Şirket hesabına arkadaşın para göndermesi

Merhaba.
kafama takılan bir şey var. şimdi yeni şirket kurduk, şirket hesabı açtık bir bankadan da. Şirket şahıs şirketi tek bir kişi üzerine. Bu şirket hesabına bir arkadaş para yolladı oradan da şirketle ilgili harcamalar yapıldı. Şimdi bu arkadaşa fatura kesmek gerekiyor mu şirket hesabına para aktardığı için? çok büyük bir meblağ değil 3-5 bin bir şey. yani aslında soru şu, şirket hesabına virman olmadan giren her paraya fatura kesmek zorunda mıyız? teşekkürler.

şahıs şirketini bireysel arkadaşının göndereceği para için kullanmamalısın. fatura kesmen gerek.

  • neira  (19.08.24 23:00:15)
Hem fatura kesmek zorundasınız, hem de kar gözükeceği için ayrıca gelir vergisi ödeyeceksiniz. Yapmayın böyle yani..

  • alfired  (20.08.24 00:21:57)
Şirket hesabı dediğiniz, tanımlanmış bir hesap mı?

Şu yüzden soruyorum, benim de şahıs şirketi var, banka havalesi yoluyla aldigim odemeleri ayri bir bankadaki bireysel hesabimdan aliyorum. ama bu tür arkadaştan para al ver vb şirket ile ilgisi olmayan işleri başka banka hesabından hallediyorum.

Bu şekilde bir duzeneginiz varsa, yani ilgili hesap ticari şirket hesabı vb değilse, ve açıklama kısmı boşsa, olası bir denetleme vb durumda kişinin arkadaşınız olduğunu kanitlayabilecekseniz fatura gerekmeyebilir.

Ama en iyisi bir muhasebeciye sormak.
  • encokbenisevinnolur  (20.08.24 01:07:31)