Yoğun bakım hastane ücreti problemi

Arkadaşlar bildiğiniz gibi erken doğum yaptım ve bebeğim yoğun bakımda. Benim kendi özel sigortam yoktu doğumu da burada düşünmüyordum. Bu yüzden gittiğim hastanede Tüm kontrol ücretlerini kendi cebimden karşılıyordum. Hastanemizden bizi yoğun bakım ücreti ile ilgili bilgilendirmek için aradılar. Biz bu arada hem dışarıdan başka insanlardan sağlık bakanlığı tarafından yenidoğan hizmetlerinin 28 gün boyunca ücretsiz olduğu ve asla para talep edemeyeceklerini öğrendik. Gerçi bizim kızımız 28 günün üzerinde bir süre yoğun bakımda kalacak ama en azından ilk 28 günü için hiçbir ücret talep edemeyeceklerini biliyoruz. Hastane bize tutarın günlük 3000 TL olduğunu söyledi. Biz de SGK’nın ilk 28 gün ücreti karşıladığını söyledik. Hastane sgk’nın ödemediği bazı şeyler kullandığını iletti. Bu kullanılan ekipmanların da günlük yansıması 3 bin tl imiş. Daha sonra 28 gün sonraki ücreti sorduğumuzda (yani sgknın aradan çıktığı tutar) gene 3 bin dediler.
Yani sgk karşılamasına rağmen 28 gün ekstra ücret 3 bin ama sonra sgk karşılamamaya başladığında da 3 bin. Bize biraz garip geldi bu. Sağlık bakanlığını aradığımızda asla hiçbir şey ödemeyin 28 gün diyor. Hastaneyi aradığımızda bezi bile sgk karşılamıyor diyor. Ama ortada şeffaflık da yok. Sgklı sgksız nasıl aynı ücret olabilir? Kızım belki 2,5 ay kalacak yoğun bakımda.
Sizce nasıl ilerlemeliyiz? Siz olsanız 28 günlük 3 binleri öder miydiniz?

Selamlar nasılsınız? Umarım herşey yolundadır.

Ben olsam şu an için bir şey yapmam. Çocuğunuz taburcu olana kadar ses çıkarmayın. Taburcu günü ödeme esnasında hasta haklarıyla ve hastane yönetimiyle durumu konuşun. Durumun yasal olmadığından bahsedin. Eğer diretirlerse ödemeyi yapın ama detaylı faturanızı isteyin. Bu faturayla da SGK ya şikayette bulunun.

Bu arada bizim durumumuzu biliyorsunuz size bahsetmiştim. Biz de hastaneye yatış yaparken gecesi 2 bin lira tarzı bir fiyat ilettiler. Ancak taburcu günü bütün ödeme SGK tarafından yapıldı hiçbir ücret ödemedik. Size de benzer bir durum oluşabilir. Bilgi veren kişiler her zaman konuya hakim olamayabiliyor.
  • nuevo  (29.08.24 13:29:44)
nuevo +1

taburcu olurken konuşun

öderseniz de detaylı fatura isteyin, hangi ekipmanlarmış onlar. ilk 28 gün ile sonraki günler de ne değişiyor değişmiyor da aynı 3bin tl alıyorlar.
  • jülsezar  (29.08.24 13:36:44)
Merhabalar daha iyiyiz çok teşekkür ederim.

Sürekli hastane tarafından aranıyoruz artık sinir bozmaya başladı. Biz sürekli sigorta yok siz işletin normal süreci diyoruz ama herhalde shk muhabbetini öne sürmeyelim diye, “ama sgk her şeyi karşılamıyor bilginiz olsun” diyip duruyorlar. Biraz canımızı sıkmaya başladı bu durum. Zaten çocuğum orada yatıyor. Sanki rehin bırakacak halimiz var.

7 hafta gibi bir süreç ön görüyorlarmış o da 140 küsür bin tl yapıyor.
  • wild honey suckle  (29.08.24 13:38:28)
Merhabalar, umarız siz de bebiş de iyisinizdir <3

3 bin tl için bir fatura ister misiniz? Benim zamanında başıma benzer bir şey gelmişti. Tabii ki yoğun bakım, bebiş falan yoktu da. SGK’nın karşılaması gereken bir şey için fatura çıkarmışlardı. Faturayı gördüğümde üzerinde ASLA kullanılmayan şeyler yazıyordu. Örnek veriyorum 150 spanç, 10 yatak koruyucu örtü falan yazıyordu. Ben direkt muhasebe departmanını arayıp kullanılmayan şeylerin fatura edildiğini söylediğimde beni yemeğe davet ettiler. Kabul etmeyince de “en azından bir kahvemizi için” dediler. Sonuç olarak Türkiye’nin en meşhur özel hastanelerinden biri, şikayetçi olmayayım diye 8 takla attı.

Demem o ki, faturayı bir görün. Gerekirse fatura üzerinden SGK ile konuşun.

Umarım birinin iş bilmezliği yüzünden ortaya çıkan, kolay çözülebilecek bir durumdur.
  • Perlita  (29.08.24 13:39:03)
üstteki arkadaşların dediği gibi he he de geç en son çaresine bakarsınız. gerekirse ödeme yapın her şeyin başı sağlık faturanızı alın sgk'ya başvurun şikayet kaydı açın falan işin peşine düşersiniz. alo 170'i arayın bi de.

  • sizofren06  (29.08.24 14:58:11 ~ 14:59:21)