Biriken izinleri kullan diyen şirkete

Ne denilebilir? Hukuken haklarım neler?
Yıllardır çalışıyorum. İzinlerim birikmişse benim suçum ne

1 sene içinde kullanmamışsan sonraki sene kullanmanı talep edebilir şirket.

Niye kullanmak istemiyorsun?
  • Gradient_tabanlı_mor  (07.08.24 10:53:49)
senin sucun ne bilemeyiz, izin istedin vermediler mi zamaninda?
yoksa sen bilerek ve isteyerek mi kullanmadin?

  • bay b  (07.08.24 11:00:17)
@gradient uzun dönemli tatil sevmiyorum

  • benaslindayohum  (07.08.24 11:04:24)
@bay b bilerek isteyerek kullanmadım

  • benaslindayohum  (07.08.24 11:04:47)
tatil planının olmadığını söyle. ücretini iste izinlerin belki verirler.

  • xrated  (07.08.24 11:11:32)
o zaman senin sucun izin hakkin varken kullanmamandir, kanunen tabi ki zorla izin kullandirtamaz ama sifahen izinlerini eritmeni isteyebilir konuyla ilgili farkli yorumlar mevcut.

www.linkedin.com
  • bay b  (07.08.24 11:15:51)
Bildigim kadari ile is sagligi ve guvenligi gerekleri kapsaminda her sene en az on is gunu bolunmemis sekilde izin kullanmak zorundasin. Kullanmadigin yillarda sirket hatali aslinda. Yani hukuken bir hakkin olmayabilir.

  • a perfect lie  (07.08.24 11:24:00)
Bize de zorla kullandırıyor şirket.

Araştırdığımda şaşırdım ama şirket haklıymış tamam kullanacağım lanet olsun dedim çıktım tatile :/
  • chicha_v2  (07.08.24 12:05:07)
@respect yanlis bilgi

Madde 59 - İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu ücrete ilişkin zamanaşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar.
  • bay b  (07.08.24 13:54:44)
İzin konusundaki yükümlülük işçi ile işverenin ortak sorumluluğudur.
İşyeri yıl içinde izini kullandırmakla yükümlüdür. Bunun sebebi işçinin izin hakkı olduğu halde sömürülmeden kullanabilmesidir. (çünkü bazı işyerleri yoğunluk, personel eksiği vb bahanelerle personeli izinsiz çalıştırıp yorar.)
Ancak işçinin de en az bir 10gün blok izin yapma zorunluluğu vardır ki sebebi olmadık zamanda 1er gün izin alarak işi aksatmamasıdır. Ya da yine aynı şekilde iş yerinin izni parça pinçik vererek işçiyi mağdur etmemesidir.
İşveren işçinin izin hakkına engel olmasın diye de iş akdi sona erdiği de kullanılmayan günlerin parasını ödemesi gerekir (@bay b+1)
Ancak öyle işçiler biliyorum ki emekliliğinde 365 gün izin parası alan. Bu durum da işçinin işvereni kötüye kullanması oluyor.

Bu yüzden siz izninizi kullanmak zorundasınız, işveren de makul şekilde kullandırmak zorunda.
  • strawberry first  (09.08.24 01:28:26)