1.5 DCI motordan 1.0 motora geçmek?

Arabalardan pek anlamıyorum, 75 bg, 1.5 dci Renault Symbol kullanıyoruz. Hızlanmasından, performansından memnunuz ama araba inanılmaz boş. Ayrıca model yenilemek istiyoruz, 10 yıllık araç.

Aklımızda Clio var fakat motor konusunda nelere dikkat edelim?
Arabayı daha çok emekli babam kullanacak. Sakin kullanır ama yokuşlarda çekmemezlik de yapmasın, üzmesin. Bizim almamız gereken motorlar hangileridir? Benzin, dizel, hacim gibi öneriler yapabilirseniz sevinirim.

1.0 tce clio 90 beygir. Yokuşlarda cekmemezlik gibi bir şey olamaz hele şu anki araciniza göre.

Kullanış kmlerinizi, uzun yol yapıp yapılmayacagi bilinmeden öneri vermek zor. Yani senede 15 bin yapıyorsanız misal dizel almanın sıfır mantığı olur.
1.5 dci 0-100; 14.3
1.0 tce 0-100:11.3
  • logisticsmanager  (11.08.24 15:52:04)
Kullanım senaryosu: %90 küçük şehirde kullanılacak, en uzak mesafe 4 km.

Yazın üç beş kez yazlığa git gel yapılıyor. Mesafe 66 km. Yarısı otoban, yarısı hafif yokuşlu yol. Kuşadası - Aydın arası.

Küçük bir kriter daha: koltukları yatırıp arkaya birkaç valiz koyabilmemiz gerekiyor. Yılda birkaç kez arabaya 4 - 5 kez sıkışıp şehir içi bir yerlere gidiliyor, onun dışında en fazla iki kişi biniliyor arabaya.
  • dejame  (11.08.24 16:02:44)
1.0 tce var bende. Turbo benzinli olduğu için çok rahat hatta kalkışlarda baya atik bir araç ama 0.9 sceler öyle değil. Yokuşta hiç bir zaman zorlanmadı ki ben bu araca 1.6 kompresör c180den geçtim.

  • mikahakkinen  (11.08.24 16:04:02)
Hiçbir şekilde dizel araba almaniza gerek yok. Zaten bu kadar kisa mesafeler için en idealleri hybrid olmadi benzin.

Hiç kafaniz karismasin ufak turbolu motor olayina. 1.5 dcidan çok daha iyi performans verir. Ha ama onun kadar dayanikli olması zor yani düşük beygir 1.5 hacimli dizel motor ile farklı yapilar. Ben de kullandim bu araci birkaç sene.

Kaç para harcayacaksiniz? Bir de otomatik vs gerekli mi? iki kisi diyorsaniz bence gene ufak araçlarda kalmak en mantıklısı yani. Beni de arabayi değiştirmekte durduran şey bu çünkü senede 4 yada 5 kere olsun araba doluyor, onun dışında ev is geçiyor, bunun için de büyük almanın mantığını bulamıyorum.
  • logisticsmanager  (11.08.24 16:05:41)
1.0 tce gayet yeterli olur bahsettiğiniz senaryoda.

  • armagan abanuz  (11.08.24 16:11:17)
Turbolu 3 silindir tadından yenmez. Turbosuz ile klima açıkken rampada araç sollamak zorlayıcı olur. Onun dışında turbosuz da her türlü iş görür.

  • HellKeePer  (11.08.24 23:06:21)