Isıran- tırmalayan british shorthair

Herkese merhaba

British shorthair gri erkek kediyi 4aylıkken sahiplendik. 3 aydır da bizimle beraber. Şu an 7 aylık. Kısır değil henüz. Mama bilgisi önemliyse, nd mama ve veterinerin verdiği vitamin ve malt kullanıyor.

Kediyi bize veren abi yabancı değil. Vermeden önce birkaç video atmıştı. Kedi ısırıyor, ele saldırıyor falan. Bize geldikten sonra aynı tavırlar sürdü. Tabi ilk geldiği zamanki gibi değil gittikçe güçleniyor. Bazı ısırıklar yalandan yavaş oluyor ama bazıları da acıtıyor cidden.

Koltuktan sarkan kolu koşup yakalayıp ısırıyor. Kafasını sevsen dönüp ısırıyor. Taranmadan nefret ediyor.

Sorum şudur, bu arkadaşların bu kadar ısırgan olması normal mi, şu an 7 aylık ve kısır değil büyüyünce ve kısırlaşınca bu davranışları bırakıyorlar mı, ısırmaması için ne yapmak lazım. Tecrübeli arkadaşların yardımını rica ediyorum

her kedinin huyu suyu farklı oluyor, karakteri öyleyse pek fazla yapacak bir şey yok ama belki de sizin bir davranışınız onu tetikliyordur. gerçi ufakmış ama size gelmeden evvel onu saldırgan yapacak bir travması da olmuş olabilir.

ne yapılabilir derseniz bol bol oynayın, enerjisini atsın, ısırmaya çalıştığında ona el kol dışında başka bir nesne (oyuncak vs) verilebilir. bir de nette birçok kedi/köpek eğitim videosu var, saldırgan olanları nasıl pamuk gibi yaptıklarını gösteren, onlara da bakın mutlaka.
  • orient blue  (01.09.24 07:59:57)
3 yaşında british kedim var. Doğduğundan beri benimle. Sen elini zorla ağzına sokmadıkça ısırmaz bile. Şu yaşına kadar ısırma sayısı 20'i geçmemiştir.

Geneli çok sakin olur. Size kızgın olanı gelmiş. Belki kızgınlık döneminde olduğu için ısırıyor diyeceğim ama yavruyken de öyle olduğunu söylüyorsunuz. Kısırılaştırıldığında belki sakinleşir. Fakat ben genel karakteri böyle diyerek yorumladım. Kabullenmekten başka bir çare yok gibi. Sevmediği şeyleri yapmayı azaltın.
  • arkady svidrigaylov  (01.09.24 08:08:01)
bende bunun daha fazlasının tekir versiyonu var bize gelmeden el ayak ile oynatmışlar vet bir an önce kısırlaştır dedi 7.ayda kısırlaştırdık. el ile oynamayı bırakmanız lazım sevilmek istemiyorsa sevmeyin olta ile oynatın elinize odaklanmasın. bazı kediler böyle oluyor belli ki yaramaz eve kesinlikle kedi filesi veya sinekliği yaptırın. taranması lazım yavaş yavaş 1 iki fırça ile günlük alıştırın bizimkide kollarımızı parçalıyor diye aman taramayalım dedik şu an kepek yaptı derisi hava almadığı için saldırdığındanda tarayamıyoruz hala, 1 yaşına kadar öğrenmesi lazım

  • eja  (01.09.24 08:29:31)
Kediler, ırksal bazı özellikleri barındırsalar da her birinin huyu suyu farklı olabiliyor. O yüzden kimi britishler sizi görünce göbeğini açarken bir diğeri gördüğü yerde ensenize tokadı basabilir.

Kısırlaştırıldıktan sonra bir miktar sakinler ama bazı kediler mesafe isteyebilir. her kediyi alıp mıncıramazsınız. Isırmaması için en iyi yol o istemedikçe sevmeye kalkmamak, size koyduğu mesafeye saygı duymak. Benim bildiğim başka bir yolu yok.
  • thracia  (01.09.24 10:16:34)
Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. Deneyeceğim tavsiyelerinizi

  • dre mithatoğlu  (02.09.24 00:15:29)
ama resim koymamışsın olmamış ki :( ben çok merak ettim bu haydutun tipini

  • titanyum22  (02.09.24 00:47:06 ~ 00:52:00)