kiracı için aidat sorunu

selamlar, 10 daireli tek bir apartmanda kiracıyız, apartmanda akşamları çöp toplanıyor sadece, bir de temizlik asansör vs için giderler var. bu arada apartman yönetimi özel bir yönetim şirketinde.

geçenlerde apartmanımızın altında su baskını oldu bodrum katında, iskiyle ilgili olduğu ortaya çıktı halledildi ama o gece vidanjör gelip su boşalttı. sonrasında apartman yönetimi toplandı, bununla ilgili bir ek ödeme çıkartıldı gruptan atıldı, ama ben hiç okumadım nasılsa ev sahibini ilgilendirecek diye.

şimdi uygulamadan bana borç çıkınca fark ettim ki bu taksitli ek ödemeyi kiracılar ödeyecekmiş, aldıkları kararı okudum oturuyorsa malik yoksa kiracı ödeyecek yazmışlar. yönetim şirketini aradım bu su baskınını niye ben ödüyorum dedim, geciktirilen ödenmeyen aidatlar yüzünden kasada para yokmuş bu tarz acil durumlarda para kalmadığı için bu ödemeyi biz oturanlar yapacakmışız, aslında su baskınıyla da ilgili değil asansör vs oluşabilecek her şeyi içeriyormuş, anlık sıkıntıların giderilmesi için bir fonmuş.

ben bu olaya kuruldum çünkü bence kılıfına uydurarak kiracıya kitliyorlar bu bedeli. bi de 634 sayılı kmk'nın 20. maddesi falan diyor bana, ama ben hala bunun ev sahibi sorumluluğunda olması gerektiğini düşünüyorum, sonuçta orada kimse oturmasa bile su basabilir acil durumda vidanjör çağırılması gerekir, oturanı değil demirbaş sahibini ilgilendiren bir konu diye düşünüyorum.

ben sorun çıkmasın diye ödedim her türlü ama doğrusunu öğrenmek istiyorum, daha önce oturduğum sitede bu tarz acil durumlar için ev sahibinin ödeme yaptığını hatırlıyorum, doğrusu nedir bu durumun?

acil durumlar icin fon olusturuyorlarsa bana kalirsa kiraci odememeli. bakim icinse kiraci odemeli. biraz gri bir alan gibi - bilemedim ben de tam.

  • fakyoras  (20.08.24 13:47:50)
Ben olsam yönetimi şirkette olan bir eve kiracı olmazdım.
Çünkü adli bir olay vukuunda daha ben Adliye nerede diye Google Maps'e bakarken, adamların avukatı duruşma salonunda yerini almış olur.
Şartlar eşit değil.

Ben evimi kiralarken kiracımla yaptığım sözleşmeye, aidatı interneti, elektriği, suyu ben ödeyeceğim bunları kiraya yansıtacağım yazabilir miyim? Yazarım. Ödemeleri kimin yapacağından yöneticiye ne?

Bu durumda ben olsam, ödeme yapmaz, gidin ev sahibinden alın derdim. Madem ödedim, ev sahibine whatsApp'tan aciliyetine binaen ödedim, ortak kullanım alanı konusu beni ilgilendirmez, kiradan mahsup ediyorum yazardım ve kiradan düşerdim. Sesini de çıkaramazdı

Ancak şimdi yönetimin bu kararından ev sahibi de haberdar ve öyle yaparsam çarşı karışır.

