Ev fiyatlarının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

3 ay, 6 ay ve 1 yıl sonra için İstanbul’da ev fiyatlarının ne kadarlık bir oranda artmasını bekliyorsunuz?

Şu anki ekonomi politikaları devam ettiği, Japon merkez bankasının tekrar dellenmediği, İran'ın İsraile saldırmadığı, Trump seçilmediği, Fed makul zamanlarda faiz indirdiği, Lokallerin ani bir develiasyon korkusu kontrol altında tutulduğu taktirde konut fiyatlarında nominal artış ve reel düşüş devam eder kanısındayım.

  • Mirket  (11.08.24 00:26:22)
Ev demirbaştir. Her zaman her fiyattan alinir. Uzun vadede hep kazandirir. Paraniz varsa sormadan alin. 1-2 sene belki zarar ettirir ama uzun vadede kimse keske almasaydim demez.

  • halk  (11.08.24 09:13:20)
ben 1-2 sene daha reel ve dolar bazlı düşüşün devam edeceğini düşünüyorum. bu balon öyle böyle bir balon değil.

edit: aşağıdaki arkadaş hayretler içerisinde kalmış ve nedense inşaat maliyetlerini yazmış.
(konut fiyatı = inşaat maliyeti) değil ki
asıl balon arsa fiyatlarında

hatta şu an her şeyin fiyatının artmasının sebebi konut fiyatlarındaki balondur. bu balonun devam etmesi her şeyin fiyatının artmasının devam etmesi demektir. böyle devam edecek diyorsanız siz bilirsiniz
  • abelardo  (11.08.24 10:18:06 ~ 13:02:40)
Şunu söyleyeyim. Ev fiyatları Özellikle İstanbul için çok ucuz şu an. Kredi faizleri düştüğü anda da fırlayacak. Fırsatı olan kaçırmasın.

Diğer büyük metropoller gibi istanbulda ev kiralamak, ev almak vs. çok dert olacak ileride. Depreme dayanıklı bir ev bulursanız yapıştırıp geçin. Ev fiyatları düşecek balon vs. diyenlere de inanmayın. En son bütün ekşiciler, ekonomistler o şekilde söyledi. Ve beyaz yaka evsiz kaldı.

Carry trade bitmeden evinizi alın. Bu faiz oranları düştüğünde ve doları bıraktıklarında muhtemelen felaket zamlanacak ev ve araba fiyatları.

Ek olarak bunu neye dayanarak söylüyorum. İnşaat maliyetleri artıyor. Çevremde 1 sene arayla ev yaptıran insanlar oldu. Biz de ailemle bir inşaat işine girdik. Bu kış yaptırdığımız evi şu an yaptırmak istesek %30-40 daha fazla tutuyor. Demir, beton, usta-kalfa, diğer her türlü malzeme fiyatlarına dayanarak söylüyorum.

Nasıl düşecek diyor insanlar hayretler içerisindeyim gerçekten. Şu an 2+1 bi apartman dairesinin maliyeti ortalama 1.2m adi malzeme ve işçilikle yapılan bir daire için fiyat bu. Bu fiyat 3-4 ay önce 900 binlerdeydi. Bu enflasyon ortamında nasıl düşecek acaba ben de merakla bekliyorum. Umarım dediğiniz gibi olur.

Ancak şöyle de bir şey var. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama. Ev yapılmıyor artık. Yani orta sınıf ve alt sınıfa yönelik yapılan ev, apartman sayısı çok az. Genelde havuzlu siteler ve villamsı siteler revaçta. Bu sebeple de konut krizi acayip şekilde geliyor. Önleminizi alın. Özellikle İstanbul için.
  • jackyr  (11.08.24 11:17:38 ~ 11:39:55)
Şu anda krediyle alınır.

  • gabe h coud  (11.08.24 14:04:57)
son 8 aydır ben artan ev görmedim keza düşüyor 10 aydır satılmayan evler var iyi pazarlıkla alın, açıkçası 3 aya değişecek bişey yok eğer kredi vermeler açılmazsa, kredi çıkmıyor çoğu kişiye ve oranlar yüksek bu değişmedikçe ev fiyatları oynamaz gibi tahmin ediyorum

  • eja  (11.08.24 16:50:15)