Kedi Sahiplendirmek Hakkında

Merhaba, aile içi sorunlardan dolayı 2 yaşına gelen kedimi sahiplendirmek zorundayım ve bu konularda tecrübeli değilim. sizce en hızlı ve güvenli doğru aileyi nasıl bulabilirim?
2 yıl çok güzel baktım aşıları tam, kısırlaştırıldı, kurumamaya alışarak büyüdü, sakin,uysal ve sorunsuz bir kedi.

Aileni sahiplendir, çalışan parasını kazanan gittiği yerin ekonomisine katkıda bulunacak bireyler varsa daha kolay sahiplendirebilirsin hiç böyle düşündün mü neden aklına ilk olarak kediyi sahiplendirmek geldi, sorun iki taraflı neticede tüm problem kedide olamaz, kaldı ki kedide bi sorun yokmuş zaten sakin uysal ve sorunsuz bir kediymiş söylediğine göre, sorun kimdeyse onu gönder.

  • Bir ben var benden şurada  (28.08.24 10:38:04)
@bir ben var benden şurada
tanıdığınız barınak var mı ailenizin de huzur içinde kaldığı tavsiye edeceğiniz? sen aileni sahiplendirdin mi barınakta mı tutuyosun?

  • krax  (28.08.24 10:38:29)
Yok ne yazık ki kedimin de dahil olduğu ailemle sorunsuz bir şekilde yaşıyorum ben, herkes sorumluluğunun farkında, kimse bir sorun yaşayınca kaypak ve sorumsuz bir insan gibi gücünün yettiği bireyi evden göndermeye çalışmıyor :)

  • Bir ben var benden şurada  (28.08.24 10:41:13)
Aile içi sorunlar kediden mi kaynaklanıyor? Öyleyse neden 2 yıldır sorun olmadı?

Kediler ve tüm hayvanlar bizim hissettiğimiz bütün duyguları hisseder. Nasıl ki alıştığımız, sevdiğimiz insanlardan ve ortamdan ayrildigimizda yıkım yaşıyorsak aynısını hayvanlar da yaşıyor ve bu onların ömrünü ciddi oranda kısaltıyor. Ailenle sorunlarını çözmeye çalışsan olmaz mı? Çok da güzel baktım diyorsun.
  • rock n roll  (28.08.24 10:41:28)
burası ruh hastası dolmuş arkadaşlar duyurunun çözüm yolu aramakla bir ilgisi mi var siz mi okuduğunuzu anlamıyorsunuz? ben zaten tüm bunların muhakemesini yapıp aşamamışım ki burada sahiplendirme seçeneği için başlık açmışım insanların ne yaşadığını bilmeden dinlemeden yargılamak ne kadar kolay. Kedinin psikolojisi,ömrü, sağlığı diyorsunuz ama sokakta yaşayan acı içindeki bir hayvanı orada bırakmak 1 yıldan fazla yaşama şansı tanımayacaktı zaten ben ona sağlıklı bir çocukluk yaşama şansı sundum daha fazlasını yapabilecek seçenek kalmadı tek yaşasaydım zaten bakmaya devam ederdim.

  • krax  (28.08.24 10:45:14)
cins değilse 2 yaşında bir kediyi ilan ile sahiplendirmek çok zor. mecburen yakın eş dost çevrenizde birini bulmak en olası seçenek.

  • surprise  (28.08.24 10:45:44)
Ben seni yargılamadım gayet mantıklı soru sordum. Sen benim yazdığım şöyle bir cevaba bile tahammül edemiyorsan zaten sana söylenecek bir şey yok.

İlan vermişsin buradan belki ona aile olmak isteyen birileri çıkar.
  • rock n roll  (28.08.24 10:54:50)
arkadaşlar siz iyi misiniz? başına gelip empati kurabilen bir kişi olarak soruyorum, sizin şuurunuz yerinde mi ya? adam aileni sahiplendir demiş.

insanlar ailevi mesele derken detay vermek zorunda değil, kafanızda ne kurguluyorsunuz, kediyi o kurgunun neresine yerleştiriyorsunuz bilmiyorum ama insanların başına her şey gelebilir. bu konuda hassasım, yazacağım kusura bakmayın.

mesela ailece komple felç geçirmiş, kaza geçirmiş olabilirler, sağlıkları kediye bakamayacak kadar bozulmuş olabilir, eve yatalak ve sürekli ilgiye muhtaç bir birey gelmiş, kediyle ilgilenecek kimse kalmamış olabilir, aile dağılıyor boşanıyor her biri bir yere gidiyor olabilir, herhangi birinin kediyi yanında götürüp bakacağı durum olmayabilir.

"aldım ama sıkıldım bakamıyom" ya da "ailem artık kedi istemiyor sıkıldılar" falan dese istediğin duyarı kas. ama adam 2 senedir gül gibi baktığı kedisine, detayını vermek istemediği, ama azıcık oturup mantıklı düşünürsen kedinin hayatının devamı için uygun olmayacağı malum olan bir durumda yeni yuva arıyor. bunu sorgulamak, ailevi problemini küçümsemek size mi düşer?

gerçekten seviyorum sizin gibi sülalesi rahat insanları. hiç anası babası yakını hayat arkadaşı hasta olmamış, zorluk yaşamamış, ailesi dağılmamış, hiçbir ciddi problemi olmamış kişileri. hayat size güzel, inşallah da hep güzel olur. ama empati duygusunu da bir şekilde edinmenizi dilerim.

soruya cevap: instagram'daki hayvan sahiplendirme post'larına hesaplarına yazabilirsiniz. durumun ciddiyetini anlatırsanız anlayışla karşılıyorlar.

