Kim yakıyor?

Kesin olarak bilmek istiyorum.

Kimse. Hava sıcaklığı artıp, nem azalınca orman yangını çıkıyor. Akdeniz haritasına bakarsanız her yerde orman yangını var şu an.

x.com
  • nundu  (18.08.24 20:08:27)
Bu sayıda geri zekalı mangalcının ormana eş zamanlı olarak köz döktüğüne inanmıyorum.
Bir örgütün adı geçiyor ki çok uzun süredir o örgütün taşeron bir örgüt olduğuna inanıyorum.
Sonuçta epey uzun süredir güzel yurdumun başına gelen zincirleme kötülüklerin şu anki son halkası olduğunu düşünüyorum.
  • Mirket  (18.08.24 20:13:06)
Arsa çökücüleri. Ege'dekilerin hepsini tek tek izliyorum. İstisnasız hepsi imarın bir sonra geleceği, ve değer kazanacak yerler. İstisnasız hepsinde de yerleşim var. Bir kaç yıl önce yanan Çökertme'den Marmaris'e gidip bir dolaşın. Hatta Kaz dağlarından başlayıp güneye doğru inin.

  • alfired  (18.08.24 20:27:19)
Bizzat gözüyle gören var, ormanlık alandaki karayolundan arabayla geçerken yanan sigaranın o arabadan ormana doğru atıldığını görmüşler. Bu bir.

İkincisi ben olayın nundu'nun bahsettiği kadar basit olmadığından eminim. Önce oraların imara açılması yasası/kanunu çıkarılıp sonra yandığı çok vaka var. Ayrıca terör örgütü de üstlendiğini hiç çekinmeden açıklayabiliyor. Bir de işin içinde arazi mafyalarının olacağı gerçeğini düşününce nundu bana fena halde saf olarak görünüyor.
  • muhayyer divan  (18.08.24 20:30:45)
terör ihtimalinide düşünmek lazım. daha önce yaptılar.
aynı anda farklı noktalarda bu kadar yangının kendi kendine çıktığı, mangalcıların veya anızın sebep olduğu bana çok inandırıcı gelmiyor.

  • my fault  (18.08.24 20:42:56)
izmir yangını özelinde mangal, sigara vs. kanıtları var deniyor ama genel olarak soruyorsan esasında nundu haklı. büyük, kontrol edilmesi güç orman yangınlarının çoğu kendi kendine çıkıyor. şu an akdeniz'de çok sık yaşanan bi fenomen. hatırlarsan avustralya'da da çok ciddi yangınlar çıkmıştı ve çıkıyor vs.

yine de ülkecek bunun kendi kendine olduğuna inanacak raddede değiliz, psikolojimiz bozuk zaar.
  • gitdaddy  (18.08.24 20:55:09)
Ya terör örgütü der zaten kendi yapsa da yapmasa da. İsimlerini duyurmak için kullanıyorlar. Ayrıca totalde çoook ufak bir yüzdesi terör sebepli:

x.com

Akdeniz ormanları düzenli olarak yanar. Doğalarında var bu yangınlar yani ki ufak yangınlar ormanlar açısından faydalı, yerlerdeki ot çöp ağaç dalları gibi şeyler boylece temizleniyor. Birikirlerse kontrol edilemeyen büyük yangınlara sebep oluyorlar.
x.com

Bi de ormanlarımızda pislikler, çöpler bırakıyoruz. En ufak cam kırığından bile yangın çıkabiliyor. Bunlar dışında sebep aramak sadece sorunun çözülmesini engeller suçu başkasına atarak.
  • nundu  (18.08.24 21:01:09)
Mobildeyim editleyemiyorum, ikinci attığım tweet floodunu okuyun. Orada da dediği gibi her sene ABD'de, Avustralya'da aylarca süren kontrol edilemeyen yangınlar oluyor. Orada da mı teröristler yapıyor?

Ayrıca bugün Urla'da çıkan, bir iki ay önce de Diyarbakır-Mardin sınırında çıkan yangınlar da elektrik şebekesi kaynaklıydı mesela. Elektrik hatlarının bakımları düzgün yapılamadığı için de çıkabiliyor insan sebepli büyük yangınlar
  • nundu  (18.08.24 21:04:21)
pkk'ya bedava propaganda yaptırıyorlar. zamanında siz bizim oraları yakarsanız biz de sizin oraları yakarız diye orman yakma eylemi yaptılar evet.
ama şimdi yangını buna bağlamak o kadar saçma ki.

2021'deki tüm hayatımda gördüğüm en büyük yangın bizim orayı da vurdu. hatırlarsınız, tüm akdeniz ve ege yandı.
o yangında yunanistan ve italyada türkiye'dekinden daha fazla alan yanmıştı. pkk mı yaktı oraları? 0 zeka.

o yangının sebebi söyleyeyim. hayvancılığın fişini çeken mera-otlama yasası yüzünden ormandaki kuru otlar, çalılar göz göre büyütüldü. o büyük yangın öncesinde defalarca ufak tefek yangın çıktı ve bunu biliyorduk, sadece ne zaman patlayacak onu bilmiyorduk.

izmarit falan değil, ufacık bir pet şişe on binlerce metrekare alanı yaktı. hiç unutamam, 10'dan fazla insan öldü.

sonuç: 12 yaşında bir çocuk. www.trthaber.com

bu soru yüzünden neden yangınla mücadelede berbat bir ülkeyiz bunu düşünen yok.

aynısını depremde "tüm mülteciler hırsızlık yapıyor" yalanıyla yaptılar. biz enkazla uğraşırken yardım bulmak yerine millet cadı avına çıktı. neden depreme hazırlıksızız diye sormak yerine depremde ölmeyen insanları da biz öldürelim diye linçlere girişildi.

yazık. yanan ormanların en büyük sorumlusu bu uydurma haberleri yapanlar bence. twitter'da ajans muhbir-aykırı.com.tr-solcu gazete gibi operasyon hesapları bir tweet atıyor, tüm gençlik onlara inanıyor.
  • patronaj1  (18.08.24 21:10:57)
şu yangın haritasındaki kaç ülkede pkk aktif? x.com

  • patronaj1  (18.08.24 21:12:26)
Ya hefaistos ya arestir.

  • encokbenisevinnolur  (19.08.24 00:02:43)
Kasıt yok diyenler, hiç mi üzerine çökülmüş eski orman arazisi ya da olayı üstlenen terör örgütü açıklaması ya da bir alanda eş zamanlı çıkan farklı yangınlar gormediniz?

  • osssy  (19.08.24 10:13:27)
  • osssy  (02.09.24 11:56:52)