Hevesli ama cahil akademik aday

Başlıktaki ben oluyorum. Lisans hukuktu benim ve biteli 5 yıl oluyor. Bu güz döneminde kamu hukukunda tezli yüksek lisansa başlıyorum ama akademik çalışma nasıl yapılır, araştırma nasıl olur, makale nasıl yazılır vs hiç işim olmadı bu zamana kadar. Lisansta tuğla gibi kitaplar vardı, onları okuyup pratik çalışmaları yapardık, yüksek mahkeme kararlarını okurduk; yöntem buydu yani çok basit. Hiç ödev mödev de vermediler 1000 kişi olduğumuz için. Yüksek lisansta 13 kişi olacağız, o da mı böyle olacak?

Aramızda hukukçu akademisyen var mı?

Seçmeli derslerin hepsini ceza hukuku alanında alıcam aslında tez fikri kafamda gaz ve toz bulutu olarak da olsa belli biraz ama ne format bilirim ne bi şey. Bi problemin etrafında tartışma gibi mi olacak?

Bi de ben şimdiden hazırlanmak istiyorum heyecanlı olduğum için, o heyecanı kaybetmeden dalayım şu denize istiyorum ama oturup ceza hukuku genel hükümler mi okuyayım mesela nabayım?

Çalışmak istediğin konuyla ilgili örnek tezleri oku. Ne yapmış, nasıl bir metodoloji kullanmış incele.

Özellikle birlikte çalışmak istediğin bir hocanın yönettiği tezlere bak. Danışman olarak seçeceğin hoca daha önceden kaç kişiye danışmanlık yapmış, yayın yapıyor mu, idealist mi bunları iyi değerlendir.
  • ferenc  (17.08.24 21:48:10)
Bir de şunu bil: O 13 kişinin tamamı kendisine danışmanlık yapmak siteyen hoca bulamayacak. Formaliteden bir danışman ataması yapılacak ve bu nedenle mezun olamayacaklar.

Hoca danışmanlık yapmak istemiyorsa çalışmanı takip etmez, geri bildirim vermez.
  • ferenc  (17.08.24 21:58:34)
Müfredata baktınız mı? Bilimsel araştırma metodları dersi olsa gerek. Bilmediğinizi söylediğiniz şeyleri yüksek lisansta öğretmeleri icap eder.

  • auroraaurora  (17.08.24 22:03:22)
Akademiklink'te genel olarak makale nasıl yazılır, tez nasıl yazılır, araştırma nasıl yapılır, alıntı nasıl yapılır videoları var. Hoca iibf hocası ama genel bir araştırma disiplinini anlatıyor videolarında tavsiye ederim.

  • black holes in the sky  (18.08.24 01:58:34)
Şu hayatta en sevdiğim kişiler hevesli olanlar.

  • numlock  (18.08.24 03:16:00)