Kaza Kusur Oranlarına İtiraz

Bir yakınımızın başından geçeni kısaca anlatıp neler yapabileceğimiz konusunda sizden de tavsiye almak istiyorum.

Olay Yeri Antalya, Sakıp Sabancı Bulvarı.

Yakınımız (A) sol şeritte ilerlerken taksici arkadan tampona kadar yanaşıp taciz etmiş. A sağa geçmek istediğinde şerit dolu olduğu için hemen geçememiş ama biraz ilerledikten sonra sinyalini vermiş ve sağa geçmiş. Taksici aceleci ve hızlı olduğu için A orta şeride geçer geçmez yanından geçmek istemiş ama yakın geçiş yaptığı için taksicinin sağ arka tarafı A'nın sol ön tarafına çarpmış ve taksi döne döne orta refüje çıkarak arka iki tekerleği yerinden çıkmış.

Kaza tutanağındaki krokiyi taksici kendini haklı çıkartacak şekilde çizmiş ve açıklamasını yapmış.
A ise buna itiraz etmiş ve ben bunu imzalamam diye uzun uzun direnmiş.
Bu arada A kadın ve kanserle savaşan birisi (duygu durumunun anlaşılması için yazdım)
Taksiciye destek olarak gelen diğer taksiciler de baskı kurarak tutanağı imzalatmışlar.

Bugün öğrenildi ki kusur yüzde 100 A ya verilmiş.
Zaten masraflı bir tedavi sürecinde, imkanları belli. Bir de üstüne bu şekilde bir haksızlıkla maddi kayıp yaşayacak olmaları bizim bile moralimizi bozdu.
Karşı tarafın masrafı, taksiye çıkılmayan günlerin parası vesaire maddi ve manevi olarak A yı zorlayacak.

Taksici haksız olduğunu bildiği için telefonda kem küm edip telefonu kapatıyormuş.

Kamera kaydı bir tane bulunmuş ama tam kaza anını gösteriyor. Ancak açıklayıcı ve net bir görüntü değilmiş. Kaza anından önce taksinin taciz anlarının da olduğu bir görüntü lazım sağlam bir itiraz için ama maalesef yok gibi. Zira polise gitmişler ama hiç yardımcı olmamış polisler.

Size soruyorum, napalım? Taksiciye vicdanı baskı mı kurmaya çalışalım? Taksi durağı belli sonuçta. Kaza tutanağına itiraz etmek istesek elimize delil yok doğru dürüst.

Ne dersiniz, bir akıl lazım.

Yasal itiraz imkani var, ek belgeler ile itiraz edebilirsiniz deniyor. Benim de basima sacma bir kaza geldi, itiraz ettim ek bilgilerle ama tutanakta birseyin yazmadigini belirterek sacma sapan sekilde reddettiler. Ben de hataliydim garip sekilde ama adamla kaza yaptigimiz yerde DUR tabelasi vardi diger kisiye. Kasko var miydi?

Bir noktayi anlayamadim, A saga gecme surecindeyken veya gectikten sonra, A'nin sol on tarafi taksiciye uzak kaliyor olmali, bu carpismada mantik olarak hata var gibi geliyor. Carpacak sekilde gelen taksici sol arka tarafina carpardi.

Neyse ilk soyleyecegimi sonda soyluyorum, bir avukata danismaniz lazim.
  • mbond  (28.08.24 10:28:13)
@mbondi

Anlayamadığınız noktada haklısınız. Ben yalnızca bana anlatılanı ilettim burada.
O noktada 2 ihtimal var. Taksici hızlı olduğu için direksiyon hakimiyetini kaybederek veya A ya hemen yol vermediği için kızdığından önüne doğru kırmış olabilir direksiyonu.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (28.08.24 12:51:03)