kontrat sözleşmesi / göçmenlik / noter

dostlar merhaba,

ben şimdi evime potansiyel bir arkadaş buldum ama kendisi yabancı öğrenci ve "kontratımız olsun ki geçici ikamete başvurayım" diyor. sorun şu ki biz kontratsız kalıyoruz. ev sahibine durumu izah etsem aslında kontrat imzalanır. kendi adımı ve çocuğun adını yazarım, imzalayıp ev sahibine göndeririz (başka şehirde yaşıyor) o da imzalayıp geri gönderir, öylelikle olur herhalde. yalnız çocuk diyor ki ev sahibi veya emlakçının noterde olması lazım o işlem için.

daha önce bu şeyi erasmus'a gelen eski sevgilimle yaşadım hatta o zaman da eyvah ne yapacağız, ev sahibi burada değil ki durumu olmuştu ama biz sözleşmeyi verince noterde çat çat parasını alıp yapmışlardı işlemi. kısacası sadece kiracı ve "yancısı" olarak ben gittik, kimse ev sahibi filan sormadı.

daha yakın zamanda bu işlemi yapmış ya da prosedürü bilen birisi var mı? biz ev sahibiyle sözleşme imzaladık, ben bu çocuğu alıp notere götürdüm diyelim, yapılır mı işlem? yoksa hem ikimiz de boşuna uğraşacağız hem de süreç uzayacağı için ekstra kira masrafı olacak bana.

O olaylar bizim ülkede pek tutmuyor. Notere gitsen oradaki görevli bile ne yapması gerektiğini bilmez.
Üzerine faturalardan birini alsın, su elektrik vs. En garanti yöntem bu.

  • numlock  (19.08.24 11:28:17)
Ev sahibi olmadan, noter onaylı sözleşme olmaz sanırım.
www.ascconsulting.com.tr

  • PhoenixRising  (19.08.24 11:31:32)
Konudan bağımsız ama düşeceğiniz durumla alakalı, böyle kendi evine yabancı ev arkadaşı alan biri vardı duyuruda.
Evi zamanla ele geçirmişti kira falan ödemeden kalıyordu. Sonra birini daha mı getirmişti falan. Tehditler vs. Devam etmişti. Okursa hatırlatır.

Kalıyorsa kontratsız kalsın. İşinize gelmezse valizini kapı önüne koyarsınız. Neden resmileştiriyorsunuz? Kontrat onun üzerine olduğunda aynı şeyi size yapma ihtimali var.
  • artci sarsinti  (19.08.24 16:59:29)