2022 yılında aniden fenalaşıp hastanelik olan, bir daha da ayağa kalkamayan babamın köpeğine aylarca konu komşu baktı, babamı bakımebvine yatırdıktan sonra hiç öyle bir planım ve imkanım olmadığı halde ben bakmaya çalışıp bakamadım (çünkü bu süreçte tuvalet eğitimi, yeme içme alışkanlığı her şeyi bozulmuştu, babam hastanede, ben onun yanında olduğum ve köpek de ambulansla hastaneye kaldırıldığı yerdeki komşunun başına kaldığı için, komşu da el bebek gül bebek bakmayıp sokak köpeği besler gibi sokakta beslediği için. evde yalnız kalınca ortalığı yıkıyordu, işe güce gidemez olmuştum, sabah akşam saatlerce dolaştırdığım halde hala öğlen eve işiyordu. iradem dahilinde sahip olduğum bir hayvan da değildi, hiç köpek beslemek gibi bir planım da yoktu, o yüzden sahiplendirmek zorunda kaldım. aracı olan kişi de kendisini barınak kapısına zincirleyen, sokak hayvanı topluyorlar diye belediye görevlilerine saldıran tıynette, bir kısım kesimin şu son zamanlarda "ittapar" olarak tanımladığı bir kadındı. o bile "bakamayacaksan niye aldın, babanı sahiplendir" falan demedi, diyemedi. empati kurabildi, aldı, iyi bir yere sahiplendirdi.

ama maalesef başına böyle işler gelmeyen insanlar "ailevi sorundan dolayı kediyi sahiplendirmek istiyorum" diyince ponçik problemler var, aile kediyi istemiyor laylayloy falan zannediyor.
  • kibritsuyu  (28.08.24 11:02:20 ~ 11:10:18)
Kibritsuyu sülalesi rahat insan değiliz kardeşim evimize aldığımız bir canın sorumluluğunu sonuna kadar yerine getiren sorumluluk sahibi insanlarız, sen bu sorumluluk bilincinin ne kadar geniş bir kavram olduğunu anlamayabilirsin ya da evdeki kediyi bir süs eşyası gibi görebilirsin ama öyle değil; evine bi kedi köpek muhabbet kuşu ya da japon balığı alıyorsan hiçbir şey ondan vazgeçmene neden olmamalı, evet tüm ailen felç olsa da yapamazsın bunu, sen bi sorun olduğunda ananı babanı çocuğunu veriyor musun bir yere? Sen daha aileni sahiplendir derken ne demek istendiğini bile anlamamışsın kardeş o nedenle kısıtlı algınla laf sokmaya çalışma, burada karımın çocuğumun alerjisi çıktı o nedenle kediyi sahiplendirmek istiyorum diyemeyenlerin "ailevi nedenlerle kediyi sahiplendirmek istiyoruz" dediğini de gördük o nedenle neyin ciddi neyin laylaylom olduğunu çok şükür anlayabiliyoruz.

Ekleme: Baktım şimdi mod'muş, bence sen haklısın.
  • Bir ben var benden şurada  (28.08.24 11:09:45 ~ 11:15:09)
sorumluluk bilincimi şu duyuru altına verdiğim cevaplardan okuyabilirsin: (git: 1590077)

bilinçli olarak sorumluluğunu aldığım canlı artık benim ailem sayılır. 2 sene sorunsuz bakılmış kedi sahiplendirilirken de "ailevi sorun" denen şeyin de "annem tüyünden rahatsız oldu" seviyesinde basit şeyler olamayabileceğini söylemek için de uzun uzun yazdım, anlayıp anlamamak sana kalmış. belli ki kedinin sağlıklı yaşayabileceği ortam bozulmuş.

özetle; ortam kedinin sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşayamayacağı kadar bozulmuşsa sahiplendirme isteğinde bir anormallik yok. evet, özbeöz evladın için bile ortam sağlıklı şekilde yaşamayamayacağı kadar bozulunca, anne baba birbirini öldürünce, aile içi şiddet vs olunca, evladını da sahiplendiriyorsun, devlet gelip zorla evinden alıyor hatta. olayı kıla tüye indirgeyip insanları sorgulamadan önce ailevi problemin ciddiyetini de bir düşün, empati kurmaya çalış isterim.

mod olmamın da bununla hiçbir ilgisi yok. millet zannediyor ki mod'lar tartıştığı herkesi asıp kesiyor. duyuru kurallarına uyduğun sürece istediğin lafı sokabilir, istediğin cevabı verebilirsin.
  • kibritsuyu  (28.08.24 11:22:58 ~ 11:34:43)
kibritsuyu +1

aileni sahiplendir filan ne demek ya Allah aşkına bi saygılı olun. İnsanlar sokakta hasta olan hayvanları görüp kıyamayıp vete götürüyorlar, evlerine hiç kedi almak istemedkleri halde kıyamayıp alıyorlar imkansızlıklar içinde olsa da aşılarını vs yaptırıp ona yuva oluyorlar, birileri de gelip burda yok bakamayacaksan almasaydın vs diyor. cidden empati vs hiç bir duygu belirtisi yok bazı insanlarda.

Soru cevabı; bence de eş dost akraba filan baksan daha kolay olur sanırım. umarım bulursun en kısa sürede bir yer.
  • turuncu tonlarda  (28.08.24 12:55:10)
ailevi mesele dediğide kesin bebeği oldu kediyi kapı önüne koyma derdinde.

  • my fault  (28.08.24 14:14:30)