Ehliyetimizi yeniletmek zorunlu birsey mi? Sacma olaylar zinciri

Nvi.gov aradim ehliyet bolumune baglandim

Yeniletmezseniz ceza yersiniz diyor
Sonra diyorki kullandiginda ehliyeti yersin diyor
Kadinin ne dediginden hic bisey anlamadim

Diyorum ben psikolojik engelliyim 3 ay 6 ay da bir ehliyet yenilemek istemiyorum
Hicbisey yapmasam ne olur cezami odicem

Bu sefer diyorki bize bu tur konularda bilgi verilmedi bilemiyoruz

Bende konu actim arkadaslar yebiletmesem nolur mesaj geliyor surekli

Araba falan kullandigim yok

Kursa tekrsr mi gondericekler 5 sene sonra araba kullansam anlamadim

süre dolduktan sonra yenilememişseniz hakkınızda ehliyetsiz araç kullanmaktan işlem yapılır. araç farklı kişi adına kayıtlı ise o da aynı cezayı yer. kaza durumunda haklı olsanız bile ehliyetsiz olduğunuz için siz kusurlu olursunuz. bu cezalar araç kullanırken yakalanmanız halinde kesilir. durup dururken bir ceza yemezsiniz. hiç araç kullanmıyorsanız sorun yok yani.

3-6 ay muhabbetini anlamadım. sağlık raporunda sürücü olamaz kararı alacak kadar kötüyseniz trafiğe çıkmayın zaten.
  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (21.08.24 17:40:53 ~ 17:56:13)
@kanatlı kontun müşfik öpücüğü

hocamben şimdi hiçbirşey yapmasam ceza yemiyorum anladıgım kadarıyla
eger trafige cıksam patlıyorum. buraya kadar tamam.

benım anlamadıgım olay diyelim ki bana verdikleri tarihte yeniletmedim 2 sene sonra yenilettim ne oluyor?

yeniden ehliyet kursuna gitmem gerekir mi acaba?

nufus mudurlugundeki eleman bilmiyoruz bize bilgi verilmedi diyor.
  • Zetnikov  (22.08.24 18:02:33 ~ 18:03:11)
hocam sen neden ehliyetini şimdi yenilemiyorsun? bunun cevabını bilirsek ne düşündüğünü ya da ne yapmaya çalıştığını anlayıp daha yardımcı bir cevap verebilirim.

şu an sadece 15 lira ödeyerek ehliyetini yenileyebiliyorsun. böyle kolay bir seçenek varken yenile kartını koy cüzdanına ya da at bir çekmeceye. araç kullansan da kullanmasan da elinin altında bulunsun.

2-3-5 sene sonra kursa göndereceklerini sanmam ama sınava sokabilirler. ciddi bir para da ödetirler diye tahmin ediyorum. yalnız bunlar tamamen benim tahminim, henüz bununla ilgili belirlenmiş bir şey yok. 15 lira verip yenilemek varken neden belirsizliğe atasın kendini?
  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (23.08.24 14:16:35)
Birçok kişi de anlamamış burada sorununuzu,
Siz ehliyetinizi 6 ayda bir muhtemelen rapor alarak yenilemek zorunda olduğunuz bir engele sahipsiniz, araç sürmesem ehliyeti de yenilemesem ama 5 yıl sonra yeniden araç kullanmak istediğimde bunun bir yükümlülüğü olur mu diye soruyorsunuz,

Bilgim yok ama bence 5 yıl uzun bir süre ama 2 yıldan daha uzun bir süre olmadan yenilerseniz sorun olmaz bence, yani burada aslında ehliyet geçerlilik süresi dolduktan ne kadar sonra ehliyetimi yenileyebilirim diye soruyorsunuz
  • atom karincanin torunu  (23.08.24 14:47:26)
@kanatlı kontun müşfik öpücüğü
@atom karincanin torunu

Arkadaslar ben ehliyeti almistim eskiden araba alamayinca baya zaman gecti araba kullanmayi bile unuttum o derece. Ehliyeti kimlik diye lazim olursa falan kullaniyordum

Sonra Psikolojik bir engelim oldu bana rapor verdiler.

Bana mesaj geldi ayin 12sine kdr ehliyeti yeniletmeniz lazim diye.

Bende nufus mudurlugunu aradim yeniletmesem ceza yiyormusum

Bende onlara uzun sure zaten arac kullanmayacagim dedim. Engelimden dolayida kontrollu mu ne ehliyeti yeniletiyorlarmis. Yani tam hatirlamiyorum 3 ay 6ay neyse tekrsr gidip yeniletmem gerekiyormus.

Bende iyice uyuz oldum.

Aimdi hic bisi yapmazsam gene bana borc cikartirlar mi
Yada bu ceza suresinden bi kac sene sonra yeniletmeye gitsem cezami odeyecegim

Dakka basi ehliyetmi yeniletecegim kullanmiyorum aldigima da pisman oldum zaten
  • Zetnikov  (23.08.24 18:50:14)
3-6 ayda bir ehliyet yenileme diye bir olay yok. o kadar tedbir gerektirecek birine direkt sürücü olamaz derler zaten. sürücü olmanda bir engel yoksa 3-6 ayda bir sağlık kontrolü gerekir en fazla. kronik hastalığın varsa 3-6 ayda bir doktora gidiyor olman lazım zaten normal şartlarda da en kötü ihtimalle ilaç yazdırmak için.

sen bir şeyleri yanlış anlamışsın o yüzden gerilmişsin hocam. sakin ol, sana raporu verecek psikiyatri doktoruyla konuş o tecrübelidir mutlaka seni yönlendirir.

özetle de yukarıda yazdığım gibi ehliyeti yenilemediğin için ceza yeme ihtimalin yok. ama yenilenmemiş ehliyetle trafiğe çıkıp yakalanırsan o zaman yersin cezayı orası kesin.
  • kanatlı kontun müşfik öpücüğü  (23.08.24 22:53:53)