Tüm evi klimayla soğutan var mı?

Evimiz sanırım 160 metrekare, uzun koridoru var. Kuzey, güney ve doğu cephelerine bakıyor. Gündüz evin içi 37, gece 33 derece oluyor. Yeni klima aldık, Gree Fairy 18000 BTU. Aklıma takılan iki soru var.

1. 25 metrekarelik salonu çok iyi soğutacak ama kapıları açsak tüm evi 27/28 dereceye düşürür mü?
2. Bu evde bulunduğumuz dönemler, 1 - 2 hafta aralıksız çalıştırsak klimaya ve faturaya olumsuz etkisi olur mu?

Salona 48.000 lik bir klima da aksanız bütün evi soğutmaz en fazla salon + koridor soğuyabilir.

Klimalar genelde sadece bulundukları odayı soğuturlar.

Bütün evi soğutmak istiyorsanız ya her odaya klima takacaksınız ya da büyük bir dış ünite alıp evin içine kanallarla dağıtarak her odaya soğuk hava vereceksiniz iş yerlerinde kullanıldığı gibi. Ama o sistemi pek bilmiyorum
  • ananiyimioguz  (13.08.24 17:06:11)
evin büyüklüğüne ek olarak gün içerisinde ne kadar süre güneş aldığı ve yalıtım gibi bu durumu etkileyen çok fazla faktör var. 12500 BTU günde 1 - 2 saat güneş alan 55 metrekare bir evi hızlıca soğutuyor.

  • chaos moleculaire  (13.08.24 17:25:10)
Ev fazlasıyla sıcak. Klima ise öyle kuvvetli değil. Benim evim eski tip tüm odaların kare şeklinde hole açıldığı salonun ise holle açık bir şekilde birleştiği bir ev.
24.000 btu klima 80m2 evi şeklinden dolayı soğutabiliyor.

  • denizgonen  (13.08.24 19:15:06)
Soruyla alakasi yok ama Gündüzleri panjurlariniz kesinlikle kapali olsun, cok farkediyor.

  • kuehles blondes  (13.08.24 19:16:08)
Bizim evin %75'i doğu, %25'i güney cephe, şehir Antalya. 170 m2 ve tarif ettiğiniz gibi uzun bir koridor da var. Salonda 24.000'lik Mitsubishi Electric klima var ve biz yaklaşık 5 yıldan beri evi tek klima ile soğutuyoruz. Bazen çok sıcak günlerde en uzak odada olan çocuğumuz 1-2 saatliğine kendi klimasını açıyor ama genel toplamta 24.000'lik tek klima bize rahat rahat yetiyor.

  • en bi orijinal  (13.08.24 19:22:52)
@ en bi orijinal, 24 binlik baymak, arçelik, vestel kullanıyoruz farklı evlerde.

bu dediğiniz aşırı ütopik geldi. daikin ve mitsubishinin marifeti mi yoksa sizin soğutuyo dediğiniz hafif bi serinlik yapıyo algısı mı?

170m2 alanı salon tipi klimayla bile soğutamazsınız zira tek oda bile olsa.

Edit: Yalıtım mükemmele yakınsa belki...
  • ananiyimioguz  (13.08.24 22:42:30 ~ 22:45:25)
@ananiyimioguz klima neredeyse haziran ayının başından beri bir haftalık tatilimiz hariç 24 saat çalışıyor. ayarı günün sıcaklığına göre 24 derece ile 26 derece arasında. klimanın bulunduğu salon haliyle en soğuk olan yer. kalan odalar yazdığım gibi en uzak oda olan oda dışında ürpertir serinlikte. misal geceleri yatak odasında ben ince bir battaniye eşim ise pike ile yatıyor.

baymak için bir şey diyemem, hiç tecrübem olmadı ama Vestel ve Arçelik klima ile Mitsubishi klima aynı cümle içerisinde bile geçmemeli bence. Başka ürünler.
  • en bi orijinal  (15.08.24 21:55:33 ~ 21:56:19)