Maile Yanıt Vermeyen İş Arkadaşını Şikayet Etmek İçin Gerekli Süre

Medeni bir şekilde mail atıp bir talepte bulundunuz. Cevap gelmedi. Skype'tan da yazdınız, ona da yanıt gelmedi. 5 iş günü sonra tekrar bir hatırlatma maili attınız. Yine cevap yok.

6. günde yöneticisine şikayet maili atmak uygun mudur?
Şikayet ederken kendi yöneticinizi de CC'de tutar mısınız?

(bkz: eskale etmek)

  • tahtakafa  (12.08.24 21:00:59 ~ 21:01:14)
ya hocam bu sorular iyi güzel de, kimse bu kadar yoğun olamaz. kızı işyerinde piknik yaparken görüyorum. ne gibi bir aciliyet olabilir ki. maile cevap yazmamak nezaketsizlik. yapamıyorum da bir cevaptır ve ona göre planımı yaparım ben de.

  • depresif çocuk  (12.08.24 21:10:29)
bazan 15 gün dönemiyorum şakasız.

ama boş görünüp böyle ise cevap eskale etmek.

üstüne atın maili. kendi üstünüzü de koyun cc ye.
  • baldan kaymak  (12.08.24 21:12:43)
Cc ye yöneticinizi ekleyerek aciliyetinizi, dönüş beklediğinizi yazın. Yine dönmezse yöneticiniz yazsın yöneticisine ekipten başka yönlendirebilecek biri var mı der muhtemelen.
Ben bazen yoğunluktan talebi alıp yapmama karşın yaptık maili bile dönemiyorum. Kibar kibar yazıyor insanlar çilekli ne oldu bu iş diye. Ben de insan gibi dönüyorum yaptık dönemedik kusura bakmayın veya yapacağız ama en erken şu tarih müsaitiz diye.

  • cilekli pasta  (12.08.24 21:18:02)
Türkiye'de iş etiği ve iş ahlakı eksikliği var ciddi seviyede. Özellikle beyaz yaka iş yapmadan iş yapıyor görünenler ile dolu. Hal böyle olunca zaman zaman masasına gitmek ya da koridorda karşılaşıp hatırlatmak gerekebiliyor. Haliyle uzaktan çalışma ve hibrit çalışma gibi işlerde en çok bu sebeple sorun yaşanıyor. Bir de 5 dakikalık iş için yapılan 30 dakikalık toplantılar var tabii ki. Şirketler de uzaktan çalışma ve hibrit çalışma gibi lütuflara bu yüzden sıcak bakmıyorlar.

Kendi yöneticinizi bilgide tutarak hatırlatma maili atın. Böylece hem iş ciddiye biner hem de sizin performans verilerinizde de sorun olmaz. Onda da dönüş olmazsa karşı yöneticinizden destek ya da karşı tarafın da yöneticisini bilge tutarak yazabilirsiniz. Bırakın yangın yeri olsun. Konunun dönüp sizin takip etmemenizde kalmasından iyidir.
  • nawar  (12.08.24 21:23:58)
Vallaha ben kendi yaptığımı soyleyeyim de hayatımda ne chate ne emaile cevap vermeyen birini görmedim;
-emaila kendi müdürümü eklerim.
-kendi müdürüm onun müdürünü ekler ve mail atar.

Sizin direkt karşı kişinin müdürüne eskalade etmeniz süper olmaz gibi. Ama dediğim gibi hayatımda chate bile cevap veremeyen insan denk gelmedim. Ben 200 m$ operasyon yönetiyorum, chate 5 saat geç olsa da cevap veririm. Misal az önce tam 8 saat önce yazılmış chate cevap verdim.
  • logisticsmanager  (12.08.24 21:25:14)
bazi cevaplara guluyorum kusura bakmayin cok iyi niyetlisiniz, yok bir haftadir calisiyormus tam yapacakmis gonderecekmis mesai yapmis falan. maili okuyup yanitlamak 5 dakikalik is. illa cozum urettigine dair bir yanit donulmesi zorunlu degil. talebi aldigini, degerlendirdigini, planlayacagini yazabilirsin, ne zaman planlayabilecegini, planlamayi sen yapmiyorsan ilgili kisileri vs eklersin maili cevirir isi uzerinden atarsin en kotu. o yuzden maile cevap vermemek hele 5 gun asla kabul edileblecek bir sey degil benim gozumde.

  • tahtakafa  (12.08.24 21:50:36)
acımayınız, çok düşünmeyiniz.
bu huzusuzluk meyvesini şikayetle vermelidir.

  • diyecevaplandı  (12.08.24 21:59:13)
6 gun nedir ya. Cevaplarda da bekletenler varmis. Cok sasirdim. Ben atiyorum maili. O gun cevap gelmezse ertesi sabah yoneticiyi ccleyip bi daha yaziyorum. Ben bi maile en fazla bikac saat sonra cevap vermisimdir ki onda da kisiye isim var, bikac saate donucem yazarim.

  • Kittie  (12.08.24 22:12:46)
Valla benzer durumda cevap vermediğim durumlar oluyor ama daha önce defalarca benimle ilgisi olmadığına dair uyarıda bulunduğum konularda vs ise oluyor.

Onun haricinde benim sorumluluğumda bir şeyse ve kısa zamanda dönemeyeceksem, mesacını aldım canım kardeşim konu takibimde bilgi vericem şu işler hallolunca temalı dönüşümü yapıyorum ki oluru budur bence.

Yabıştır müdürünü gitsin.
  • materyalist imam  (12.08.24 22:26:46)
Valla eğer ki iş yerinde olmamak, sahada olmak, izinde olmak gibi bir durum yoksa hatırlatma mailinden sonra bile dönmeyen kişi için dediğinizi yapardım. Ayrıca @Kittie+1 birçok kişinin bunu normal görmesine acayip şaşırdım.

  • Amaranta ursula  (12.08.24 22:40:19)
telefonla arayıp isteyin.

yöneticiler şikayet eden değil çözüm üreten çalışan isterler.

benim onlarca outlook rulelarim yüzünden bazı mailler inboxima düşmüyor, her şey olabilir.
  • nuisance2  (12.08.24 22:52:37 ~ 22:53:59)
kendi bireysel hayatimda canim istemezse telefonu acmayan biriyim ama is hayatinda bunu kabul etmem.
o gün mailime yanit gelmediye, aciliyetine göre ya hemen sonraki gün ya da iki gün sonra cc'ye yöneticiyi ekler tekrar yazarim ve yazarken de ilk mailimi quote'larim. bu arada aciliyeti yoksa ve iki gün bekleyeceksem eger, bir defa insaniyet namina hatirlatma emaili de atarim yöneticiyi eklemeden.

  • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (13.08.24 11:52:03 ~ 11:56:53)