Bilemiyorum Altan.
  • Mirket  (20.08.24 14:33:01)
ev sahibine bu ortak kullanımla ilgili ve siz mi ödeyeceksiniz yazdım, yönetime gidip sormuş, yönetim de hemen yok efendim o kiracıyla ilgili hiç sizle ilgili bir şey yok demiş :)

  • la mort heureuse  (20.08.24 14:42:12)
Hocam anlattığınız ödemenin mantıken muhatabı ev sahibi. Ancak kat mülkiyeti kanunu aidat tahsilatında yöneticiye epey yetki veriyor. Ben yöneticiyken demirbaş için kullandığım giderleri evde oturanlardan aldığğm aidatlardan karşıladım. Sonra 'şu kadar aidat miktarı demirbaş için kullanılmıştır' diye kiracılara imzalı yazı verdim. Inlar da bu yazğya istinaden kiralarını eksik ödediler ev sahibine.
Watsaptan cartkan curttan yapılan bildirim kanuna uygun değil. Size imzalı tebliğ edilmediyse ya da bina girişinde bir panoya asmadılarsa, kafasına göre 'sürpriz masraf çıktı şu kadar daha ateşleyin' diyemez. Yönetici masraf gerekçesini ve miktarı ilan edip sizlere bildirecek, kilse itiraz etmezse o zaman resmileşir. Bu usullere uyulmadıysa buna itiraz edebilirsiniz ama masraf hakikaten gerekliyse usûl yüzünden yokuş yapmak hoş olmaz. Siz yönetimden bu harcamanın demirbaş olduğuna dair imza-kaşe alın ve kiradan düşün. Ket mülkeyeti K 22. maddesine göre ödemeniz ve kiradan düşmeniz uygundur. O kısmı okuyun ve yöneticiye okutun, size, bu masrafın demirbaş olduğunu belgelemekten kaçınamaz.

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (20.08.24 16:18:16)
@abbabaabbaababbabaababbaabbabaab sağolun mesajınız için. gruptan bi pdf iletildi, genel kurul toplantısı kararı adında bir belge, kat maliklerinin hepsinin imzası var. ama şöyle bir şey fark ettim, bir tane de bu ödemeyle ilgili pdf iletmişler. bütçe eksiğinin kapanmasına dair ek bütçe olarak geçiyor tam olarak, altta da demirbaş gider iştirak payı yazıyor :) bana yönetim bu demirbaş gideri değil diyor.

  • la mort heureuse  (20.08.24 16:30:14)
o pdfi ev sahibine gönderin, burada demirbaş yazıyor, demirbaş giderleri ev sahibine aittir deyip kiradan düşün

  • jülsezar  (20.08.24 16:45:08)
genil kurul karar aldıysa yöneticinin bunu uygulaması beklenir. Yani biri bunu ödeyecek. Aidattan ev sahibi ve kiracı müteselsilen sorumlu. Ev sahibine ulaşamazsa -ki ev sahibinin kim olduğunu yönetici bilemiyibilir- evde yaşayanlara tebliğ edip kira ödemesine mahsuben yönetime ödeme yapmanızı isteyebilir. Ev boş ve kimseye ulaşamıyorsa daire üstüne ipotek koydurup evi icradan sattırarak aidatı elma yetkisi var yöneticinin.
Ben olsam havale açıklamasına 'şu karara istinaden demirbaş gideri' yazıp öder ve bu dekontu yöneticinin imzalayıp kaşelemesini isterdim. İmzalasın ya da imzalamazın, su dekontu ev sahibine fotolayıp bu sebepten eksik kira ödeyiceğimi belirtir ve eksik gönderirdim kiralı. Bu arada istenen para kira bedelinden fazla ise her ay en fezla kira kadarını öderdim (md. 22)

  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (20.08.24 18:05:23)
kira sozlesmesi bildigimiz kirtasiyeden alinma kira sozlesmesi ekstra bir madde yok.

soyle ki ben ev sahibine bu durumu soyledigimde durun yonetime sorayim diyor yonetim de bana bu sekilde geliyor, ben biraz eski belgeleri inceleyince fark ettim binadaki 10 dairenin 5i tek bir ev sahibine ait, muhtemelen bu giderleri kiraciya yikmak kolayina geliyor.

yonetime direkt gosterdim demirbas gideri yaziyor dedim, orda matbu olarak yazilmistir, kanundan ustun bi sey yoktur diyor bana :D
  • la mort heureuse  (20.08.24 19:33:47)