Arabamı satıyorum nelere dikkat etmeliyim?

İlk defa araba satıyorum, dikkat etmem gereken neler var? Hgs’mi iptal ettim. Para gönderen ile ruhsat sahibinin aynı kişi olmasına dikkat edeceğim. Başka dikkat etmem gereken neler var?

sattıktan sonra kasko sigortayı iptal etmeyi unutma.
ödenmemiş vergi ceza var mı kontrol et. muayenesi varsa yaptır.

  • jelly bear  (29.08.24 11:56:49)
Yakın zamanda araç sattım ve aldım. Malesef insanımız kaypak, yalancı ve dolandırıcı olmuş. Her konuda çok dikkat etmende fayda var.

- Aracı görmeye geldiklerinde güvenli ya da işlek bir yerde olmak lazım. Her ihtimal göz önünde bulundurulmalı. Test sürüşü talep ederse kabul etme, motor kaputunu açtırırsa dikkatli ol. Aracında o esnada değerli eşya mümkünse olmasın (güneş gözlüğü vs.).

- Alıcı ekspertize götürecektir. Bir gözün araçta olsun o süreci takip etmeni öneririm.

- Kişi aracı görür de anlaşırsanız kapora talep et. Ertesi gün alıcı adayı arazi oluyor, veya kolaylıkla vazgeçiyor.

- Satış masrafı alıcıya aittir noterde ödeme yapacak ona dikkat et.

- Satış öncesi aracını boşalt. Bagaj, torpido, gözlük yeri ve diğer gözleri dikkatlice kontrol et eşyan kalmasın.

- Para hesabına düşmedikçe satışa onay verme. Açıklamada "XXXX plakalı aracın satış bedeli" gibisinden açıklama olsun.
  • Lethe  (29.08.24 12:18:41 ~ 12:20:33)
Devralacak kişi ile size para gönderen aynı isim değilse, Açıklamaya 'felan plakalı arabanın filancaya satışı için' gibi devralacak kişinin adını eklettirin.
HESABINIZDA PARAYI GÖRMEDEN DEVİRE BAŞLAMAYIN. Fest ile saniyesinde hesabınıza düşüyor para, karşı tarafın dekontuna itibar etmeyin, kendi nesabınızı kontrol edin.
Şu bankada hesabın yok mu gibi lüzumsuz detayları kaale almayın. Yeni hesap açmaya uğraşmayın. 'Adım Hıdır, hesap numaram budur' gibi sağlam durun.
Al-satçı değilim, biniciyim
Triger kayışı değişti mi
Şu leke, boya neden oldu
Bakımlaro nerde oldu
1.200.000 demişsin de, bak bi, emekli ikramiyem yattı, hepi topu 1.000.000 olma mı? Yarına/haftaya kadar beklemez misin?
Vs vs çok sabırlı olmayı gerektiren konular olacak.
Kapora vermiyorsa bekleme sözü de yok.
  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (29.08.24 12:35:46)
hocam şehir dışına satış yapma. çoğu dolandırıcı şehirdışından geliyor ve şehirdışından geldim diye para kırmaya çalışıyorlar. yok yoldan geldik yol parasını düşelim falan. parayı hesabında görmeden satışı verme. para gelen hesapla satışı yaptığın hesap aynı olmalı.

  • sizofren06  (29.08.24 15:02:25)