Yurtdisinda hastalandık diyelim...

Yurtdışı sağlık sigortası yaptırdık ve oldu ya ciddi bir sağlık sorunu ortaya çıktı ve dediler ki 30 bin euro ücreti var. Benim de o anda bunu verecek param yok. Eee bu aşamada sağlık sigortası nasıl devreye giriyor. Ya da giriyor mu? Bildiğim kadarıyla ödemeni kendin yap sonra faturaları bana gönder biz ona göre sana geri paranı öderiz mantığı var. Ee benim param yoksa ne olacak?

şimdi sigortaya göre değişir çokça yurtdışı sigortası yaptırdım aldığım ortak cevaplar şu şekilde,
bu sigorta; yurtdışında midem ağrıdı kulağım ağrıdı deyip hastaneye gitmekle devreye girmez kolun bacağın kopacak araba ile takla falan atacaksın hastane masrafını sen ödeyeceksin evrakları tam alıp gelip sigorta masrafını karşılayacak bunun dışında bi esprisi yok dendi.

yani evet en ucuz sigortada adamlar ölü takliti yapıyor
  • basond  (11.08.24 23:28:44)
Sigortadan sigortaya fark var. Ben en son gezerken sigortamin (pahali bi yurtdisi sirketinden, ikametim tr degil) anlasmali oldugu yerlere gidersem ödeme yapmam gerekmiyodu hic. Kurumla sigorta aralarinda hallediyolardi.
O yüzden genelde hastaneye gitmeden/yatmadan önce bizi arayip haber verin derler, anlasmali kuruma yönlendirme olabiliyor.

Bu arada eger akut kulak enfeksiyonu, mide-bagirsak probleminiz varsa tabi ki seyahat sigortasiyla doktora gidebilirsiniz. Ama diziniz agrimistir, göz muayanesine gideyim, bi kan tahlili yaptirayim filan diye gidemezsiniz kesinlikle. Acil durumlar icin. Kulak enfeksiyonu varsa, agri coksa acildir. Ishal olup kusuyorsaniz, ne yaptiysaniz iyi olmadiysaniz kullanacaksiniz tabi o sigortayi.
  • kuehles blondes  (12.08.24 22:14:26)
seyahat sağlık sigortaları akut gelişen ve acile gitmeniz gereken hemen her durumu kapsıyor. yani mideniz ağrırsa, kulağınız ağrırsa da gidebilirsiniz.

ben daha önce kendim ödeyip, faturasını ve doktor raporunu göndererek ücreti almıştım sigortadan ama basit şeylerdi.

şayet gerçek bir sorun çıktı ve anlaşmalı kurum falan da bakamadınız hatta ambulansla en yakın hastaneye sevk edildiniz, 20-30 bin euro'luk fatura çıktı zaten sizin onu ödemenizi kimse beklemiyor. ilk 24 saat içinde sigorta şirketini bilgilendiriyorsunuz, öyle ciddi konularda sigorta kurumunun o ülkedeki yetkilisi gelip süreci ilerletiyor.

bu arada 20-30 bin euro tutabilecek acil durumlarda konsolosluğu da bilgilendirebilirsiniz, onlar da epey yardımcı oluyorlar.
  • gitdaddy  (12.08.24 22:27:44)
Ben bana söyleneni söyledim çok şükür başıma bir iş gelmedi hiç kullanmak zorunda kalmadım işin doğrusu arkadaşların dediği gibidir mutlaka kapsamını öğrenin tabi.

  • basond  (13.08.24 05:48:49)