Olimpiyat başarısı ve Çin kültürüne giriş

ABD'yi ve kültürünü görece tanıyorum, biliyorum, tarihini de biliyorum.

ancak çin konusunda bildiğim şeyler;
- imparatorluk seviyesindeki 60 yıl önceki büyük çin kıtlığı basiretsizliği,
- tersine mühendislik ile her şeyin çakmasını üretmek ile suçlanmaları,
- çin komünist partisinin baskıcı yönetimi
- Covid-19 virüsünün öyle yada böyle o coğrafyadan çıkması
- semavi dinlere inanmamaları
gibi genel olarak olumsuz şeyler.

Çin'in, ABD'nin hemen arkasından gelen olimpiyat başarısı, çin kültürü ile nasıl ilişkili ?
Çin kültürünün temellerini doğru bir şekilde nasıl öğrenebilirim ?

1 ABD
Altın:24 Gümüş:31 Bronz:31
2 Çin
Altın:22 Gümüş:22 Bronz:16

Cinde herkes cocugunu spora yazdiriyor birde milyar kusur populasyon var

Spor meditasyon vs yasam tarzi diye goruyorum
  • Zetnikov  (07.08.24 17:42:01)
eleştirmek için söylemiyorum ama şeyi bilmek lazım. bu söylediklerinizin çoğu gerçekten operasyon bilgiler. bize öğretilen şeyler.
nasıl 3-4 kanal kadın birine "bu boksör erkek" dedi ve yüz milyonlarca insan buna inandıysa basiretsizlik baskı vs diyen daha güçlü kanallar da milyarları inandırdı.

en basitinden sosyal hayatta spor batının baskıcı olmayan süper basiretli ülkelerinde olduğu gibi bir lüks değil, insan hayatının sıradan bir parçası.
  • patronaj1  (07.08.24 18:04:55)
Çin'de branşlara yönelik sporcu üretim tesisleri gibi bi şeyler olduğunu düşünüyorum ben, sanırım Cesur Yeni Dünya kitabı Çin'de hayat bulmuş. Misal Çinli kadın voleybolcular bariz şekilde dışarıdan growth hormon alarak geliştirilmiş, yüz detaylarından vücut tiplerinden aleni şekilde anlaşılıyor, Çinli halterci erkekler düşük kilolarına rağmen neredeyse Naim Süleymanoğlu gibi ağırlıklarının 3 katını kaldıracak şekilde gelişiyorlar, bunlar normalde 40 yılda bir olacak mucizeler ve normal bir sporcu eğitimiyle olabilecek şeyler değil açıkçası küçük yaşlardan itibaren sistematik şekilde geliştiriliyormuş gibiler.

  • Kaleci Saçlı Yırtıcı Forvet  (07.08.24 18:11:32)
çin, amerika'nın 4 katı nüfusa sahip. aslında başarı olarak abd'den hemen sonra geliyor demezdim. ülkelerin toplam madalya sayılarıyla nüfuslarını orantısal olarak karşılaştırmak lazım bence.

  • gitdaddy  (07.08.24 18:16:12)
bence yukarıda saydığın maddelerin başına dünyada dört kişiden birinin çinli olduğu gerçeği eklenmeli. sonrasında da çin dünyanın en büyük, kadim medeniyetlerinden biri. bugün dahi sürekli kullandığımız pek çok icad çin'de yapılarak dünyaya yayıldı.
bu asrın ikinci yarısında da iade-i itibarını fazlasıyla alacak gibi duruyor. inan dünyayı daha fazla endişelendiren başka bir ülke yok.
ilk çağ medeniyetlerinden başlayarak kısa, öz okumalar yapabilirsin.
abd ise toplama kasa pc gibi bir ülke.
  • adivar  (07.08.24 22:04:53)