bir üniversite sorusu da benden (atılma)

hazırlığı saymıyorum, eylül 2018 girişliyim. iki dönemim kaldı ama muhtemelen bütün kredileri veremeyeceğim çünkü neredeyse dört dönemlik yük var. yönetmeliği okuyorum, emin olamıyorum. öğrenci işleriyle görüşmem gerekirse bunu mesela bu dönem başında mı yapayım? atıyorum bana belki 1-2 dönem hakkı daha verebiliyorlardır belki, öyle bir şey için önce bu dönemi bitirip son dönem öncesinde mi konuşmak gerekir?

bi de diyelim ki atıldım, ne sıklıkla af çıkıyor yahut bu aflar her öğrenciyi kapsıyor mu? mesela depremden dolayı sanırım çıkmıştı ama onda benim gibi eşekler geri alınmıyordu diye hatırlıyorum.

son olarak bu noktada okulu sadece diploma almak için inat edip bitirmeye karar vermiş birine ne önerirsiniz?

benim aklıma sınava girip aynı bölümü yazmak ve mümkün olduğu kadar çok dersi saydırmak geliyor. bunu yapabilirim, puanım yeter her türlü. gerçi derslerine ne kadarını sayarlar onu da bilmiyorum ama bizim bölümde dersler her okulda üç aşağı beş yukarı aynı. böyle belki bi sene uzatmalı ve başka okuldan da olsa kaparım diplomayı.

Af olayı çok değişkenlik gösteriyor. Bugün maalesef bir tane muhalif tweet attıysan seni afetmezler mesela :)
Sana tavsiyem diplomanı al ama hayat memat meselesi haline getirme. Diplomadan bol ne var ülkede.
Bir şeyleri başarmaya bak, hep o yolda yürü.
  • numlock  (19.08.24 11:23:37)
yoo twitter kullanmıyorum, yani daha doğrusu kimliğimi açık ederek aktif twit attığım bir hesabım yok, haber takip ediyorum sadece.

durum benim açımdan kişisel ya. ayağıma dolandı, okulu bitireyim diye diye hiçbir şey yapamadım. yaş 30 oldu. çok da sevdiğim bir bölüm. en azından lisans diplomasını alamadan ölürsem çok üzülürüm. bir de benim dil bilmek dışında bi olayım yok. buradan mezun olsam sırf elimde diploma var diye iş bulabilirim hatta iyi yerlere gelebilirim. trakya'da onlarca fabrikayla iş yapan tanıdıklarım var kendileri diyorlar "olm al şunu gel artık" diye. kısacası ben diplomayla vezir, diplomasız rezil olacak durumdayım. ya da şöyle söyliyim diplomayla şansım var, diplomam yoksa hiçbir şeyim yok. 30 yaşında lise mezunu adam. iş tecrübesi var tabii de hani atıyorum 10 senedir yazılımcı olursun o sektörde tecrübelisindir, benimki öyle değil, spesifik alan yok. o yüzden mezun olmazsam hiçbi işe yaramam. hadi hasbelkader bi iş buldum diyelim, iki sene sonra çıkarsalar tekrar bulmam yine çok zor olur.
  • mark greg sputnik  (19.08.24 11:28:14)
O zaman ilk hedefin ama öyle ama böyle diplomayı almam olmalı. Yaşın da genç daha.

  • numlock  (19.08.24 11:31:07)
Öğrenci İşleriyle her zaman görüşebilirsiniz. Hatta dönem başlayınca daha çok işleri olur, bugünlerde gitseniz daha iyi. Süreniz bittiğinde sınırsız sınav hakkı olup olmadığını ve şartlarını (mesela 3 dersiniz kalırsa gibi) öğrenin. Ders saydırma işini de öğrenin bazı yerlerde sadece belli bir notun üstü ve en fazla bilmemkaç kredilik ders sayılabiliyor. Sizde açılmasa da belki başka okullardan yaz okulunda ders alıp bitirme şansınız da olabilir. Hepsini sorun öğrenci işlerine.

