Mesleğini sevmeyen var mı?

Çok sıkıldım artık, mesleğimi yapmak istemiyorum. Zaten ne maaşı iyi ne de bir saygınlığı var.Grafik tasarımcıyım ve artık kafa patlatıp bir şey üretmek istemiyorum. Saatler boyunca bilgisayarda anlamsız işler yapmaktan sıkıldım. Hatta bazen banka çalışanlarını muhasebecileri düşünüyorum çok daha zordur eminim.

Anlamlı işler yapmak istiyorum. İlgimi çeken tek bölüm psikoloji ve şimdi onun için okul okunmaz ki yaşım gelmiş neredeyse 30 a ne yapacağım?
Benim enerjimi artıran şeyler birileriyle etkileşim halinde olmak yani sosyallik. Eskiden öyle değildim ama.
Birkaç senedir olan bir problem bu. Tasarımla ilgili farklı alanları denedim bir türlü mutlu olamadım. Artık ne yapacağımı düşünmekten sıkıldım. Bu kafa karışıklığına çözüm bulamıyorum, siz olsanız ne yapardınız?

Klinik psikoloji okuyabiliyor musun?

  • gabe h coud  (13.08.24 01:13:16)
Görece maaşı iyi ve maaşına göre epey saygın bir mesleğim vardı, 15 yıl yaptım. Sonra baktım daha emekliliğe 25 yıl var dedim ömür böyle geçmez. 38 yaşında işi gücü bıraktım kırsala taşındım, öyle fasulyeden kırsal değil ama anadolunun bağrı :)) Yeniden üniversite okuyorum, keşke daha önce bu geçişi yapabilseydim ama finansal durumum elvermiyordu. Şimdilik her şey güllük gülistanlık olmasa da fena değil. Ekonomi daha iyi olsaydı tabi benim için de daha iyi olabilirdi, ama ekstrem zevklerim yok şimdilik idare ediyorum. Tavsiye eder miyim, büyük risk, iyi düşünüp tartmak lazım.

  • koskoca kirpi  (13.08.24 01:47:41)
benim de kısmen saygın denilecek bir mesleğim varken bıraktım ve öğretmenlik okumaya başladım. maddi olarak zorlanıyoruz, ama okul bitti sayılır ve kpss puanım iyi gelirse gelecek sene mülakata girerim. sağolsun yusuf tekin y,ne ortalığı mahvetti

bence işinden memnun değilsen bırak gitsin.
  • hoot  (13.08.24 03:36:01)
Bir yerlerde tasarım dersi vermeyi deneseniz? Hem etkileşim fazla hem de belki öğretmeyi seversiniz.

30'dan sonra üniversite okumak da olmayacak iş değil ama kendinizden ve okuyacağınız bölümden çok emin olmanız lazım.
  • cosmicstring  (13.08.24 09:16:26)
yurtdisinda okudum. yurtdisinda calisiyorum. meslegimi yapiyorum. meslegimi sevmiyorum.
isimi seviyorum. maasim güzel. aklimda farkli bir is var, yavas yavas da basladim yapmaya. insallah ileride tamamen o isi yapabilecegim.
tüm duyurucu arkadaslara iyi isler diliyorum. umarim herkes sevdigi isi yapar, güzel paralar kazanir <3
  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (13.08.24 11:25:55)
psikoloji veya sosyoloji okuyup grafik tasarımla buluşturabilirsiniz aslında, hali hazırda grafik tasarım bu tür konularla da ilgileniyor.

müşteriye (freelance de işi kim veriyorsa, maaşlı çallışıyorsan müşterin patron oluyor) çalışmakla beraber, yeteneklerini daha genel tasarımlar için de kullanabilirsin. ne biliyim font tasarlamak vs. gibi (ki çok fazla bilgi gerekiyor font tasarımı), oyunlar için item tasarlamak vs.

yaşın genç, 68 kuşağı, 30+ olduktan sonra ulan hayat böyle çadırda, vosvosla, sokakta yatarak geçmez bir yere kadar diyip üniversite okudular ve edindikleri bilgiyi tecrübeleri ile birleştirdiler. pazarlamadan bilmemneye baya bir değişiklik yaptılar.

kişisel olarak üniversitenin hemen liseden sonra okunmaması gerektiğini, kişinin kendini tanıması, ilgisini keşfetmesi gerektiğine inanıyorum.
  • selam  (13.08.24 12:28:14)
Yani belirli bir süre sonra çoğu kişi mesleğine yabancılaşma ya da mesleğinden sıkılma yaşıyor. Neyi sevdiği ve ne yapacağı konusunda duyurunun en kararsızı olan diss'i yazacaktım ki gelmiş zaten. O seviyede kararsızlık varsa oturup bir nefes alıp sıfırdan başlamak lazım. :)

30 yaş yeni bir kariyere yönelmek için çok geç değil. Hatta o yaş 40'a geldi sanırım ama 40'a gelene kadar daha ileri gidebilir o yaş. Önemli olan neyi istediğine karar verip yönelebilmek. Yani eğer belirli bir ek gelirin ya da birikimin yoksa 4 sene üniversite okuyup beğenip beğenmeyeceğine karar vermek için artık 30'lar kolay değil ama biraz işe ara verip yolunu çizmek için yeterli olabilir.
  • nawar  (13.08.24 13:08:04)
Meslekten ziyade çalışmayı sevmiyorum.
Her vatandaşa "emeklilik" gibi bir teklif sunulması gerekiyor bence, az bi miktar da olsa para vereceksin, o da o paraya göre yaşamaya çalışacak.
Hayalimdeki hayat.

İlginizi çeken alan varsa bir şeyler yapabilirsiniz bununla ilgili, geç değil, 30 bile olmamışsınız ki olsanız bile hiçbir şey için geç değil inanın.
  • mutekebbir  (13.08.24 14:19:03)