Zoom H6 (ses kayit mevzulari)

1,5 metre aralikla karsilikli oturan 3 kisinin ses kaydi icin zoom h6 yeterli olur mu?

Yaka mikrofonlari hep 2 kisilik, 3. Yu almak ekstra maliyet.

Boom icin konsept uygun degil (minimal bir sey olacak)

Diyorum zoom'u kameraya takayim, allah ne verdiyse artik.

Oda etkisinden hamamlardan hamam beğenirsiniz. İmkansız verim almak kamera sesinden hiç bir farkı olmaz.

Boya falan tarzı ucuz bir yaka en ucuz çözüm.

Ya da görüntü falan umrumuzda değil derseniz her konuşmacı kendi telefonunun ses kayıtçısına konuşsun elinde mikrofon gibi tutarak. Postta sync problemi illa ki çıkar 3 ayrı kayıt ama biraz çekiştirmeyle kurtarılır sonuç ciddi iyi olur.
  • hedep  (27.08.24 09:44:02)
Evet bekledigim sorun buydu, cevabimi da aldim hocam sagol :) (goruntu onemli, kirlilik olmamali)

Yaka mikrofonu olarak boya gozume carpiyordu ama verimli olur mu diye ikilemdeydim. Her turlu daha iyi olur diyosunuz. (Tek sorun 3 verici lazim). Harici tek verici alip, ayni aliciya baglaniyor mu konusunu arastirmaya gidiyorum simdi.

Bu isi ne kadar kompakt ve basit cozsem o kadar iyi.
  • brkylmz  (27.08.24 09:56:42)
Kablolu boya m1'ler var vericiye alıcıya gerek yok direkt kayıtçıya saplayabilirsiniz (h6'nın inputlarında çalışır mı denemedim hep kamera/bilgisayar ve telefonda kullandım) sonuç eğer telefonda (ya da kayıtçıda işte) gain ayarı yapabiliyosanız (gain ayarlı kayıtçı uygulamaları var) ve azıcık soundchek yaparak potansiyel en yüksek ses en alçak sese göre bir gain ayarı ve postta o kanala gate atarak epey iyi bi sonuç alabilirsiniz. Sesçiyim kayıt için focusrite ses kartı ve sennheiser yaka mikrofonu götürdüğüm belgesel kayıdında nolur nolmaz diye yedek olarak iphone ve boya m1'de bağlamıştık konuşmacıya sonuçlar korkunç şekilde yakındı üzülsek mi sevinsek mi bilememiştik eheh.

Yani her konuşmacıya kablolu boya ve 1 ses kayıtçı (telefon da gayet oluyor hor görecek insan yoksa ortamda) m1'in kablosu binlerce metre kayıtçıyı gizlemek için yeterli. Daha sonra postta tek kayıtçı kullanılmadığından ötürü yine olası basit sync sorunları ama dediğim gibi önden çekiştirme ve her kanala gate ile cillop gibi olur.
  • hedep  (27.08.24 11:04:09)
Oncelikle elinize saglik.

Sync olayi hic sorun degil hocam, elimde temiz ses olduktan sonra masa basi kismi kolay.

Simdi hollyland lark m1 ve boyamic'leri inceledim baya. Ama hep 2 verici var. 3. Mikrofon icin bilgi bulamadim hic. (Sanirim alicilari 3 mikrofonu desteklemiyor).

Rode wireless go alip 3. Vericiyi de alinca mevzu 20binleri geciyor.

Boya m1'e derinlemesine bakayim simdi :) (m1'in handikapi, cekim sirasinda sesi kontrol edememem. 3 ayri cihaz 3 ayri kayit alacak kafasina gore.)
  • brkylmz  (27.08.24 11:20:08)
Evet monitoring opsiyonunuz yok o sebeple güzel bir soundcheck tavsiye ettim bi kahkaha ve normalin biraz altı konuşa tonunu kompanse edebilecek bir gain ayarı. Belki auto gain'li yazılımlar da çıkmıştır epey kurcalamıyorum mobil tarafı.

Ve podcast yayın kayıt vs uzun süre çalıştıktan sonra şu an gerçek xlr çıkışlı lavelier'e erişim yoksa herkesin eline sm58 klonu bir dinamik mikrofon verip kayıt almayı en makul çözüm olarak görüyorum. Çetrefilden uzaklaştıkça işler basitleşiyor.

Misal h6'nın xlr aparatı var total girişi 6'ya çıkarıyor 6 tane de behringer xm8500 selametle diye düşünmeye başladım :D (perfore kaydı için)
  • hedep  (27.08.24 11:54:28)
Ahaha hocam her mesajlasmamizda yeni bir denize yelken aciyorum :)

El mikrofonu malesef olmaz sahnenin dogasi geregi.

Az once godox'un yakasizlarini sordum ve evet tahmin ettigim gibi 3. Mikrofonu desteklemiyor.

Max 5-6bine cozmeye calisiyorum mevzuyu. Du bakalim olacak ins :))
  • brkylmz  (27.08.24 12:25:24)
Sahne doğası tamamen algı meselesi ne konuşulacak konsept ne bilmiyorum ama panellerde koca koca hocaların eline tutuşturuyoruz dinamik mikrofonları konuşuyorlar öyle de bişey var :D

  • hedep  (27.08.24 13:08:41)