nasıl iş bulabilirim

daha önceki duyurumda da bahsettiğim gibi okuldan atılma arifesinde 30 yaşında zırtapozum. internet üzerinden yaptığım bir iş var ama şu aşamada sadece kira-faturalar-yemek çıkıyor, ödemem gereken borçlar olduğu için kesinlikle gelirimi arttırmam lazım. şu anki işimi bu açıdan yok sayabiliriz, saatleri büyük oranda ben belirliyorum ve çok fazla vakit almıyor.

kafamda dönen ana düşünceler şöyle,

1) sürekli eleman arayan kafe/bar gibi mekanlara dal. akşamları çalış. hem derslerine engel olmaz hem eccuk sosyalleşirsin güzel olur. hem de muhtemelen az bile olsa hızlı nakit akışı sağlarsın, günlük/haftalık alırsın.

2) olm daha önce hiç insanlarla çalışmamış şişman/sakat herifsin, kolay mı sanıyon öyle işleri? o kadar yazıyon çiziyon ingilizcen var rusçan var daha kalifiye bi şeyler bulmaya çalış.

3) e iyi de para en kısa zamanda lazım, okul var hem, napcan dış ticaret firmasında akşam 7 sabah 3 arası mı çalışcan, kalifiye işi sonra yaparsın şimdi kariyer düşünecek durumda değilsin aç karnını doyur.

***

kısacası şu anki durum benim için keşfedilmemiş toprak biraz, daha önce hiç böyle bir çıkmaza girmemiştim. aklıma mesela otellere sormak geldi işte gece resepsiyonda otururum dedim ama hem annem hem kardeşim "sen prezentabl değilsin öküz gibi adamsın seni koyarlar mı oraya" deyip üzdüler.

yıllar önce sırf heves edip laps diye önüme çıkan ilk hamburgerciye girmiş, oradan sora sora bi şubelerine gitmiştim ama oradaki müdür resmen dalga geçmiş "öğrencisin yea siz iki gün sonra bırakıp gidiyosunuz" deyip tam zamanlı bile çalışabileceğimi söylediğim halde kabul etmemişti. tek iş arama tecrübem bu.

sizce nabiyim nasıl bi yol izleyeyim? çevrem filan da yok. şehir ankara bu arada.

(günlük işler olmaz, devamlı çalışmam lazım. sigortalu memuriyet beklemiyorum tabii de spesifik, düzenli yaptığım/gittiğim bi iş olmalı, günlük kurtarmaz)

Part time mi full mu?

  • floydian  (20.08.24 13:30:28)
Turkiye'de tip turizmi baya guclu malum, dil bilmeniz baglaminda bu tarz yerlerde iletisim kurmak icin sizden faydalanilabilir diye dusunuyorum.

  • mbond  (20.08.24 14:23:03)
Tur operatörü ol. Buradan Rusya’ya, Rusya’dan buraya turist, iş adamı, emlak almak isteyen olur, organizasyonlar yap.

  • gabe h coud  (20.08.24 15:14:20)
geçiçi işler olabilir mi? bisikletli kurye falan gibi? veya armut vb. yerlerden bilgin tecrüben olduğu konularda danışmanlık versen?

birde kimisi öküz sever :) sizinkiler sevmiyor diye başkası da sevmeyecek diye bişi yok.
  • selam  (20.08.24 15:20:31 ~ 15:22:14)
aynı zamanda okula gitmem gerekiyor dostlar, o yüzden tam zamanlı mümkün değil. haftada 40 saat çalışırım mesela ama zamanı benim belirleyebilmem gerekir öyle bir durumda. uzatmalı öğrenci olduğum için ders saatlerim de abuk subuk olacak muhtemelen. o açıdan akşam/gece çalışsam daha uygun olur diye düşündüm. ha mesela ders saatime göre plan yapabilecek bir yer olsa gece gündüz hiç fark etmez 40-50 saat doldururum. hatta hiç değilse pazar gününü boşa çıkarmaya çalışırım. işime bile gelir. ama kimse de o kadar esneklik göstermez herhalde.

  • mark greg sputnik  (20.08.24 19:21:50)
Beldiye veya kamu kurumlarında şöförlük tarzı işleri takip et. Bunlar özel sektörden iyidir. Türkiye'de kamu dışında çalışılmaz.

