hayvanlar düşünemiyorsa neden terkedildiklerinde canları yanıyor?

ya da biz mi öyle algılıyoruz, yoksa gerçekten öyle mi?

Hayvanlar düşünebiliyor.
Muhabbet kuşu, sahibinin geleceği saati bilir, Onu pencerede bekler, sokağın başında görünce sevinir.
Ev halkından kimin kendisini sevdiğini kimin sevmediğini bilir. Sevene sarar her zaman.
Bir sene görüşmediğimiz muhabbet kuşum ilk görüşte tanımış sevinçten manyak olmuştu.

Ara sıra balkonuna konan kargaya yem verirsen, bir süre sonra sana kutu kola açma halkası falan gibi hediyeler getiriyor mesela.

Alman çoban köpeğim vardı mesela. Tanısaydın kesinlikle düşünemiyor demezdin. Farklı bir boyut onlarınki. Düşünmekten geçtim, ne düşündüğünü anlıyorlar.
  • Mirket  (21.08.24 13:03:12 ~ 13:20:54)
Hayvanlar düşünebiliyor.
www.psychologytoday.com:~:text=For%20a%20long%20time%2C%20many,are%20indeed%20capable%20of%20thinking.

  • rakicandir  (21.08.24 13:04:14)
düşünemediklerini nereden çıkardın? tabi ki düşünebiliyorlar.

  • abelardo  (21.08.24 13:18:24)
mirketin anlattıklarının hepsi alışkanlık ve his. bunun bizim anladığımız anlamıyla düşünmekle bir alakası yok.

senin sorunun cevabı da alışkanlık ve aidiyet hissiyatıyla alakalı. terkedilmekle bunlar bozuluyor ve üzülüyor. basit korelasyonlar kurmak insani anlamda bir düşünme ve zeka yetisi değildir. ihtiyacı yoktur bunlar için.
  • air  (21.08.24 13:19:41)
düşünmek başka bir şey, duygu başka bir şey, duyguyu oluşturan şeyler hormonlar, gayet fiziksel, kimyasal bir süreç. düşünmek ise bunlardan biraz bağımsız.

kimi zihinsel problemli insanlar gördükleri şeylere karşı bir şey hissetmez, bu ya hormonların üretilmediği yada üretilen hormonları yakalayacak receptorleri olmadığı içindir, öğretilmiş tepkiler verebilirler sadece.
  • selam  (21.08.24 13:24:36)
Düşünmek dediğimiz şey sebep sonuç ilişkisi kurabilmek değil midir? 'Basit korelasyon kurmak' dediğin de tam olarak bunu tarif etmiyor mu? Üst düzey bir beklenti zaten yok da. Korelasyon kurabiliyorlarsa düşünüyorlar demektir.

Yem veriyor, hediye getireyim ya da hediye verirsem yem vermeye devam eder diyorsa bir karga, düşünüyordur.

Kitabımı getir deyince getiren köpek de düşünüyordur bence
  • Mirket  (21.08.24 13:28:34)
Bazı hayvanlar 4 yaşındaki bir çocuğun bilişsel yeteneğine sahip, o kadar düşünebiliyorlar ve duygusal olarak bağ kurup hissedebiliyorlar

4 yaşındaki çocuğumuz yeğenimiz etrafındaki kişileri nasıl tanıyıp görünce tepki veriyor ayrılırken bunu hissedebiliyorsa hayvanlar da öyle
  • grimavi  (21.08.24 13:28:41)
ne bileyim bir kargayi da mi hic izlemediniz sokakta? bazi kayvanlar insan yavrusundan daha iyi düsünüyor. hayvanlarin düsünemedigi ve hislerinin olmadigi safsatasi en son 18. yüzyil ortalarinda terk edilmisti halbuki. ülkeye bilimsel gelismeler üc yüzyil sonra bile gelemeyince...

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (21.08.24 13:32:52 ~ 13:38:12)
Bilinci sıfır ya da bir gibi düşünmemek lazım. Farklı canlıkların genelde sahip oldukları sinir sisteminin karmaşıklığına göre değişen farklı bilinç seviyeleri var, haliyle de farklı seviyelerde duygusal tepkiler verebiliyorlar. Dolayısıyla bir hayvanın belli şeyler öğrenmesi, içinde bulunduğu koşullara ve çevresindeki diğer canlılara adapte olması, bunlardaki değişikliklere de bizim "duygusal" diyebileceğimiz tepkiler vermeleri normal.

  • salihdt  (21.08.24 13:33:20)
hayvanlar düşünüyor ama sallamıyor.

  • duyurukullanıcısı  (21.08.24 13:38:34)
Bugün Üstün Dökmen'in bir videosunu dinledim, diyordu ki "hayvanlarda çok içgüdü vardır, az öğrenme vardır". İnsanlarda da bunun tersi diyor.

Hayvanlar düşünemiyor değiller, bir yerde duydum yine, insanın hayvandan farkı, düşündükleri üzerine düşünebiliyor insan, düşüncelerini düşünebiliyor. Öyle denmişti.

Bir müslüman olarak da ekleyeyim, Kur'an'da "Yeryüzünde yürüyen bütün hayvanlar ve kanatlarıyla uçan bütün kuşlar da ancak sizin gibi birer ümmettir" (En'am 38) deniyor. Yani bizim onları tam olarak anlayamayışımız onların acı çekmediğini veya üzülmediğini duygusuz olduğunu falan göstermez. Sadece bizim algılayamadığımız şeyler çok. Hayvanların dünyasından bilebileceğimiz çok az şey var.
  • muhayyer divan  (21.08.24 15:18:56)
Yani google'a "hayvanlar düşünebiliyor mu?" diye yazıldığında bir dünya bilimsel makalelerle desteklenmiş yazı çıkıyor. Bu muallakta kalmış bir konu değil ki acaba gerçek mi diye tartışılıyor, enteresan gerçekten.

  • thracia  (21.08.24 15:44:45)
Ruya ve kabus gorunce tepki veriyorlar izlemistim bence limitli de olsa dusunebiliyorlar ama insanlar gibi degil bence

  • Zetnikov  (21.08.24 17:16:35)