YKS sonucları - İtiraz

Üniversite sınav sonuçları açıklandı ancak önceki senelerdeki puanların tutmasına karşın çok daha düşük puanlı bir bölüm geldi. Yeğenim için konuşuyorum.

Buna nerden itiraz edilebilir ya da hangi bölüm kaç puandan kapatmış nereden görülebilir?

Edit: Sıralama dikkate alındı tercih esnasında ve sıralama içindeki bölümler tercih edildi.

yani puan değil sıralama önemli. sıralamalara bakmadan tercih yaptıysanız o sizin hatanız. sıralamalar da her sene değişebiliyor.

bu sene 1000. kişinin aldığı puanla geçen sene 1000. kişinin aldığı puan farklı. puanlar önemsiz olan olan sıralama. hangi bölüm kaç puanla kapatmış gün içinde açıklanır muhtemelen. ordan teyit edersiniz.
  • jelly bear  (13.08.24 10:45:13)
Puandan çok sıralama daha doğru yaklaşım verir tercih yaparken. Ama sıralamalar da her sene değişiyor.

İkinci öğretimler kapandı bu sene. Sıralama ne kadar düşükse o kadar etkilenecek bölümler 2. öğretimlerin kapanmasından. Yerleştirilmede hata yapıldığını zannetmiyorum.

Kaçla kapattığı henüz açıklanmamıştır.
  • jülsezar  (13.08.24 10:46:19)
jelly bear

Sıralamaya giriyor, o dikkate alındı. Ben yanlış ifade etmişim.
  • va  (13.08.24 10:46:59)
o zaman o bölümde sıralamalar yükselmiştir.

  • jelly bear  (13.08.24 10:56:14)
İtirazın sonuç vereceğini sanmıyorum. Sonuçta sıralama oldukça değişken ve önceki senelerdeki sıralama ya da puanlarla hiçbir alakası yok. Bölümün kaç puanla kapattığı rastgele siteler tarafından gün içinde açıklanıyor ki bunlar ne kadar güvenilir emin değilim. Verilerin YÖK Atlas'ta görünebilmesi için biraz daha beklenilmeli, bazen aylar alıyor.

  • moonie  (13.08.24 11:26:44)
www.osym.gov.tr

hocam burda en büyük ve en küçük puanlar açıklanmış. ordan yeğeninizin aldığı puanla kıyaslayabilirsiniz.
  • jelly bear  (13.08.24 11:28:34)
siralama ve yüzdelik dilim sizin bir yere yerlesmenizi sagliyor. ösym'nin sitesinde vardi taban ve tavan puani üniversite ve fakültelerin. itiraz bir sey getirmez. bir ihtimal ikinci yerlestirmeyi bekleyebilir ya da özel kovalayabilirsiniz.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (13.08.24 12:11:20)
Büyük ihtimalle sıralamalar yükselmiştir. Siz ucu ucuna tercih yaptıysanız gelmemiştir.

Zaten sıralama arttıkça her sene değilme ihtimalş de artar.
Misal geçen sene 1000 ile kapatan bir yer bu sene 600 ile kapatabilir. Aynı mantıkta geçen sene 100k ile kapatan bir yer bu sene 60, 70k ile kapatabilir . Sıralamada yanlış yapıldığını ben hiç sanmıyorum
  • zimbirik  (13.08.24 18:40:40)