Forklift falan gibi işler de düşünebilirsin. Öğrenmesi kolay ve geliri fena değil. Masabaşı kafasından çık. Artık dünyanın masabaşında oturacak adama ihtiyacı yok.
  • ferenc  (20.08.24 20:05:05)
abi ben öğrencilik devam ederken ve halihazırda başka iş yaparken borç ödemek/maddi anlamda biraz daha rahatlamak için çalışmaktan söz ediyorum kamuda şoförlük, forklift diyorsunuz ya. farkındayım çok uzun yazıyorum ama okumak veya okumuyorsanız cevap vermek zorunda değilsiniz.

  • mark greg sputnik  (21.08.24 13:45:25)
forklift doğru diyor hacı abi.

  • gabe h coud  (21.08.24 15:05:49)
abi forkliftle bir sorunum yok zaten hatta tam benlik iş severek yaparım ama bana atıyorum eylül sonuna kadar en azından 8-10 bin lira ekstra gelir lazım. ondan sonra eylül sonuna kadar yine o aralıkta kazanmam lazım. öngörülebilir bir süre için böyle gidecek. benim gtümde don yok forklift sertifikası alıp forklift operatörü mü olayım şimdi? hadi elimde şimdi belgem olsa bile adamlar "ohoo birader pazartesi sabah 8'de çalışamam, çarşamba öğleden sonra çalışamam seninle mi uğraşcaz sttir git okulunu bitir madem" demezler mi?

  • mark greg sputnik  (21.08.24 15:20:57)
kolay yahu. dediğin gibi senin de seveceğin bir iş. part time da çalışma olabilir, osb'lerine gidip bir gününü ayırsan, görüşsen bir şey çıkar.

  • gabe h coud  (21.08.24 15:28:38)
Okulu bitirmek sart mi?

  • floydian  (21.08.24 17:27:10)
bizim isyerinde forklift var, kullanmayi ogrenmek 2 saat surdu, alismasi da 2 gun. egitimi zaten 3 saatlik dandik bir ders.

cevirmenlik yap coco, rusca/ingilizce/turkce..
"gercek anlamda" yabanci dil bilen kimse tr'de ac kalmaz.
telefonu kaldirip rusya ile konusacak durumda isen korkacak bisey yok.
  • cooperr  (21.08.24 18:17:13)
valla tartismayi forklift uzerinden yurutmenin bir manasi yok da, arac ehliyeti olan ve uzundur arac kullanan birisi forklift ile sikinti yasamaz.

forklifti zor gorenin zaten tir yuklemeyle, lojistikle falan isi olmamali, gitsin masa basinda calissin.
  • cooperr  (21.08.24 21:11:03)
@floydian, şimdilik evet. benim şu an istediğim iş kariyer yoluyla alakalı değil yani, önceliğim az da olsa para kazanmak. hassas bir denge var, onu korumaya çalışıyorum. hiçbir şekilde kolay değil onun farkındayım ama hem okula gidebileyim hem de düzenli işim olsun istiyorum. hani o açıdan şuralara başvur/şöyle bir yol izle gibi bir tavsiye alabilir miyim diye düşünerek açtım duyuruyu. forkliftçi olacak olsam tam zamanlı meslek edinirim onu zaten, şu an onu yapabilecek durumda değilim.

@cooperr, abi ehliyetim yok. sen sanırım daha önceki duyurulardan lojistik/dış ticaret hevesim olduğu için böyle söylüyorsun. ben şu an okulu bitirebilmek için finansman yaratma derdindeyim, yani "ben bu mesleği yapacağım!" diyerek gireceğim bir şey aramıyorum. öylesini denk getirebilirsem, atıyorum bi şirkete girsem ingilizce-rusça kullanarak iş öğrensem ballı kaymak olur ama o da tam zamanlı çalışamadığım için çok zor maalesef.
  • mark greg sputnik  (21.08.24 21:18:39)
Yok ya forkliftcilik onerisine hic girmem zaten bence olmaz.

Ankarada acayip saglik turizmi var. Bi bakabilirsin belki rusca ise yarayabilir.

Yine birlik tarafinda ruslar cok fazla. Oradaki kalburustu mekanlar ruca bilen garson isteyebilir.
  • floydian  (21.08.24 21:22:30)