ciger kapasitesi

yani respitory volume gelistirmek istiyorum. bunun icin gördügüm kadariyla en cok aerobik öneriliyor ama aerobik bilgim hic yok.
sizce bunu evde kendi kendime de yapabilir miyim yoksa bir hoca esliginde mi olmali?
kafama göre bir yere yazilip aradigimi bulamamaktan da cekiniyorum. tam nokta atis baslayip düzenli calismak istiyorum.

evde derken illa dört duvari kastetmiyorum, bahcede de calisabilirim tabii.
evde = bir yere yazilmadan.

triflo denen nane ile yapıyorlar onu sanki.

  • titanyum22  (29.08.24 15:31:53)
30 yıldır uzun düzenli uzun mesafeler maraton koşuyorum.
Kişisel tecrübelerim; zorlanmadan en yüksek hızınızda uzun koşular yapmak, örneğin ben saatlerce 5 dk/km pace ile koşabiliyorum. İstikrarlı uzun koşularla kapasitemi artırdım, arttırabilirim. İkincisi de fiziksel olarak koşudaki duruşunuzu düzeltmek. Akciğerin maksimum açık olacak şekilde vücudunu tutmak işe yarayacaktır.

  • gabe h coud  (29.08.24 15:35:00)
Eğer imkanınız varsa bunu en iyi geliştiren şey yüzme, ama teknik olarak doğru yüzme çok geliştiriyor. Ben böyle bir yola girdim diyorsanız yüzme kursuna yazılıp tekniği geliştirin, suyun altında nefesi idareli kullanma ve kas gücü kullanmakla birlikte akciğer kapasitesi inanılmaz gelişiyor.

  • titanic kemancısı  (29.08.24 15:36:38)
Aerobik kapasite sporcuların oksijenli solunum yapabilme kapasitesidir, bu aşamada hareket edebilmek için nabzın çok fazla yükselmemesi, enerjinin yağlardan harcanması ve nabzın yükselerek anaerobik sisteme geçmemesi hedeflenir, bunun için de VO2MAX skorunun yükseltilmesi gerekir ama böyle anlatınca "o zaman sürekli yavaş tempo egzersiz yapalım" gibi anlam çıkabilir ama burada asıl amaç tempo yükselirken bile aerobik kapasite yüksek olduğu için nabzın yükselmeyip düşük kalmasıdır. Bunun için de VO2MAX kapasitesini arttıracak egzersizler yapılmalıdır. Düzenli olarak düşük nabızda kalınarak yapılacak kardiyovasküler egzersizler zamanla daha yüksek hızlara ya da daha uzak mesafelere ya da yüksek alanlara daha düşük nabızda çıkılmasına olanak verecektir.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (29.08.24 15:38:46)
tabata antrenmanlarını seviyorum ben çok işe yarıyor dayanıklılık için.

Serbest dalgıçlar da güzel volume kasıyorlar. nefes egzersizleri oluyor onların farklı. Alışık olmayan bayılabilir. Ben denemedim. Dalgıç eğitmenleri veriyordur o dersleri.

Halter çalışırken en büyük derin nefesimi alıp 5 tekrar boyunca tutmayı da seviyorum,. göğsüm çok genişledi o sayede.

Kullanacağın durum nedir merak ettim?
  • hasmetizm 2046  (29.08.24 15:44:49)
@hasmetizm
Alpinizm.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (29.08.24 15:48:02)
vo2 max artırmak +1
onun için de kardiyo

  • rentts  (29.08.24 15:52:11)