duyurunun japonya görmüşlerine japonya gezisi sorusu

daha önce birkaç başlık açmıştım bu konuda hatırlayanlar olabilir. artık gerekli motivasyon bulundu, endişeler bertaraf edildi, bütçe oluşturuldu ve gezi planı somutlaştırılmaya başlandı. bir süredir araştırıyorum gezilecek görülecek yerleri yapacağım rotayı belirlemeye çalışıyorum bu konularda da sona geldim artık. son detayları da netleştirip ona göre uçak biletini ve otel rezervasyonunu yapmak kaldı geriye. bu aşamadan önce duyurunun japonya görmüşlerinden de bir son fikir alabilirsem çok iyi olur diye düşündüm.

yolda geçecek kısımları çıkarırsak 7 tam gün gezmeye ayırabileceğim (zorlarsam 8 yapma ihtimalim de var ama çok zorlamasam iyi olur). tokyo + kyoto yapmayı düşünüyorum ancak bir ihtimal sadece tokyo da olabilir daha rahat gezebilmek ve tokyo'dan kyoto'ya ulaşımın finansal, fiziksel ve zihinsel yüküyle uğraşmamak adına. ama o kadar gitmişken kyoto'yu da göreyim düşüncesi ağır basıyor gibi şu anda. öyle yaparsam 4-5 gün tokyo, 2-3 gün kyoto gibi düşünüyorum. çok geniş vaktim olmayıp ucu ucuna gezeceğim için gitmeden planı iyi yapmam lazım. önce tokyo - kyoto gün bölümünü sizce nasıl yapmalı kısmını sormak istiyorum. ben 5'e 2 gibi düşündüm ama emin değilim. sadece tokyo mu yoksa tokyo + kyoto mu konusunda da düşüncelerinizi söyleyebilirsiniz tabi dediğim gibi şu an %90 tokyo + kyoto tarafındayım.

2.'si de özellikle tokyo'da nereye ne kadar ayırmak gerektiğinden emin olamıyorum. aslında kyoto'ya gitmeme ihtimalini hala düşünmemin önemli sebeplerinden biri de bu. mesela biri demiş ki asakusa, ueno, akhibara hızlı hızlı 1 günde gezebilirsiniz. mesela ben bakıyorum gezilecek yerlere akhibara'da büyük elektronik marketlerde belki bir kaybolurum saatlerce çıkamam belki de hiç sarmaz bu ne derim 10 dkda çıkarım. sega building denen oyun binaları için de benzer şeyler geçerli. yani demek istediğim ben akhibara'da 1 tam gün geçirsem de doyamayabilirim ama belki gidip görünce 2 saatte biticek bende daha fazla durmak istemeyeceğim. akhibara'yı örnek olarak söyledim gezilecek tüm bölgeler için benzer şeyler söylenebilir. planlamanın bu kısmında nasıl düşünmek gerek japonya'yla ilgili? çok detayına girmeyeyim not aldığım yerlerin daha fazla uzatmamak adına ama tokyo'da başlıca gidilecek yerler belli zaten asakusa, akhibara, shinjuku, shibuya, harajuku, ginza not aldığım gezilecek tapınaklar, parklar, caddeler, mekanlar bu bölgelerde. bir de tsukiji pazarına giderim bunlar dışında tokyo'da. sizce bu kadar günlük planı olan biri için ne kadar öncelik verilmeli bu konuda yardımcı olabilirseniz çok iyi olur benim için. "şurada çok uzun takılacak bir şey yok 1-2 saat yeter", "buraya 1 akşam ayırsan yeter", "burada 1 gün geçirmeni tavsiye ederim hak ediyor orası" tarzı yol göstermeler işime yarayabilir. bir de akşam/gece de görülebilecek yerler ve mutlaka gündüz görülmesi gereken yerler ayrımı da işime yarar.

Alışveriş yapacaksan, teknoloji olsun don kişot olsun, onun için ayrı zaman ayır, insanı çok yoruyor. Japonlar sessiz ama sürekli atari salonu gibi yapay bitir gürültü var.
Ağrı kesici ve iyiy bir ayakkabın olsun bol bol yürümek için.
Ben bir tek ginza’da sıkılmıştım çünkü lüks alışveriş yapamadığım için :(
Eğlenmene bak.
  • Coma  (28.08.24 14:32:01)
Görmüş değilim; ancak ben de seyahat planını somutlaştırma evresindeyim 2025 ilkbahar ya da sonbahar için. Kyoto plan içerisindeyse Osaka ve Nara da değerlendirilebilir. Bunu da düşünerek 4+3 düşünebilirsiniz. Tabi bu öneri Japonya'nın kırsalı, tarihi ve doğası da ilginizi çekiyorsa geçerli :) İyi yolculuklar şimdiden.

