Spor sonrası yemek

Merhaba,

Evde kendi çapımda spor yapıyorum ama ayırabildiğim tek zaman akşamlar. O nedenle spor sonrası duş ve uyku şeklinde ilerliyorum. Sonrasında bir şeyler yemeli miyim diye kafama takıldı. Pek aç olmuyorum açıkçası ve uyumadan hemen önce yemek yemek de çok istemiyorum sonra uyuyamam diye.

Yaptıklarım: Ağırlık, HIIT ve kardiyo kombinasyonları
Amacım: Daha sağlıklı ve güçlü olmak

Yemek yemesem sorun olur mu? Yoksa illa ki bir şeyler atıştır mı dersiniz?

Yemen gerekir. En azından hindi füme falan at ağzına.

  • numlock  (19.08.24 11:43:22)
olmaz. gunluk kalori miktari ve makrolar hedeflere uygunsa zamanin oncesi sonrasinin bir onemi yok.

  • wallcan  (19.08.24 11:47:48)
6 ay süren bir araştırmada deneklerin bir kısmına antrenman öncesinde bir kısmına antrenmandan hemen sonra bir kısmına da antrenmandan 3 saat sonra besin veriyorlar, araştırma sonuçlarında da deneklerin hepsinde benzer kas kazanımları olduğunu görülmüş. Yani alman gereken "zorunlu makroları" ne zaman aldığının bir önemi yok önemli olan tek etken alman, antrenman sonrası yemek istemiyorsan günün herhangi bir saatinde alsan da olur. Bunun bilimsel nedeni de şu: Sen proteinli herhangi bir ürün aldığında eğer o an ihtiyaç varsa proteinler aminoasitlere yıkılıp ihtiyaç duyulan yerlere gönderilir ama o an ihtiyaç yoksa aminoasitler geçici bir aminoasit havuzunda beklemeye geçer ve ihtiyaç duyuldukça oradan yıkılıp sisteme verilir, yani gün içinde proteinli bir öğün yediğinde aminoasitler havuzda bekler ve antrenman sonrası kullanılır ama bu havuz bir depolama sistemi değildir karbonhidratlar ya da yağlarda olduğu gibi, yani bugün aldığını yarın kullanamazsın sonradan bu havuz yıkılacaktır.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (19.08.24 12:00:42)
@kaleci saçlı yırtıcı forvet (şu nicki de ne zaman görsem aklıma Oliver Kaan geliyor)
Bu makro mikro işleri çok abartılıyor sanki ya. Öyle bir furya oluştu sanki, insanlar utanmasa mutfak tartısıyla gezecek. Ben direkt ye tavuğunu balığını kafasındayım. Bu daha iyi değil mi, rahat en azından.

  • numlock  (19.08.24 12:13:46)
Duruma göre değişir. Yani bir amacın yoksa spor yapmak için spor yapıyorsan makro saymana gerek yok ama kas alayım diyorsan mecbur sayacaksın zira kas kütlesi için vücudunun sedantander pozisyonundan yüksek kalori alman gerekiyor, yani sistem kendi mekanizmasını ayakta tutmak için tüm kalorileri harcadıktan sonra "tamam lan elimde fazladan kalori kaldı bununla da biraz kas üreteyim" diyeceği bir kalori alman lazım, onu almazsan kas inşa edemezsin o nedenle kalori saymak gerekiyor ama burada önemli olan karbonhidratı ne kadar aldığın, zaten kas efektinde proteinin çok küçük bir kısmı kullanılıyor ama karbonhidratın tamamına yakını kullanılabiliyor, o nedenle onu yüksek almak gerekiyor, ne kadar aldığını bilmen için de sayman gerekiyor. Ha ben saymıyorum not almıyorum hiçbir şey yapmıyorum, bugün yemeklerimi yaptım 15 dakikada ama saymadım çünkü 15 sene+15 dakikalık bir tecrübem var gözkararı anlayabiliyorum.

Onun dışında diyet yapıyorsan yine saymak zorundasın, orada mesela proteini yüksek alıp karbonhidratı nispeten daha düşük alabilirsin, orada da sistemin "lan elimde fazla kalori yok en iyisi gideyim de bu dombilinin yağlarını harcayayım amk yine yemek memek hiçbir şey gelmemiş" demesine neden olacak kalori açığı vermek ge4rekiyor, o kalori açığını da kalori sayarak hesaplayabilirsin kalori saymazsan bazı hesaplar çarşıya uymuyor çünkü.
  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (19.08.24 12:23:31)
Tam pt olacak adamsın kral.

  • numlock  (19.08.24 12:24:54)
@kaleci kalori saymak için iyi bir app tavsiyesi verebilir misin

  • xrated  (19.08.24 12:26:01)
MyFitnessPal ve FatSecret genel olarak en çok kullanılan iki app.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (19.08.24 12:30:17)