Züppe diyince ne anliyorsunuz

Sadece marka takıntısı olan birini mi, yoksa mesela snop kelimesi geliyor mu aklınıza?
Hakaret gibi mi geliyor kulağınıza?

Snob bana kendi doğal haliyle havalı birini çağrıştırıyor ama zübbe denilince AKP döneminde zenginleşen ama 2 nesil önce Yozgat'taki köyünde yer sofrasında yemek yiyen ailelerin dar ve kısa paçalı pantolon giyip lüks arabalarıyla instagram'da fotoğraf paylaşan çirkin çocuklarını çağrıştırıyor.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (29.08.24 23:22:49)
Hocam sizin dediğiniz bambaşka, o sonradan görme oluyor. Bu arada snop ile züppe yaklaşık aynı şey, sadece turkcedeki yaygın kullanım züppe, ama bu kısmını yanlış eksik biliyor olabilirim.

  • encokbenisevinnolur  (29.08.24 23:29:01)
Hocam ben sözlük anlamını söylemiyorum zaten bende yarattığı çağrışımı söylüyorum. Züppe deyince benim aklıma tam olarak anlattığım profil geliyor snob gelmiyor, biri bana züppe dese bahsettiğim şekilde bi profil gibi görüyor beni herhalde der üzülürüm ama çok snob'sun dese daha farklı düşünürüm ama dediğim gibi bu bende yarattığı çağrışım, belki de snob diyerek hakaret ediyordur kim bilir.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (29.08.24 23:34:05)
Yok yok ben de tam onu sordum aslında, cagrisimi. Teşekkür ediyorum.

  • encokbenisevinnolur  (29.08.24 23:37:43)
tarık akan ın gençlik filmlerindeki hali geliyor gözüme

  • high hopes of the sozluk  (29.08.24 23:52:58)
high hopes of the sozluk +1 bir de aile şerefindeki oktay
züppe kelimesini Türk filmleri dışında duymadığımız için olabilir. pek yaygın kullanılan bir kelime değil son yıllarda. hakaret gibi geliyor.

  • titanyum22  (30.08.24 00:06:29 ~ 00:06:48)
Kaleci +1

Aslında züppelik olan kısım kısa, dar pantolonlarla lüks araçlı instagram paylaşımları yapmak. Ancak böyle şeyleri şu sıralar ağırlıklı olarak sonradan görme gruplar yaptığı için kalecinin kafasında bütün halde yer etmiş heralde.

İngilizcedeki snob daha ziyade burnu havadalık ve kendini üstün görmekle ilişkili. Görsel olarak uyandırdığı intiba bence de züppelikten farklı. Snob'a eş tanım olarak Türkçe'de "çok burnu havada bir tip" diyoruz genelde aslında. Züppelik bundan daha farklı bence, içinde daha rezil bir patavatsızlık barındırıyor.
  • akhenaten  (30.08.24 06:30:23)
Züppe dediğin şey, zengin piçi tabirinin eş anlamlısı. Erkekler için kullanılır.

  • Yourcousinmarvinberry  (30.08.24 11:05:37)