Makyaj malzemelerindeki son kullanma tarihine ne kadar uyuyorsunuz?

Mesela bende 10 yıllık far bile var. Çok sık far kullanmadığım için bitmiyor bir türlü. Sadece far da değil göz kalemi, ruj gibi gibi. Kokuları, renkleri bile değişmiyor. Kıyamıyorum atmaya öyle makyaj malzemeleri arasında duruyor.

Baksan üzerinde 6 ya da 12 aylık bir son kullanma tarihi var. Sizler buna ne kadar dikkat ediyorsunuz ya da son kullanma tarihinden 3-5 ay geçse bir şey olmaz da 5 yıllık olanı kullanmam çöpe atarım mı diyorsunuz?

Çöpe mi atayım ne yapayım, yani yenisi alınsın diye satış politikası mı bu yoksa cildime çok zarar verir mi gerçekten?

kullanıyorum. ama muhtemelen kullanmamak gerekiyordur.

  • elorelia  (16.08.24 11:54:05)
Kullanma, içlerinde çeşitli yağlar vardır, çeşitli doğal ve yapay kimyasallar vardır ve ısıdan nemden 10 yıl içinde mutlaka olumsuz etkilenmişlerdir. Ben şu yolu buldum, ufak düz etiketlerden alıp üzerine yapıştırıp aldığım tarihi ve açtığım tarihi yazıyorum. Ona göre kullanıyorum veya atıyorum. Nihayet cildimiz de ciddi bir emici.

  • muhayyer divan  (16.08.24 12:45:08)
Ben rujları kullanıyorum- zaten üstünde son kullanma tarihi yazmıyor :) Diğer ürünlerde de kokusuna, renk değişimi var mı diye bakıyorum. Cilt ürünleri belki biraz daha riskli olabilir, onların çoğu açıldıktan sonra 6M/12M tüketilme süresinde. ona uymaya çalışıyorum. Eğer ürünler hiç açılmadıysa bence sorun yok :) YTD :)

  • Bluesque  (16.08.24 13:38:08)
Kokusu/dokusu değişmedikçe kullananlardanım ben de. Ama bu yıl izopropil alkol aldım, eski ama atmak istemediğim bütün makyaj malzemelerini alkolle temizledim. Ruj, far, sıvı ürünler vs nasıl temizleneceğini internette bulursunuz.

  • kobuzchu kiz  (16.08.24 15:22:35)