Delirium

23 temmuzda babam hastaneye yattı
1 ağustosta mide ameliyatı oldu
11 ağustosa kadar uykulu halini açıp yürütmeye çalıştık.

11 ağustos akşamı gözleri bir açtı kapatmak bilmiyor sağa sola dönüyor bir enerji geldi
Fakat çok şiddetli itiraz ediyor içmediği haplar için yemin ediyor içtim diyor.
Sürekli halisünasyon ve geçmiş anıları görüyor konuşuyor.

Doktor tomografi veya mr istedi bugün fakat büyük ihtimal delirium gibi gözüküyor dedi.

Başından böyle bir süreç geçiren var mı, ne yapmalıyız ?

Evvelki sene annemi üç gün hastanede alıkoydular safra kesesi mi böbrek mi bel mi anlamak için, o dönemde 3 kişilik odadaydı, yandaki hasta yaşlıydı, ağır bir mide ameliyatı geçirmişti ve tam olarak delirium atağı yaşadı.

Anlatılmaz yaşanır, o hemşirelere etmediği laf, küfür, hakaret kalmadı. Yeminle söylüyorum kızın namusuna iffetine karakterine... Hiçbir şey bırakmadı hiçbir şey. Bütün servse kök söktürdü bırak odayı. Ama kök söktürmek ifadesi devede kulak kalır, oradan kaçıp bir köşeye çekilip hüngür hüngür ağladım, ancak kendime gelebildim. O derece.

Delirium özellikle de yaşlı ve ağır ameliyat geçiren hastalarda oluyor demişlerdi. Lütfen kendini tunçtan yapılmış bir robot olarak düşün, geçici bir süre için bir robotsun. Hiç ama hiç yumuşamak yok, ilaç içmedi ise içirilecek, o kadar. Anlatabildim mi bilmiyorum.
  • muhayyer divan  (12.08.24 22:38:58)
uzun süreli hastanede yatanlarda olması normal. biz de babamda yaşamıştık. hatta bizi tanımadığı bile olmuştu. doktorlar sadece yatıştırıcı verdiler biraz. hastaneden çıkınca falan anca düzeldi tam.

katlanmak zorundasınız gibi.
  • jelly bear  (12.08.24 23:09:06)
Babam iki kez uzun dönem hastaneye yattı, biri 9 diğeri 3 ay. İkisinde de psikolojisi değişti kendisinden beklemediğimiz hareketleri oldu. Çocuk gibi de oldu bizi tanımadığı da oldu ancak eve çıktıktan sonra uykuları yerine gelmeye başlayınca normale yakın hale geldi. Yapacağınız tek şey sabırla yanında olmanız, şu an muhtemelen korkuyor mümkün mertebe terslemeyin, ortamı sakin tutun zamanla düzelecektir.

  • mirty  (12.08.24 23:58:20)
psikiyatri bölümüne danışabilirsiniz. Yüksek ihtimalle yatıştırıcı bir şeyler verirler.

  • new day new life  (13.08.24 01:52:41)
hastane içerisindeki beyaz renk fazlalığının (duvarlar, kıyafetler ve özellikle ışıklar), işitilen anonsların vs. buna katkısı olduğunu söylemişlerdi bir tarihte. mekan değişikliyle birlikte rahatlayacaktır.

  • tnz  (13.08.24 08:13:15)
Oncelikle deliryum akut beyin yetmezligi denebilecek, onemli tibbi durumlar sonrasinda beyindeki onemli kimyasal degisiklikler neticesinde olusan gecici bir durumdur, dolayisiyla bunun kalici olmayacagini, akil hastaligi veya bunamaya vs donusmeyecegini bilip telaslanmamakta fayda var.

Deliryum hemen hemen tamamen medikal olarak tedavi edilmesi gereken bir durum oldugundan isi biraz doktora birakmak gerekiyor; altta yatan etkenin duzeltilmesi ve bazi antipsikotik ilaclarla kontrol edilmesi gerekir.

Sizin icin oncelikle sabir gerektiren bir surec oldugunu soyleyebilirim. Takip altinda olmasi, kendine cevreye zarar vermeyecek sekilde guvenliginin saglanmasi, gercek disi soylemleriyle tartismaya girip aksinin kanktlanmaya calisilmamasi gerekir. Oryantasyon vermek cok onemli; yani sık sık nerede oldugunu, neden orada oldugunu ona sormak ve hatirlatmak, etrafindaki kisilerin kim olduklarini da hatirlatmak gerekir. Ozellikle zamani cok karistirdiklari icin onune saat takvim vs de koyabilirsiniz. Sizi de tanimayabilir, telaslanmayin, unutmayin ki gecici bir yetmezlik yasiyor.

Gecmis olsun
  • gibicibicis  (13.08.24 12:31:42)