amazondan vereceğim 30 euro altında 2 sipariş

amazon.co.uk'tan 2 ürün sipariş vermek istiyorum

biri kargo ücretiyle beraber 25 dolara,
diğeri kargo ücretiyle 23 dolara denk geliyor

21 ağustos'ta 30 euro sınırı başlıyor. benim ürünlerim ise sipariş verirsem 25 ağustos ayında gelecek. ürünlerim tek başına sipariş ettiğimde 30 euro altındalar ikisini birlikte sipariş etsem 30 euronun üzerine çıkıyorlar.

bu iki siparişi aynı anda mı sipariş etsem daha kârda olurum yoksa ayrı ayrı mı ? daha doğrusu ayrı ayrı sipariş edecek olursam vergi muafiyetinden kurtulur muyum?

pek yurt dışı alışverişim yok. o yüzden bilgim yok pek. 30 euro sınırına yakalanmamak için siparişi nasıl vermeliyim ?

30 euro altına vergi yok, üstüne vergi var gibi bir durum yok ki şu anda. yurtdışından alınan her ürüne vergi var, bir euro bile olsa.

30 euro sınırı şunun için var.
eğer ürün bedeli 30 euro altındaysa vergisi yüzde x (oranı hatırlamıyorum)
eğer ürün bedeli, 30 euro üzerindeyse bu sipariş bireysel değil ticari olarak kabul ediliyor ve teslim alabilmek için gümrük müşavirliği firması ile çalışmanız gerekiyor. bu durumda da ayrıca kdv, hizmet ücreti filan ödüyorsunuz, astarı yüzünü çooook aşıyor.

sizin durumda ikisini aynı siparişte verirseniz ve birlikte gönderilirse (15 günü gecikeceği varsayımı ile) zaten 30 euro sınırı aşıldığı için gümrüğe takılır, alamazsınız. ayrı ayrı sipariş vermeniz gerekiyor.

amazonun ek ücret ödeyerek hızlı gönderim yapma durumu oluyor. ona bir bakın derim. ödeme ekranında çıkıyor. eğer öyle bir durum var ve 15 günden önce teslim garantisi veriyorsa o ücreti ödeyip birlikte sipariş verebilirsiniz. şu an sınır 150 euro malum.

ama dediğim gibi her durumda vergi vereceksiniz zaten. sadece oran yükseltildi. onu da amazon peşin alıyor.

ama şu nasıl olur bilmiyorum. siz ürünü şu an aldınız. şu an oran yüzde otuz. siz yüzde otuz kadar vergiyi peşin ödediniz. gelmesi 15 gün gecikti, yeni kanun yürürlüğe girdi. bu durumda ek vergi çıkacak. o vergi yüzünden ürün gümrükte mi kalır, gelir kapı da mı tahsil ederler, onu bilemiyorum.
  • elorelia  (08.08.24 13:20:11)
Patlar

  • Zetnikov  (08.08.24 13:21:01)