  • cosmicstring  (19.08.24 11:35:00 ~ 11:35:40)
Öğrenci işleriyle konuşun ancak fazladan 1-2 dönem verilmesi gibi bir durum yok, sonradan öyle bir imkan geldiyse bilmiyorum. Benim en son bildiğim sistemde 2018'liyseniz bu yıl son yılınız olmalıydı ama, o yüzden bu dediğimi takmayın, konuşun.

Bu işin en kolayı hayatsız şekilde derslere odaklanıp bitirmek. 2 Döneminiz varmış, yapılmayacak iş değil. En azından alternatiflere kıyasla daha belirgin, düz ve daha kolay bir yol. Olmazsa ne yapacağınızı planlayacak vaktiniz olacak önünüzde. Siz bence şu an bu ihtimali düşünmeden elinizdekine odaklanın. Benim arkadaşlarımdan birisi benzer bir durumda elektrik-elektronik mühendisliğini bitirebildi. Her seneden dersi vardı. Kütüphanede yattı kalktı, bir şekilde oldu.
  • akhenaten  (19.08.24 11:47:19 ~ 11:49:05)
Okuldan okula, bölümden bölüme değişir. Misal bütün derslerin devam zorunluluklarını verdiysen toplu sınav hakkı verebilirler, dönemlik kredi limitini kaldırabilirler, silkelendin tek ders kaldı, tek ders sınavı verebilirler.

Öğrenci işleri mazlumun yanındadır, vakit geçirmeden başvurun.

Benim zamanımda okuldan atılma vardı, tam bütün dersleri verdim, bitirme ve stajım kaldı, okuldan atılma kalktı.
  • kimlanbu  (19.08.24 11:51:17)
@akhenaten, hocam matematiksel olarak iki dönemde bitirme şansım yok ki. önümüzdeki dönem zaten sadece 30 kredi alabiliyorum. ortalamayı yükseltirsem bir sonrakinde 40 olur. bazen dersler tam uyuşmadığı için birkaç kredi fire olabilir zaten. haliyle iki dönem kendimi parçalasam da vereceğim 70 kredi, daha üstüne 50 civarı kalıyor. işte üç ders sınavı, 5 kredi verene 1 kredi bizden tarzı bi şeyler varsa anca öyle olur jdfd. yaz okulu yok, hiçbi şey yok bizde.

bu arada ben şu ana kadar tamamen kendi hayatımdaki durumlar sebebiyle düzenli devam edemedim okula. dediğim gibi bölümü çok seviyorum ve dersler benim için zor değil açıkçası. düzenli devam edip de veremediğim tek ders olmadı. pandemide tamamen koptum, depresyona girdim, çalışırken okula gitmek zor geldi vs. ondan dolayı patladım.

bi de kütüphanede geceli gündüzlü devam etmek mümkün olmayacak çünkü geçimimi sağlamak için iki iş birden yapmak durumundayım. şikayet etmek için söylemiyorum, kendi b*k yemem neticede ama "sık dişini bitir" noktasında değilim artık ne yazık ki. ben yine her türlü sıkacağım zaten ama zaman geldi, vuracaklar totoma tekmeyi. b senem daha olsa şov yapardım. gerçi kaç senem vardı... püh.
  • mark greg sputnik  (19.08.24 11:52:03)
Kafala okuldan birkaç hocayı, gitme derslerine.

  • numlock  (19.08.24 11:55:22)
Sizde yaz okulu olmayabilir. Bir ihtimal diğer üniversitelerin yaz okullarından alacağınız dersleri kabul ediyorlardır. Öğrenci İşlerine soracaksınız.

  • cosmicstring  (19.08.24 12:12:24)
@numlock, gitmeden geçilmez yahu bizimkiler. okuması oluyor ödevi oluyor kırtasiyeden notları alınabilecek bir bölüm değil

  • mark greg sputnik  (19.08.24 12:15:02)