Spor salonuna gitmedigi zaman kendini cok mutsuz hisseden var mi?

Hafta sonu full dinlenme yatiş gunuydu

Pazar aksamlari ve ara verince cok Ustume bi huzun çökuyor.

Sanirim benim dertlerden siyrilma ve rehabilitasyon merkezim spor salonu olmus

Sporsuz yapamam diyenler cok mutlu olanlar varmi benim gibi merak ettim

Ben özetle serotonin bağımlılığı diyeyim. Şimdi forvet gelip ansiklopedik bilgi verir ve aydınlanırız nasılsa

  • Mirket  (18.08.24 23:37:32)
Haftasonu bir boşluğa düştüm. Sebebi neydi ki diye düşünürken spora gitmediğimi farkettim.
Haftada 4 gün giden biri olarak size katılıyorum. Bünyem o kadar alıştı ki gitmeyince boşluğa düşüyorum. Fit görünmek ve kilo vermek de bonusu bunun.

  • kedidir o kedi  (18.08.24 23:54:32)
Spor salonu değil de sporsuzluk. Misal eve bir bar, ortalama 200kg, bir squat rack alsam spor salonuna bir daha ugramam.

Onun dışında planim dahilinde gitmezse öyle oluyorum. Örnek cuma arabanın lastiği sebebiyle gitmem dedim ama yapamadım, gittim. Gidemesem kötü olurdum. Gidemedigim zamanlar gün içinde 1 saat falan dağda yürüyorum.

Zaman ilerledikçe kişi dinlenme günlerinin değerini anlıyor. Eğer illa aktif olmak istiyorsaniz haftasonu uzun yürüyüşler ve mobilite hareketleri deneyebilirsiniz. Misal tim anderson'un youtube bu konuda baya iyi, misal örnek;
youtu.be
  • logisticsmanager  (18.08.24 23:57:59)
Hem ben biraz bunaldım hem de pt'm evleniyor diye spora bi iki hafta ara verdim ama özlüyorum cidden ki hiç beklemezdim bunu kendimden. Hâlâ spordan müthiş keyif alan, ille de spor diyen biri değilim ama bir müddet gitmeyince o özlemi yaşamak benim gibi hımbıl ve üşengeç biri için olumlu bir değişiklik.

  • nundu  (19.08.24 00:08:07)
120 kilo musun?

  • numlock  (19.08.24 04:18:47)
@numlock

Bu konuya tam aciklama yaomak istiyorum benim icin basit bi konu degil

6 ay once 120 idim. Baya zor zamanlar gecirdim evimizde asansor yok bi kac kat cikmak iskenceydi.

Otobuse binmekten nefret ederdim ayakta yolculuk yapmak izdirapliydi otursam 1.5 kisilik yer kapliyordum yanima oturan sövüyordu falan

Suan 102yim ve de takili kaldim dusemiyorum. Ama sebebini biliyorum. Evde annem yemek yapiyor egerki kendi yemegimi yapsaydim rahat bi 10-15 daha verirdim.

Hayatim inanilmaz degisti cok mutluyum. Bir sorun olursa yaz.
  • Zetnikov  (19.08.24 08:10:47)
Bunun nedeni, beynin ödül yolu mekanizmasıdır. Beynin ödül yolu, davranışı ve hafızayı kontrol eden bölgelere bağlıdır. Yani beynin eylemler ve haz arasında bağlantı kurup seni sürekli aynı eylemi yapmaya teşvik eder, Burada aslında spor yapmanın bağlayıcı bir rolü yok, sen beynini hangi etken olaya göre haz almaya programlarsan beyin ona göre dopamin salgılar ve onu tekrarlamak istersin. Bunu tıpkı bir narkotik köpeğinin sürekli uyuşturucu bulmaya çalışması gibi düşünebilirsin, aslında köpek orada uyuşturucu aramıyor öyle bir gayesi yok, köpek bazı kokuları duyup yerini keşfettiğinde gelen oyun topu ve mama bisküvisi gibi bazı ödülleri alabilmek için oyun tabanlı bir süreci devam ettiriyor, onun beyin ödül yolu, yani dopamine duyarlı eylemi bu. Biz de aynı yolu spor salonuna giderek yapıyoruz; sen salona gittiğinde beynin nöronları uyarır ve dopamin salgılamaya başlarsın, yani bağımlı olduğun bir eylemi gerçekleştirdin ve ödül olarak dopamin salgıladın, bu yapmazsan dopamin salgılayamazsın ve mutsuz olursun ama dopaminle çok fazla uğraşmamak lazım beyindeki temel hormonlar arasında en sakat olanı dopamindir fazla salgılarsan ayrı dert az salgılarsan ayrı dert, her zaman dengede olması lazım.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (19.08.24 08:41:51)
@Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet

bir şeker, alkol yada sigaradan bunu saglamak yerine spordan saglamak iyidir diyebilir miyiz hocam peki?

bu arada açıklaman çok güzeldi
  • Zetnikov  (19.08.24 08:44:33)
Hocam bağımlılığın her türlüsü kötü onun da kendine göre zararları var. Tamam alkol aldığında karaciğerlerin zarar görüyor ama ben de gençken haftanın 7 günü salona gidiyordum, halbuki sinir sistemi iki kollu bir terazi gibidir fiziki eylemlerle bir kefesini ne kadar dolduruyorsak dinlenerek de diğer kefesini doldurup dengede olmamız gerekiyor. Ben haftanın 7 günü antrenman yapınca overtraining yaşadım ve 1,5 sene spor salonunun önünden bile geçemedim, overtraining gym bağımlılarımnın depresyonu gibi bir şey bu arada. Ayrıca vücut dinlenirken recovery olduğu için ben hiç dinlenemediğimden sürekli negatif etki görüyordum, sonra ne zaman ki çalışma sıklığımı haftada 4 güne indirdim pırıl pırıl oldum, ha boşta kalınca insan kendini gerçekten mutsuz hissedebiliyor ben de bazen "lan bi istasyon çalışması yapsam mı acaba" diyorum ama sonra geçmişte yaşadıklarımı düşünüyorum ve vazgeçiyorum, o nedenle denge önemli her şeyin başı denge.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (19.08.24 08:51:32)
benzeri durum bisiklet için geçerli. 3 gün sürmezsem sıkıntı basıyor.

  • lazpalle  (19.08.24 10:29:53)