Sinek Ilaci

Internette okumuştum. Bi kişi sineklerden korunmak için kollarına bacaklarına sinek ilacı sıkmış ve onu gören bi köpek gelip oyun oynamak için kollarını bacaklarını yalamış. Köpeğin zehirlenmiş olmasından, ve bundan dolayı olmuş olmasından korkusunu ve üzüntüsünü dile getiriyordu.

Okuduğumda aklıma takıldı. Sinek ilacı sinekleri öldürmek için kullanılan bi sey. Sinekler de köpekler gibi canlı nihayetinde. Sineklerin ölümü neden bizleri rahatsız etmiyor. Tamam köpeklerle bi sekilde bağ kuruyoruz ama sineklerle hiç bir duygusal bağımız oluşmuyor. Bağımız olmayan her canlıyı düşünmeden öldürebilir miyiz? Sizin düşünceleriniz nedir? Bu soylediklerimin saçmalıktan ote bir anlamı var mi?

Bro ben sokakta ölmüş bir insan görsem 1 gram umurumda olmaz, geçen malın biri yüzme bilmeden açılmış denizde az kalsın boğuluyordu ben görmezden geldim aklı var mantığı var açılmasın dedim, ben kurtarmaya çalışsam beni de boğar diye de endişe ettim biraz ama biri benim sokakta beslediğim köpeğe zarar vermeye çalışsa onun kolu koparır kendisine tekrar monte ederim, gördüğün gibi sorun sineklerde değil köpekleri daha çok seviyoruz sadece yapacak bir şey yok.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (13.08.24 18:42:52)
O kola bacağa sürülen hede, sinekleri öldürmek için değil, uzak tutmak için.

  • Mirket  (13.08.24 18:53:26)
Yok. Bu söylediklerinin saçmalıktan öte bir anlamı yok.

  • muhayyer divan  (13.08.24 19:23:38)
sineklere gelene kadar ineklere baksak?

insanlar kendine sagladigi faydaya gore degerlendiriyor, yasam hakki olsaydi konu herkes vegan olurdu.
sinek isirir kasindirir hatta baska turlu hastaliklara tasima ihtimali var. bu yuzden istenmeez.
inekler, koyun ve kuzular kesilip sise takilabilir cunku lezzetli ve karin doyuruyor.

kopek yemiyorlar, kendilerine bir zarari da yok. (isirma ihtimali var, ama bu sadece bir ihtimal, her kopek isirir diye bir kaide yok ama her sinek isirir)

ama dendigi gibi bu ilaclar sinek gelmesin diye, yalayip olsun diye degil.
  • supergirl  (13.08.24 19:44:35 ~ 19:45:51)
sayı hocam, sayı ile ilgili bu dediğin, dünya da hiç sinek kalmasa onları da korumaya alırız, kurbağalar yiyecek, kertenkeleler yiyecek vs. diye.

sevgiden çok karşılıklı fayda meselesi birazda. kurdu, tilkiyi de öldürüyoruz, domuzu da.

sineklerin istisnasız hemen hemen hepsi sana ve etrafındaki diğer canlılara (kedilere, ineklere, atlara ) rahatsızlık veren bir canlı, sinek yüzünden sütü azalıyor ineğin, sinekten kurtulmak istiyorsun ki daha çok süt alasın gibi gibi.

kültürel şeylerde var bu arada, bir bölgede de fareleri besliyorlardı (hindistanda bir yer sanırım)
  • selam  (13.08.24 20:12:12)