evde biftek füme yapabilir miyim?

sanırım ince doğradıktan sonra tütsülüyorlar bunu?

şu video var yutupta, deniycem. www.youtube.com

  • geveze yazar  (11.08.24 18:06:00)
ince doğranmadan yapılıyor da.
Videodaki pişirme olayı farklı bir şeymiş gibi geldi bana.
Et füme dediğimiz olay, eğer ben yanlış bilmiyorsam meşe odunu yanan ocaklarda hafif ateşte uzun süre eti kurutmak. Uzun süre meşe dumanına maruz kalınca da değişik bir aroması oluyor ve kurutulmuş etin de ömrü uzuyor. Sonra da pastırma gibi ince dilimler kesilip yeniyor.

Buzdolabı icadından önce ve arazi şartlarında et muhafaza edebilmenin bir yolu.

Airfryerde sebze kurutabiliyorsak eti de gerektiği kadar kuruturuz diye düşünüyorum ama meşe aroması için, kurutmadan önce veya sonra dumanlamak gerekiyor. Onun için de bir fanuslu alet vardı. Bulursam editlerim.

Yapılabilir yani.

Aha duman makinesi de şu:

slainte.com.tr
  • Mirket  (11.08.24 20:44:25 ~ 20:53:14)
vov şu @mirket'te olmasa duyuruda ne yaparız bilmiyorum.

dün Arby's'ta 2 kişilik hamburgere 450 lira verdik. evde yapımını 200'e getirmeye çalışıyorum da.

makinası da 5 milyarmış mübarek. olsun böyle bir makinanın varlığından haberdar olmakta güzel dermişim.
www.ciceksepeti.com
  • geveze yazar  (11.08.24 21:19:52 ~ 21:25:26)
Eeee! Özel zevkler zenginlik gerektirir efendim.

15-20 hamburgerde çıkarır parasını hem.
Hem de ne yediğinizi bilirsiniz.
İçine sevginizi de katarsınız, enişte bey mutlu olur.
  • Mirket  (11.08.24 21:38:46)
bu nedir arkadaş adam talaşı yakıp dumanını pompalayan pompa yapmış 5600 lira düyor.

git abi adam gibi bi barbekü al, git yeşillik bi alana bas meşe odununu talaşını, istediğin kadar fümele. bu dalga bişeye yaramaz ben söyliyeyim.

maksat duman pompalamaksa arı tabancası da işe yarar.

tr.aliexpress.com

pipo dumanı 700 derece civarı, abi şimdi sen talaş yakıp o dandik plastik hortumdan mı geçireceksin bilmem kaç derece dumanı, kanser olmanın çok daha keyifli yolları var.
  • Fodera  (11.08.24 22:40:10 ~ 22:49:13)
Bilmem ki zaten almam heralde. Çünkü pek yorumda bulunulmamış. Arby's nasıl yapıyor sırrına ulaşmak lazım zira ordakiler can katıyor.

  • geveze yazar  (12.08.24 03:22:54)
Onlar bundan kullanıyordur

karp.com.tr

Sen şöyle yap

www.youtube.com
  • Mirket  (12.08.24 11:04:36)
ben bunu metal kevgirimin üzerinde normal fırında yapayım bir parça etle dememle beraber videodaki bey, normal fırında neden yapamıyoruzun açıklamasına geçti.

ayfer'de de çok uğraşmış zaten bu aletim de yok benim. hem talaş tütsüsü de hiç mantıklı gelmedi.

demek hep böyle yapılıyorsa bu füme daha da pek gitmem oraya. ayda yılda belki.

iplere dizer kuruturum belki etleri kiki.

teşekkür ederim araştırmalarınız için.

hayırlı günler.
  • geveze yazar  (12.08.24 12:36:45)
arby's'in olayı fümesinde değil ki, etinin pişme tekniğinde.

roast beef veya rozbif deniyor o ete. bunun da fümeleme ile ilgisi yok yanlış bilmiyorsam. fümeleme işlemi pişme aşamasında eti aynı zamanda dumana maruz bırakarak kurutarak yapılıyor, pişsin diye değil. o aletle de duman vere vere pişirmiyorlar yani. pişmiş eti dumanla aromalıyorlar. 200 derece fırında bilmemkaç saatte pişecek löp etin sadece duman sıcaklığıyla fanus içinde pişmesi mümkün değil.

o endüstriyel fırınlar da hem ağır ateşte uzun uzun pişiriyor, hem de pişerken tütsülüyor. yani bunu evde elde edebilmek için fırının veya airfryer'ın içinde odun yakman lazım. ya da fırında pişirdikten sonra o linkteki aletle veya benzer bir yöntemle eti dumana maruz bırakman lazım.

şunu demek istiyorum, arby's eti elde etmenin yolu fümeden değil, ağır ağır uzun sürede pişirmekten geçiyor. tütsü olmasa da olur is aroması olmadan olur sadece. bunun tarifleri internette mevcut.
  • kibritsuyu  (12.08.24 13:14:01)
tarifler var ama eti hazır alıyorlar. hatay sandık içi yapmış ve intertten getirmiş, refika'nın mutfağı yapmış kasaptan getirmiş.

ağır ağır uzun süre de pişirdikleri aletleri nedir acaba?

ben hala eti o hale nasıl getirdiklerine eremedim ama dur bakalım...
  • geveze yazar  (12.08.24 15:48:45)