12:25:40)
köyde keçi var. ablam hergün içer sütünden. midesine iyi geliyormuş. ıyyyk, öyyy, böğğ bi tadı var. bi keresinde kahveyi bunla yapmış. kahvem anlatılmaz keyifsizdi. meğer keçi sütüymüş. ama market keçi sütleri çok güzelmiş. ben almayım.

manda süyü karadeniz de çok içmiştim. bence inekle hiç farkı yok. sadece yoğun bir kaymak oluyor yüzünde.

koyunda keçi gibi ama onun kadar kokmuyor. aşkıyla yananlar var.
  • geveze yazar  (03.09.24 12:21:43)