  • lüzumsuz adam  (28.08.24 15:11:07)
akhibara özelinde söyleyim ben de senin gibi düşünüyordum. benim için büyük hayal kırıklığı oldu. gitmeden önce gidilmesi gereken dükkanları vs de listeledim hepsine de uğradım ve hiç kafamda canlandırdığım gibi bi yer çıkmadı. evet çok büyk tekno marketler var ama fiyatlar hiç ucuz değil. ben figür falan çok alırım diye düşünüyordum hiç aradığım bir şeyi bulamadım. baya bir hype var akhibara için ama gerçekte hayal kırıklığı.

gitmişken shibuya sky'a mutlaka çık. biletli ve rezervasyonlu gidiliyor

onun dışında planet labs müzesine bence git ben çok sevdim. tokyo merkezden gitmek biraz meşakkatli ama benim hoşuma gitti.

tapınakların da bi numarası yok asakusa ya gitsen yeter. asakusa yı tokyo nun sultanahmeti gibi düşünebilirsin.

shinjuku, harajuku falan gezmek için güzel yerler. akhibara ya sabah erkenden git ama beklentin çok büyük olmasın. hatta akhibara dan aldığım bazı teknolojik aletlerin türkiyeyle hemen hemen aynı fiyat olduğunu geldiğimde fark ettim. bi tık daha ucuzdu sadece ama oradan buraya taşımaya değecek bi ucuzluk değildi bence.

bir de her yerde kredi kartı geçiyor, kredi kartı kullanmanı öneririm, sadece otomatlardan su vs alman gerekirse diye bozukluk bulunsun yanında. ama havalimanında 500 1000 dolar bozdurayım Yen alayım deme bence gereksiz hammallık olur.
  • rentts  (28.08.24 16:36:53)
Öncelikle tokyo da yapılabilecek şeyler daha fazla olmasına rağmen ben kyotoyu daha çok beğenmiştim. Yani bence gitmişken kyotoyu da görün.Sadece tokyo olmasın Biz shinkansenle geçmiştik yol yormamıştı. Bir de Fujiyi görmek istediğimiz için bizim gezimiz savruk olmuştu. Ama fujinin etrafı da güzeldi. Göllerin olduğu bir bölge vardı doğası filan güzeldi. Kyotoda da bambu ormanlarının olduğu bölge güzeldi. Bir yerlere tırmandık, maymunlar, dere, şelale. Biz gezimizi biraz trenle yolculuk etmek ve yemek üzerine kurguladığımız için diyeceklerim sanırım bu kadar. İyi eğlenceler dilerim.

  • a perfect lie  (28.08.24 20:27:02)
Tokyo kyoto osaka ve hiroşimayı gezdik detaylı yarın yazayım çok yorgunum

  • basond  (28.08.24 23:11:20)
Burada ne beklediğin önemli
Dersen ki ben figür alayım anime bakayım vs tokyoda günler haftalar harcayabilirsin ama japon kültürü göreyim dersen kesinlikle kyotoyu görmelisin. Gece otobüsleri ile gidebilirsin ki hem ekonomik hem vakitten tasarruf olabilir. 5 gün tokyoya ayırdık biz ama bence çok biz tokyoyu pek sevmedik kyotoya 4 gün ayırdık daha da kyotoda gezerdik kültür anlamında kyoto çok daha japonya. Diğerlerini düşünmediğin için yazmıyorum mutlaka günlük biletlerden alın metro otobüs vs çok kullanıyorsunuz büyük yer malum.

  • basond  (29.08.24 22:16:53)
@basond: gidiş gelişin ikisini de gece otobüsüyle yapmak fiziksel olarak çok zorlar diye düşünüyorum çünkü otobüslerde uyuyabilen biri de değilim ama gidiş otobüs geliş shinkansen olabilir gibi. bilet alma kısmını da bilmiyorum googlea yazıyorum "tokyo kyoto bus ticket" ama çıkan siteler ne kadar güvenilir bilmediğin bir kültür olunca tam emin olamıyorum onları nasıl halletmek lazım sizce veya orada istasyondan mı almalı istediğim gün / saatte bulamama ihtimalim olur öyle de sanırım.

açıkçası yalnız olacağım için tokyo daha hareketli olduğundan geceleri tek başıma da keyifle takılacağım ortamlar olabilir gibi düşündüm. kyoto biraz doğal güzelliği fazla ama sakin bir şehir intibası uyandırdı çok sıkılır mıyım akşamları diye endişe ettim. o konuda ne dersiniz? 5'e 2 diye düşünmüştüm o yüzden ama geceleri o kadar fark yoksa 4'e 3 de olabilir. ilk gün erken gidersem araşiyama taraflarından başlarım gezmeye ormanı gezdikten sonra çevredeki birkaç yere de bakıp akşamüstü merkezi taraflara dönerim belki bir tapınağı da aradan çıkarırım o sırada. ertesi gün gion bölgesini fushimi inari'yi kiyomuzudera'yı gezerim gece veya sabahtan da tokyo'ya dönüp uçağıma doğru giderim diye düşünmüştüm 2 gün için ama tabi pratikte de 2 güne sığabilecek bir plan mı gitmeden emin olamıyorum.
  • semaforo de medianoche  (30.08.24 00:05:44 ~ 02:12:00)
Hareketlilik konusunda tabi tokyo daha hareketli ama arayan her yerde hareket buluyor gece otobüsleri konforlu öne perde falan çekiyorlar karşıdan gelen araçlsrın farları yolcuların yüzüne gelmesin diye ama uyuyamam derseniz birşey diyemem tokyoda sürekli yapacak şey var tapınakları aman aman değil tokyoda ama kyotodakiler güzel. Ha aman tapınak tapınak 50 tane görmeme gerek yok kafa bikaç yer göreyim sonra akayım derseniz kyoto 2 gün yeter kalanı tokyoya ayırın.

Tokyoda tapınaktan çok bölge gezersiniz.
Mendebur lemur japonya yazarsanız orada figür teknoloji alışverişi hakkında video görürsünüz 1.5 da izleyin hhızlı hızlı fikir verir
  • basond  (30.08.24 10:26:08)