buzdolabından çıkarılan içkinin dayanıklılığı azalır mı?

uzun süre dolapta tutulmuş bir içkiyi dışarı çıkardıktan sonra kaç ay bekler? kullanım süresi kısalır mı sıcaklık değişiminden?

Yüksek alkollü içkileri kastediyorsak hiçbir şey olmaz.

Mayalı içkilerde ısı değişiklikleri tat kaybına neden olur ama uzun vadede. Bir de gurme değilseniz anlamazsınız zaten.
  • Mirket  (29.08.24 20:33:46)
süt bazlı ise sorun olur, baileys gibi içkileri dolapta tutmak lazım.açıldıktan sonra da kısa sürede tüketilmeli. viski, vodka, tekila, rom vs bunlara bir şey olmaz, son kullanım tarihi olmaz. sadece hava almamasına dikkat edilmeli.

  • MtKrt  (29.08.24 20:36:01)
distile icki bozulan bir sey olmadigi icin dolaba koymaya gerek yok. oda sicakliginda, gunes almayan bir yerde saklanmasi kafi.

  • antikadimag  (29.08.24 21:16:16)
genelde alkol dolaba konmaz. ama açıldıktan sonra illa ki serin yerde muhafaza edilmesi doğru olur. ama açıldıktan sonra bir iki ay gibi bir süreden bahsediyorsanız, açılan içkinin alkolü illa ki uçacaktır. kalitesi düşer. bir ay bekletilmemeli bence. süt bazlı içkilerde tad değişimi daha hissedilir.

  • exlibris  (29.08.24 21:46:04)