yüzme hakkında

haftada 3-4-5 gün yarı olimpik havuzda 40 tur, yaklaşık 1km yüzmenin bana nasıl bir faydası olmasını beklemeliyim.
serbest stil ile yüzüyorum, teknik ve nefes anlamında bir sıkıntım yok , amatör olarak düşünebilirsiniz.
bu yaşıma kadar yüzmek eşittir ıslanmak iken 2 aydır merak saldım baya istikrarlı gidiyorum. performansım x2 oldu ilk güne kıyasla, bu esnada ders alarak teknik de öğreniyorum.

yarı olimpik havuzda 40 tur 2 km eder.
spor yapıyorsun. sporun faydalarını alacaksın.. özellikle sırtın ve kolların gelişecek. uykun daha sağlıklı olacak. yemeği abartmazsan kilo vermene/sabit tutmana da yardımcı olur. nefesini/akciğerini geliştirir.

  • jelly bear  (09.08.24 10:53:18)
teşekkür ederim. sundan sordum aslında bazen spor duyuruları oluyor ya hocam sen bosa calısıyorsun yanlıs yapıyosun vs diye dönüş oluyor. böyle yapsan şu bakımdan zararı olur falan filan. bi dogrulama ihtiyacı hissettim, teşekkürler tekrardan. devam o halde.

  • delidiyorum  (09.08.24 13:18:38)
Yuzmeyi yanlış yapmanız zor. Bahsedilen şey hareket ve setler/tekrarlar ile alakalı.
Yüzme kardiyovasküler bir aktivite. O sebepten böyle setler seriler range of motionlar, myorepsler, strength training, superset bu olaylar yok. Yapması basit.

Ne beklemelisiniz? Yüzücü vucuduna sahip olmayi beklemediginiz sürece sorun yok. Yüzücü antrenmanı merak eden florent manaudou'nun Instagramina bakabilir. O vücut öyle yapılıyor.
Onun dışında yüzmenin genel yapısı gereği vücuda yükü çoğu aktiviteye göre daha az (misal koşu yüzmeden daha çok dezavantajli), o yüzden sağlıklı bir aktivite.
  • logisticsmanager  (09.08.24 13:33:57)
Kulaç atarken rotator cuff sakatlığı yaşayan insanalar tanıyorum, düzgün kulaç atabiliyorsan bir sakatlık yaşamazsın bence.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (09.08.24 14:26:23)