yaninda kimse olmadan araba sürme

ye ne zaman basladiniz? ne kadar süre baska biriyle sürdükten sonra tek basiniza sürmeye basladiniz?

Tırssam da direkt başladım, bir süre çevre yolunda takıldıktan sonra bi kaç akşam trafiğine yokuşa falan daldım sonra geldi güvenim.

  • hedep  (27.08.24 13:50:21 ~ 13:56:27)
İlk kez kullandığımda tek başıma yaşadığım şehirdeydim ve ilk arabamdı, ehliyetimi de yeni almıştım, 1 ay anca olmuştu, trafiğe de ilk çıkışımdı, işe de ilk kez gidiyordum.

Aksilik bu ya, bana iftira eden iş arkadaşımın kocası görmüş ne ara gördüyse, önüme kırdı beni sıkıştırdı, arabasından çıkıp üstüme yürümeye kalkıştı, nasıl aklettim bilmiyorum ama içeriden kapıları kilitleyebildim. Herif geldi arabama yumruklar, tekmeler, arabayı sallamalar, küfürler, haykırmalar... Hiçbir suçum yoktu, yüreğim ağzıma geldi, trafik ışıklarının en sağına park etmiştim onun yüzünden, yeşil yandı bu gitmek zorunda kaldı ama ben hareket edemedim olduğum yerde dondum kaldım, dörtlüleri yaktım ne yapacağımı bilemedim en az 10 dk bekledim... İşe gidiyordum daha fazla gecikemem diye düşündüm, bunu her türlü kullanacaksın burada bırakamazsın dedim kendi kendime, kontağı çevirdim, bir şekilde D-F-G, bu el freni, bunlar aynalar, bunlar silecek ile selektör kolları vs diye tekrar ettim. Yavaşça kalktım işe gittim. Gittim, arabayı park bile ettim, hiçbir şey yokmuş gibi gittim müzik yaptım.
  • muhayyer divan  (27.08.24 13:59:24 ~ 14:25:45)
Ben tek kullanmak istedim direkt. Fırsat buldukça da kullandım ama babam bir türlü bana güvenip bırakmadı aracı. Oysa babamın kaç kazası oldu o arabayla ya da ne kadar hasar verdi, ben sadece park ettiğim sokakta biri araca sürttü diye kötü şoför oldum. Güvenilmez oldum ahahah

  • nawar  (27.08.24 14:02:10)
Bana 2 hafta filan arkadaşlarım hızlandırılmış destek verdiler sonra mecburen işe gidip gelmek zorunda kaldığım için tek kullandım hep. Ama bilmediğim yola da çıkmadım o süreçte, mesela uzun mesafe gideceksem öncesinde yolu öğrenmeye çalıştım. Başlangıçta en çok zorlayabilecek şey yol bilmemek bana kalırsa, yolu bildikten sonra planlı bir şekilde çok rahat kullanabilirsiniz. Uzun mesafe gideceksem öncesinde Google haritalarda street view den bakıyordum yolu öğrenmek için :D Şerit değişimi esnasında kör nokta olayı çok önemli, araban full elektronikse uyarıyorsa şanslısın tabi ben bilerek eski kafa başlamıştım alışayım diye. Motorcular, takip mesafesi ve şerit değişimine dikkat edersen kazaların büyük kısmını önlemiş olursun.

  • titanic kemancısı  (27.08.24 14:05:56 ~ 14:09:19)
yapılacak en mantıklı şeyi söyleyeyim,

gece 12 den sonra falan arabaya atla sokak aralarında takıl

gaza geldikten sonra normal yola cık zaten fazla araba olmaz o saatlerde

rahat rahat takılırsın

bir hafta boyle takıl canavarsın artık. haydi rastgele.
  • Zetnikov  (27.08.24 16:09:39)
6 ay baba terörüne maruz kaldıktan sonra silerler diyip arabayı kaçırdım. silerler eşiği önemli, o sinirle kendine güvenin geliyor.

zetnikovun pohu üstüne poh etmek istemem ama gece araba kullanmak acemiler için çok tehlikeli. haplanan zıkkımlanan tipler ara sokakta bile hız yapıyor gece.
  • titanyum22  (27.08.24 17:13:14)
Ilk basta bir kez Giresun'da otomatik araba kiraladim, yaylaya falan da gittim ama pek sehir merkezine girmemeye calistim, mumkun oldugunca, havalimanindan koye gidis ve geliste tamamen tektim.
Bir kez de sirket araciyla cesaretimi toplayip bir toplantiya gittim, gene otomatik arac, bir noktada biraz sorun yasadim ama kaza bela olmadi, toplanti mecidiyekoy trump towers'daydi.
Hangisini once yaptim hatirlamiyorum. Ozetle ilk kullanmalarimin cogunlugu yalniz oldu. Araba satin aldigimda da abim benle geldi, sadece onu eve biraktim sonrasinda hep yalnizdim. Bunlar hep otomatik araclar, manuel olsa epey zor olurdu.
  • mbond  (27.08.24 17:30:22)
Yalnız başıma çıkmakta sorun yaşamadım ama sadece Bakırköy yeşilköy ara sokaklarında sürebiliyordum en başta. Trafiğin hızlı aktığı çevreyoludur e5 tir falan çıkamıyordum. Zorunda kalınca sürebilmeye başladım. Zorunda kalma eşiğim de bahçeşehire taşınmaktı

  • kullanicadi  (27.08.24 18:31:05)
ehliyeti alır almaz tek başıma kullandım.

  • Wallermann  (27.08.24 18:34:57)