çin ve kültürel emperyalizm

çin'in kültürel emperyalizm adına yaptığı/yapabildiği bir şey var mı ?

dizi/müzik/film/sanat/komedyen, vs ...
süper güç adayı olarak konuşulan ve gösterilen bir ülkenin bu hedefine kültürel emparyalizm olmadan yalnızca ekonomi ve askeri güç ile ilerlemesi mümkün mü ?

kore'nin bile kpop'undan ve korece öğrenen, kore dizileri izleyen bir sürü hayran kitlesi var. çin süper güç adayı olarak bir kore bile olamadı mı ?

@muhayyer tr.wikipedia.org

Çin budistti sanırım. Din kültürlerini pazarlıyorlar gayet. Ayrıca Çin mutfağı var.

  • muhayyer divan  (16.08.24 18:11:42)
Bahaettiğiniz anlamda yok hayır. Çin kültürü tanınan bir kültür, ancak çin kültürü olarak tanınıyor. Öyle dünyanın geneline yayılan sistematik bir etkisi yok. Ticari ilişkilerden dolayı ithal eskiden ithal edilip genel kabul görmüş ürünleri var çay, porselen vs. gibi. Günümüzde de çin yemekleri geniş çapta biliniyor. Ancak bunlar hep "çinli" unsurlar.

Örneğin bir hamburger amerikan yemeği olarak bilinmiyor, bir kola amerikan gazozu olarak bilinmiyor. Hamburger hamburgerdir, kola koladır. Dünyanın birçok yerine yerleşip kültürlere işlemiş. Sadece yemek de değil, birçok şey var böyle.

Yukarda budizm'den bahsedilmiş budizm de bir "uzakdoğu öğretisi" olarak ele alınıyor. Bu bahsedilen durumdan farklı bir şey.

Çin'in şu aşamada böyle biretkiye sahip olması da beklenemez ama, bu etkiler organik gelişiyor. Bir ülke dünyada en etkili konuma geldiğinde insanlar kendisi bu kültürü talep ediyor zaten. Sadece yakın tarihte değil, tüm dünya tarihi boyunca böyle bu durum.
  • akhenaten  (16.08.24 18:20:24)
Çin tarihi boyunca hep kapalı bir toplum oldu, hatta İpek yolu ticareti döneminde gereksiz masraf gözüyle baktıkları için deniz seferlerini ve sömürgecilik girişimlerini tamamen durdurmakla hata yaptıklarını, potansiyeli olmasına rağmen fırsat kaçırdığını söyleyen tarihçiler var. Çin’in hiçbir zaman kültürünü yayma gibi bir amacı olmadı aslında ancak ona rağmen Japonlar hariç uzak doğu ülkelerinde Çin’in etkisi çok yüksek( Japonlar Pasifik seferlerinden çok etkilendiler ırk olarak da en uzak ırk bunlar). Budizmin temeli Konfüçyüzlük felsefesine dayandığı için Çin’den etkilenildiğini söylemek yanlış olmaz. Buna rağmen Koreliler mesela Çinli atalardan gelmediklerini iddia ediyorlar, onlardan etkilenmedik diyorlar tarihçiler ise çok ortak yön sayıyor. Buna rağmen popüler kültür anlamında bir etkileri yok şu an.

Popüler kültür olmadan hedefine ulaşabilir mi bence evet çünkü özellikle “sıfır karbon üretiyoruz” yalanı atan Avrupa ülkeleri lojistik ve üretimi Çin’e kaydırıp, kendi karbon izlerini düşük Çin’i yüksek gösterirken Çinliler de kulağının üstüne yatıp çalışmaya devam ediyor.
  • titanic kemancısı  (16.08.24 19:01:17 ~ 19:08:47)
Kültürel olarak bilmiyorum.
Ama siyasi, iktisadi ve teknolojik yayılma içinde oldupu kesin

Söylenen o ki imf veya dünya bankasına göre diğer devletlere daha hızlı kredi veriyor. Ama borç ödemede sıkıntı olduğunda o devletlerin limanları gibi önemli noktalarını kullanım hakkı elde edebiliyor. Borç verme stratejisi böyle.

Diğer yandan teknolojik ürün, iletişim gibi bir çok alanda kendi standatlarını yayma çabası da net olarak ortada.
İnsanı takip etmeye, davranışlarından dolayı onu puanlamaya ve robotlaştırmaya dayalı bir sistemin emperyalizmi de sadece bunu dünyaya yaymak istemek olur.

İlerleyen zamanda ise Çin'in , İngiltere ve Fransa'dan geçmişte kendi topraklarında yaptıkları sebebiyle (afyon savaşları gibi ) intikam alma planı da bazı videolarda söylenenler arasında.
  • diyecevaplandı  (16.08.24 19:43:07)
Çin dizileri (özellike wuxia) izleyen ciddi bir kitle var, en azından benim gözlemleyebildiğim kadarıyla.

  • peki madem  (16.08.24 19:49:50)
@diyecevaplandı çok güzel bir detaya parmak basmış Afyon savaşlarını ilk okuduğumda inanılmaz etkilenmiştim. Özellikli Çin saraylarının yağmalanması, tarihi eserlerin yağmalanması ve hatta şimdiki prk çok “soylu”(!) İngilizin bu yöntemle zengin olduğuna dair detaylar beni şok etmişti. Hong Kong un yaptırım olarak ellerinden alınması ve tekrar geri verilmesi vs Çin ile empati kurunca çok üzülmüştüm

  • titanic kemancısı  (16.08.24 20:02:11 ~ 20:02:36)
kore derken guney kore diyorsunuz. neden bunu vurguluyorum? cunku guney kore bati dunyasi tarafindan destekleniyor. kullandiginiz "kpop" terimi bile amerikan uretimi, yani korelilerin buldugu bir sey degil. bunun yani sira ingilizce sarki sozu/ismi, sahne ismi vs kullandilar. dolayisiyla kultur endustrisi dunya capinda bir basari elde etti. cin karsiti olan her asya ulkesi bir sekilde bati'dan destek goruyor. japonya da oyle mesela.

burada epey bir aciklanmis: en.wikipedia.org
  • Sour  (16.08.24 21:31:21 ~ 21:32:58)