Fiziki altin bozdurmak almanya vs türkiye

Selamlar,
Almanyada yasayan biri icin fiziki altini ( cmh altini, gr altin, taki) nerede bozdurmak daha karli olur?
Almanyada hic gitmesem de türk kuyumcular oldugunu biliyorum. Hangi ülkede bozdurunca elime daha cok para gecer? Yaklasik 10bin € luk bir islem hacminden bahsediyoruz.

Hollanda’da cok bilinmeyen bir şehirde bilezik bozdurdum, kuyumcu suriyeliydi sanirim. Fiyatta belki cok az fark vardir ama anlamli bir fark değildi. Zaten ulke dışına altin taşımada 485 euro’luk altin tasinabilir gibi bir sinir var.

  • mbond  (08.08.24 00:40:26)
asil soru, bozulduktan sonra para ne yapilacak? para almanya'da mi tutulacak? tutulacaksa bankaya mi yatirlacak? banka sorabilir bu para nereden geldi diye, yada tr'de bozulup almanya'ya gelecekse gümrükte yakalanabilir ve yine paranin nereden geldigi sorulabilir.

o yüzden daha önemli olan para sonra nereye gidecek
  • c1b2k3  (08.08.24 09:28:18)
almanyadan turkiyeye altın getirme sınırı var 400 euro gibi bişey kalmış aklımda, sınırda arama yapıp bulurlarsa el koyabiliyorlarmış, Oktan Erdikmen videolarında çokça bahseder bu durumdan.

  • eja  (08.08.24 10:09:30)
@c1b2k3, altinlar almanyada bozduruldugu takdirde cash olarak yavas yavas harcanacak. Bankaya koymaya kalksam polis cagirirlar heralde :D

  • sonsuz  (08.08.24 12:00:09)
Yanlis mi okudum yoksa €10k için polis mi çagriliyor ?

10k dedigin zaten orta ölçekli bir maas degil mi ? Milyon degil yani sonuçta.
  • Yourcousinmarvinberry  (08.08.24 12:23:11)
Polis cagirmazlar bence. Sonradan maliye ekipleri paranin kaynagini sorabilir, tabii bunun da limiti vardir. Harcamalik paraysa nakitten harcamak mantikli zaten. Ayrica 10k dedigin orta olcekli maas degil, baya hayvan gibi bir maas, boyle bir kisi cok ozel bir is yapiyor olmali.

  • mbond  (08.08.24 12:45:27)
@Yourcousinmarvinberry, hocam o nasil bir maasmis öyle ya kim aliyosa biz de bilelim :D yok öyle birsey, avusturya icin yatirirken banka sormaz ama banka süphelenirse size haber vermeden maliyeye haber verebilir ve maliye hakkinizda islem baslatabilir. avusturya icin bankadan cektigin her 4bin ve üzeri icin banka memuru sorarabilir ki bu parayi ne yapacaksiniz ve cevabi not alir.

düzenli/düzensiz sürekli büyük para yatirip cekmek (3bin ve üzeri) maliyenin ilgisini ceker.

kayitsiz/elden para ile is yapanlar cok var ve bunun kontrolü icin. yazlari cok duyarsiniz sürekli büyük para kaptiran türkleri. bu paralar iste bunlar. kötü yol parasi degil kayitsiz para.

yemek yeri vardir cash para birikir onu getirir, araba alip satiyordur kisiye oradan elden aldigi parayi getirir, insaat firmasi vardir cogu sadece kücük fatura keser gerisini elden alir onu getirir.

aksine alman olsun türk olsun herkes bunu ister hemen hemen kimse fazladan %20 ödemek istemez.

benim arkadas düzenli olarak 9500€ ile 2 haftada bir nerdeyse tr gidiyor parayi orda yatirip geliyor. 10k gümrük üst siniri cünkü.

türkiye'de kimse sormuyor bu para nerden geliyor diye cünkü.
  • c1b2k3  (09.08.24 12:36:40 ~ 12:40:45)