Rutin olmayan bir iş hayatında mental olarak yorgun hissetmek

8/5 Çalışıyorum. Çalıştığım iş yerinde fazla bir iş tempom olmuyor sadece belli dönemlerde yoğun oluyoruz. O da senenin 3 ayında yoğunluk yaşıyoruz. Fakat yoğun çalışmadığım aylarda bile eve geldiğimde çok yorgun hissediyorum. Akşam 5'ten sonra bir arkadaşım dışarıya çıkalım dese yorgun hissettiğimden gitmiyorum. Spora da giden biriyim fakat spora gitmeden önce de aynı yorgunluğu hissediyordum. Sporun getirdiği bir şey değil. Neden hissediyorum bu yorgunluğu ?

Burn out.
Isteki stresi iste birakman, isten cikinca iyi dinlenmen gerek.

  • robert bosch  (28.08.24 21:37:56)
Valla 8-5 çalışmak zaten çok yorucu. En enerjik ve verimli olduğumuz zamanlar işte geçiyor. Ben zar zor eve gelip yemek yapıp yedikten sonra 1saat yuruyebiliyorum. Bir de bence 30 sonrası tempoda da bir düşüş oluyor sanki:/

  • Amaranta ursula  (28.08.24 21:54:15)
Çok yoğun ve stresli çalışmak bitkinliği hızlandırıcı bir şey ancak ağır çalışmıyorsunuz diye yorulmayacaksınız anlamına gelmiyor. Her gün hayatınızın 9 saatini iş yerine belli bir kısmını da buraya gidip gelmeye ayırıyorsunuz. Bunun kendisi tek başına ağır bir şey zaten.

En son ne zaman tatil yaptınız? Bayram gibi oradan oraya koşmadığınız günlerde kafanızı dinleyip rahatlamak için en son ne zaman +1 hafta izin aldınız? Eğer cevap 1 seneden daha önceyse izin zamanınız gelmiş.
  • akhenaten  (29.08.24 08:32:52 ~ 08:33:34)
8-5 çalışan bir insanım, hatta 7-17 gibi çalışıyorum. Çok da yoğunum, insanlarla uğraşmayı gerektiren bir işim var. Ancak bu yorgunluğun gerçek bir yorgunluk olmadığına, kendimi kandırdığıma inanıyorum. Vücutlarımızın çok daha ağır kondisyonlara göre tasarlandığını, bir 8-5 çalışmanın vücudun potansiyelinin çok altında kaldığını düşünüyorum. Neredeyse her akşam spora giderim. Hayali bir yorgunluk yaşıyoruz, bunun sebebi de bence çalıştığımız yerler... Klimalar, ledler, parlak ekranlar vs vs. Beyin yorgunluğu ile vücut yorgunluğu farklı bir şey ve dinlenme şekli aynı değil. Akşamları yürüyüş ya da spor yaparak beyninizi dinlendirebilirsiniz. Çok daha zinde hissetmeye başlayacaksınız bu şekilde ve gün yetmemeye başlayacak artık.

  • silverleaf  (29.08.24 11:17:29)