İş / Sektör Değiştirmek ve Bazı Özel Mevzular

Selamlar,
İş, kariyer, gelecek gibi mevzularında kafam çok karışık ve iş dünyası dahilinde, bu postta bahsedeceğim konularda pek deneyimli değilim. O yüzden sizden görüş ve fikir rica ediyorum.
Bazı özel detaylar vereceğim, bunun için şimdiden özür dilerim. Zaten bu postu da çok uzun süre tutmak istemiyorum.

Ben hayatımda hiç iş aramadım. Okul biter bitmez arkadaşlarımla bir startup kurduk, 2 yıl kadar onun belini doğrultmaya uğraşıp orayı kapattık. Kapattığımız gibi de o sıra az sayıda olan müşterilerimizden birisi benimle görüşmek istedi ve direkt olarak işe aldı beni.
Orada proje yöneticiliği yaptım (halen yapıyorum). Organizasyon yönetmek konusunda tecrübeliyim yani.
Bu güne kadar da sadece orada çalıştım.
Aslında burada çok rahatım. İstediğim zaman evden çalışıyorum, ofisim bomboş ve tamamen bana ait bir plaza katı yani doğal olarak dress code falan yok. Şirket 14 kişinin çalıştığı, yüzünü kurumsallığa dönmeye çalışsa da beceremeyen ve asla beceremeyecek çok klasik bir patron şirketi (artıları da var eksileri de var) ve şu ana kadar hep artılarının tadını çıkardım. 2022 yılı Kasım ayında şirkete 1/3 oranda ortak oldum ve koyduğum parayı da çıkardım.
Lakin şimdi iş değiştirmek istiyorum çünkü öncelikle şirketteki diğer çalışanlarla kesinlikle anlaşamadığım gibi bu sektörün geleceğini hiç parlak görmüyorum ve çok da geç olmadan kurumsal bi yerde çalışmayı en azından denemek istiyorum. Zaten bizim bu şirket de sektörün çöküşünü göremeyecek. Çok kötü yönetiliyor ve en geç bir kaç seneye komple kapanacağını çok rahat öngörebiliyorum.

Şimdi özel bazı mevzulara gireceğim müsaadenizle:

32 yaşındayım. Ana dil seviyesinde İngilizce biliyorum ve işim haricinde de serbest çevirmenlik yapıyorum.
Ortalama altı bir okuldan IIBF mezunuyum.
Geçim sıkıntım yok. Bu işten çok alakasız bir yerden (emlak) ayda 40-45 bin TL kadar pasif gelirim var. Kendi evim ve arabam var, yalnız yaşıyorum.
Bunları şu yüzden anlatıyorum; aslında maaşımın çok dolgun olmasına da gerek yok. Şu an işlere göre (azalma eğilimi gösterse de) 50-80 arası kazanıyorum ama 30-50 arasına bile okeyim diyebilirim. Hatta kafam atarsa markete bile girip çalışabilirim, hiç gocunmam (kalıcı olmaz tabii).
Çalışkan ve emeğini optimum verimlilikle kullanmayı becerebilen, disiplinli bir insanım.

Bu sene sonuna kadar şu anki çalıştığım yerden çıkma niyetimdeyim ama bu kadar yazmamın da esas sebebi; hiçbir şekilde B planım yok. Neyi nasıl yapacağımı bilmiyorum. "En kötü bir süre evde oturup çevirmenlik yaparım" diye düşünüyorum ama son çare artık o da.
Sorduğum şeyler saçma geliyorsa tekrar özür diliyorum, dediğim gibi sıfır tecrübeye sahibim. Çalıştığım yerden çıktığım gibi sudan çıkmış balığa döneceğim diye tahmin ediyorum.

Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız? Alım yapan şirketleri nereden takip etmeliyim?
Bunlar gibi detaylar hakkında bilgisini veya fikrini paylaşmak isteyen olursa müteşekkir olurum.

Şimdiden teşekkürler.

Not: Öğrenciyken Avrupa'da (Polonya) Erasmus yaptım, ABD'de de bir sene kadar yaşadım ve dönüş yaptım. Yurtdışına tekrar yerleşmeyi düşünmüyorum.

Hocam piyasada "çalışan" çoğu insanın sizin kadar tecrübesi yoktur muhtemelen. Startup batırmışsınız (ki önemli bir tecrübedir bana kalırsa) + sonrasında direkt işiniz olmuş ve bir iş tecrübeniz de var. Tecrübeniz olmayan şey "iş aramak". Eğer gelir konusunda sıkıntınız yoksa bir değer yaratabilirsiniz bu sürede. Piyasada gördüğünüz bir açık veya ilgi alanınız olan bir konu (mesela dil, çeviri) bir ürün geliştirmeye çalışabilirsiniz. Bu koşuşturma size muhakkak başka kapıları da açacak ve network getirecektir.

  • calmdown  (20.08.24 20:23:54)
Rahat batmış afedersin

  • Shepard  (20.08.24 21:12:43)
Rahat batmış +1

Pasif geliriniz de varsa zaten hareket alanınız çok geniş, değişiklik isteğiniz çok anlaşılabilir. Çok basit, linkedinden iş ilanlarına bakın kafanıza yatana başvurun.
  • tuborg yesili  (20.08.24 21:34:21)